جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۱:۰۰

به گزارش خبرنگار مهر، خلیل الله کاظمی عصر پنج شنبه در نشست مشترک شهرداری و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای…

به گزارش خبرنگار مهر، خلیل الله کاظمی عصر پنج شنبه در نشست مشترک شهرداری و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: برای جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و توسعه فضای سبز حاشیه رودخانه ها در اختیار شهرداری ها قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در اجرای کمربند سبز مشهد تصرفات برخی دستگاه های دولتی از جمله نیروی انتظامی است؛ افزود: نیروی انتظامی 100 هکتار زمین را در کمربند مشهد تصرف کرده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد با بیان اینکه بیشترین حاشیه شهر مشهد در ضلع شمالی است، گفت: محدودیت‌هایی در اجرای کمربندها در این مناطق داریم.

وی افزود: عملیات احداث کمربند جنوبی سال گذشته انجام شد؛ ولی مسئله اینجاست که ضلع جنوبی به دلیل اینکه به کوه‌ها منتهی می‌شود حاشیه‌نشینی در آن اتفاق نمی افتد و بیشتر مشکلات در کمربند شمالی مشهد است.

کاظمی به روند طولانی تخصیص اعتبار برای احداث کمربند ها در مشهد اشاره کرد و گفت: مالکیت مردم و محدودیت منابع آبی پایدار از موارد محدودیت‌ها در اجرای کمربندهای مشهد است.

مسئله کشف رود

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد بیان کرد: از مشکلات اساسی شهر مشهد که معضلات بهداشتی نیز در بردارد مسئله کشف رود است و برای زائران و شهروندان مشهد  مشکل ساز شده است.

وی از اجرای پروژه‌های پروژه جداسازی آب شرب از آب خام  به عنوان یک ضرورت یاد کرد و گفت: باید منابع آبی برای فضای سبز مشهد را تامین ‌کنیم.

کاظمی در خصوص این پروژه توضیح داد: پروژه جداسازی آب شرب از آب خام در مشهد از پارک بهشت آغاز شده که تاکنون هفت مخزن در محور شرقی مشهد گذاشته شده است.

معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد اعلام کرد: تا کنون 17 میلیارد تومان از اعتبار انجام این پروژه توسط شهرداری پرداخت شده است و معاونت خدمات شهرداری مشهد درخواست اختصاص اعتبار پروژه جداسازی آب شرب از آب خام را دارد.

ردیف بودجه مستقلی برای حاشیه کلان شهرها در بودجه سنواتی دیده شود

همچنین در ادامه این نشست معاون معماری و شهرسازی شهرداری مشهد با یادآوری اینکه یک سوم جمعیت خراسان رضوی به صورت اسکان در سکونتگاه‌های غیر رسمی در اطراف شهر مشهد ساکن شده اند؛ افزود: این سکونتگاه‌ها گاه از شرق به غرب با 64 محله و  دارای مساحتی 4 هزار هکتاری است.

محمدرضا حسین نژاد توضیح داد: بافت های فرسوده مشهد دارای مشکلات کاربری، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی، اقتصادی است.

وی گفت: باید 800 میلیارد تومان سالانه هزینه کنیم تا حداقل مشکلات کاربری را در سکونتگاه های غیر رسمی برطرف کنیم.

حسین نژاد با بیان اینکه مدیریت معماری شهرسازی مشهد در صدد است تا طرح تفصیلی شهرسازی مشهد زودتر تصویب شود ، از کمیسیون عمران مجلس خواست تا ردیف بودجه‌ مناسب برای حاشیه کلان شهرها تخصیص یابد.

وی گفت: ردیف بودجه مستقلی برای حاشیه کلان شهرها در بودجه سنواتی دیده شود و اعتبار لازم تخصیص یابد تا حداقل پروژه های پیشگام به نتیجه برسد.

حسین نژاد اعطای تسهیلات بانکی را در توانمندسازی سرمایه گذاران با هدف اجرای برخی پروژه ها موثر دانست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *