چهارشنبه، ۲۳ مهر ۹۳ - ۰۹:۵۲

به گزارش خبرنگار مهر،ضرورت توجه به ورزش به عنوان یکی از مولفه های اصلی سلامت فردی و اجتماعی در عصر حاضر موضوعی پذیرفته…

به گزارش خبرنگار مهر،ضرورت توجه به ورزش به عنوان یکی از مولفه های اصلی سلامت فردی و اجتماعی در عصر حاضر موضوعی پذیرفته شده و غیر قابل اجتناب است و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مسوولان با تخصیص منابع و اعتبارات هنگفت و کلان سعی در ورزشکارپروری و ترویج فرهنگ ورزش و تندرستی دارند در حالی که در کشور ما با وجود استعدادهای بالقوه در این خصوص، اغلب بدلیل عدم وجود بسترها، امکانات و حمایت های لازم شاهد هدررفت این استعدادها هستیم که در این میان می توان به ابتر ماندن بسیاری از رشته های ورزشی در منطقه ارسباران و شهرستان اهر با وجود برخورداری از پتانسیل های ورزشی بالا اشاره کرد.

تقویت زیرساخت های ورزشی از برنامه های اولویت دار شهرستان اهر است

فرماندار اهر در همین زمینه به خبرنگار مهر گفت: تلاش مسئولان و یکی از برنامه های اولویت دار شهرستان، تقویت زیرساخت های ورزشی از جمله سالن های ورزشی و تأمین امکانات مورد نیاز است که خوشبختانه در پنج سال گذشته گام های موثری دراین حوزه برداشته شده و بیش از 10 سالن به مجموعه ظرفیت های ورزشی شهرستان افزوده شده که از جمله آنها می توان به باشگاه ورزشی کارگران، سالن شهرداری، سپاه، آموزش و پرورش و سالن های جدیدالاحداث تربیت بدنی اشاره کرد.

رضا صدیقی در ادامه افزود: با این وجود این موارد برای ما قانع کننده نیست و تلاش ما براین است امکانات و تجهیزات مناسب در اختیار ورزشکاران رشته های مختلف قرار داده شود و ساماندهی هیات های ورزشی، حمایت از پیشکسوتان و نخبگان و مدال آوران ورزشی در اولویت کاری شهرستان قرار دارد.

رئیس کارگروه ورزش و امور جوانان با اشاره به مزایای فعالیت های ورزشی خاطر نشان شد: ورزش مایه سلامتی و شور و نشاط است و تلاش مسئولان نیز برای توسعه فرهنگ ورزشی در جامعه با ترویج ورزش های همگانی و برنامه های تشویقی و ترغیبی برای خانواده ها و فراهم نمودن فضایی پر از نشاط و شادی در سطح شهرستان است.

صدیقی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای استعدادیابی مناسب و شناسایی ورزشکاران مستعد برای تسهیل زمینه حضور آنها در مسابقات استانی، کشوری و بین المللی گفت: تشکیل تیم امید جوانان جهت راهیابی به مسابقات، برگزاری اردوی مسابقات تیم ملی کبدی کشور در اهر و حضور سه نفر از ورزشکاران اهری در این تیم نشان از اهتمام مسئولان ورزشی شهرستان در جهت تقویت و توسعه رشته های مستعد است.

توسعه میادین ورزشی، ایجاد سالن های جدید و پیگیری تخصیص اعتبارات از رئوس ورزش اهر هستند

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز توسعه میادین ورزشی، ایجاد سالن های جدید و پیگیری جهت اخذ اعتبارات لازم به ورزش شهرستان را از رئوس برنامه های پیگیری خود در حوزه ورزش عنوان و تصریح کرد: سه سالن جدید در شهرستان های اهر و هریس به منظور بهره مندی جوانان منطقه از فضای مناسب در حال اجراست.

عباس فلاح باباجان در ادامه افزود: علاوه بر این عملیات اجرایی سالن ورزش رزمی اهر، سالن ورزشی روستای سرند، بخش خواجه و سالن ورزشی مینق از توابع بخش مرکزی هریس آغاز شده که با اتمام آنها شاهد استفاده جوانان ورزش دوست این منطقه از سالن های جدید در دست احداث خواهیم بود.

وی همچنین خاطر نشان شد: امکانات و تجهیزات فعلی ورزش شهرستان های اهر و هریس پاسخگوی خیل مشتاقان ورزشی این مناطق نیست که امیدواریم با تأمین اعتبارات لازم و حمایت جدی از ورزش منطقه شاهد رشد و توسعه رشته های مختلف ورزشی دراین شهرستان باشیم.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش های رزمی مجلس شورای اسلامی تشکیل کارگروه فعالان ورزشی متشکل از پیشکسوتان، مدال آوران، روسای هیئت های ورزشی، قهرمانان و نخبگان و خیران را یکی از نیازهای اساسی منطقه در جهت بهره مندی از نکته نظرات این افراد با تجربه و متخصص در حوزه ورزش عنوان کرد.

فلاحی ادامه داد: بزودی این کارگروه عملا فعالیت خود را در جهت ارائه راهکارهای عملی و ساماندهی ورزش شهرستان با مشارکت فعالان ورزش و پیشکسوتان فعالیت خود آغاز می کند که علاوه بر فعالان و دست اندرکاران ورزش اهر، مسئولان ارشد شهرستان و مدیر کل و معاونان و مدیران اداره کل ورزش و جوانان استان نیز حضور خواهند داشت.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی از روند کندی اجرایی و عملیات ساختمانی ورزشگاه پنج هزار نفری اهر نیز انتقاد کرد و گفت: متأسفانه بیش از دو سال است ساخت این مجموعه به صورت نیمه کاره به حال خود رها شده که امیدواریم با تدبیر به موقع و پیگیری های لازم اعتبارات لازم به این امر اختصاص یابد.

توسعه زیرساخت های ورزشی و استعدادیابی ورزشکاران اولویت سالجاری اداره ورزش و جوانان است

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان اهر نیز توسعه زیرساخت های ورزشی و استعدادیابی ورزشکاران را اولویت سالجاری اداره ورزش و جوانان اهر اعلام و در جمع پیشکسوتان ورزشی و ورزشکاران و روسای هیئت ها شهرستان اهر تصریح کرد: کمبود اعتبارات یکی از موانع مهم برای برگزاری مسابقات ورزشی شهرستان و حمایت اصولی و لازم از ورشکاران منطقه است.

جابر اسدی در ادامه گفت: با وجود اینکه شهرستان اهر یکی از قطب های ورزشی استان به شمار می رود متأسفانه نبود حمایت های اساسی از سوی ادارات و نهادها و بخش خصوصی باعث شده تیم های با استعداد ورزشی فرصت عرض اندام و حضور در مسابقات ملی و بین المللی را نداشته باشند.

وی، با انتقاد از شهرداری اهر گفت: متأسفانه شهرداری اهر به جای حمایت از ورزشکاران و جامعه ورزش حتی فرصت استفاده از تبلیغات محیطی را به ورزشکاران و هیئت ها نمی دهد که انتظار داریم این مجموعه و شورای شهر اهتمام جدی به امر ورزش و توسعه آن داشته باشند.

این مقام مسئول، احیای ورزش معلولان، ورزش روستایی با برگزاری جشنواره های روستایی و بازیهای محلی، ایجاد پیست اتومبیل رانی و موتورسواری، ترمیم چمن استادیوم، استعدادیابی ورزش توسط هیئت ها و توسعه زیرساختهای ورزشی را از اولویت کاری سالجاری این اداره برشمرد.

عدم همکاری شهرداری در تبلیغات محیطی برای ترویج فرهنگ ورزش

رئیس ورزش های همگانی شهرستان اهر نیز در گفتگو با مهر عدم همکاری شهرداری در تبلیغات محیطی برای ترویج فرهنگ ورزش، نبود جاده سلامت، عدم اختصاص بودجه لازم برای توسعه ورزش همگانی و عدم  همراهی و همکاری ادارات را از موانع توسعه ورزش همگانی ذکر کرد.

علی اصغر زین العابدینی همچنین خاطر نشان شد: انتظار دارم با حمایت مسئولان ذیربط برای ایجاد جاده اختصاصی سلامت برای پیاده روی و ورزش جمعی همکانی در مسیر گلزار شهدا تا قزل قیه بتوانیم در تحقق و ترغیب شهروندان به ورزش همگانی گام های عملی برداریم.

وی در پایان سخنان خود خاطر نشان شد: متأسفانه عدم تخصیص اعتبارات لازم و فقدان اسپانسر باعث شده نتوانیم با اهرمهای تشویق و برگزاری جشنواره های ورزش همگانی دراین راستا گامهای موثر و عملی برداریم.

حمایت جدی و عملی مسئولان در توسعه ورزش بانوان اهر الزامی است

نایب رئیس هیئت هندبال بانوان اهر، حمایت جدی و عملی مسئولان شهرستان را در توسعه ورزش بانوان شهرستان اهر مهم ارزیابی کرد و افزود: توجه به ورزش بانوان بخصوص ورزش پرنشاط هندبال باعث گرایش قشر جوان به این ورزش و سایر ورزش های مورد علاقه بانوان خواهد شد.

خانم بیرامی جوبند گفت: تلاش داریم با استعدادیابی نوجوانان و جوانان با همکاری آموزش و پرورش افراد مستعد را شناسایی و در جهت شکوفایی استعدادهای ورزش آنها برنامه ریزی نمائیم.

رضا انوری، رئیس هیئت بسکتبال اهر نیز کمبود اعتبار و امکانات ورزشی از جمله اسکوربرد، حلقه هیدرولیک و سایر تجهیزات ورزشی مورد نیاز و نبود اعتبار کافی و لازم و عدم حمایت ادارات از این ورزش را از مشکلات ورزش بسکتبال در اهر ذکر کرد.

………………………………………………

گزارش از : حسن بالاگر

عکس از: مصطفی قربان موحد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *