پنجشنبه، ۰۵ اسفند ۹۵ - ۰۹:۳۴
حشره خواری

همان گونه که قبلا نیز در خصوص حشره خواری در میهن پست مطلبی را برای شما کاربران گرامی منتشر کردیم ، باید گفت که…

همان گونه که قبلا نیز در خصوص حشره خواری در میهن پست مطلبی را برای شما کاربران گرامی منتشر کردیم ، باید گفت که اخیرا آنجلینا جولی هم در سفر به کامبوج برای افتتاحیه فیلم تازه‌اش، “اول پدرم را کشتند”، نه تنها در پختن بلکه در خوردن حشرات نیز در مقابل دوربین ها اقدام کرد و از علاقه‌اش به خوردن حشرات گفت و آن را توصیه کرد . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در این میان حشره خواری از آن جهت این روزها در حال گسترش است که در واقع تخمین زده می شود جمعیت دنیا تا سال ۲۰۵۰ به نه میلیارد نفر برسد و این به معنای آن است که تولید غذا در دنیا باید تقریبا دو برابر شود. با افزایش جمعیت نه تنها غذای آینده بشر خواهد بود بلکه باید برای تامین غذا به خصوص پروتئین باید منابع جدید را جایگزین منابع سنتی مثل گوشت و ماهی کرد.

در این میان حشره خواری  یکی از راه‌ هایی است که ، بشر به واسطه آن منابع طبیعی را تخلیه نکند و در واقع با مصرف حشرات بتواند سهم خود را در نابودی محیط زیست آسیب کمتر کند. و البته حشرات که این روزها کم کم به عنوان غذای جایگزین مورد توجه قرار می گیرد بسیار مغذی است و در شرایط مناسب پرورش حشرات راحت و ارزان است.

 حشره خواری

با این تعاریف حال این سوال پیش مب آبد که پس چرا در کشورهای غربی حشره خواری رایج نشده است؟ در این میان تخمین زده می‌شود در دنیا دو میلیارد نفر حشرات را به عنوان بخشی از تغذیه سنتی خود می‌خورند اما هنوز چنین چیزی در کشورهای غربی اتفاق نیفتاده است.

یکی از دلایل این است که در این کشورها حشرات کثیف و غیربهداشتی و ناقل بیماری تلقی می‌شوند. تغییر سبک زندگی بشر و گسترش کشاورزی هم باعث شد حشرات آفت تلقی شوند.

مگس و پشه به خانه‌های هجوم می‌آورند و ما را نیش می‌زنند، موریانه‌ها تخریب می‌کنند و بعضی حشرات به مواد غذایی راه پیدا می‌کنند که برای ما تهوع‌آور است.

با این حال این طرز تلقی به آرامی در حال تغییر است و کم‌کم خوردن حشرات به صورت کاری نو یا غذایی متفاوت جای خود را باز می‌کند.

حال این سوال پیش می آید که آیا خوردن حشرات می‌تواند کره زمین را از فاجعه نجات دهد؟ بله درست است ، کارشناسان سازمان ملل معتقدند که خوردن حشرات به مقابله با گرسنگی در جهان کمک می کند و بر این نکته تاکید دارند که مردم اگر نگران گرمایش زمین هستند؟ باید حشره بخورید ؟

 حشره خواری

حال با توجه به چنین شرایطی آیا می شود گفت که خوردن حشرات فایده‌ هم دارد و البته چه نوع حشراتی را هم می‌توان خورد؟ به گفته شامی رادیا یکی از بنیانگذاران شرکتی که حشرات خوردنی می‌فروشد حشرات را می‌توان سوپرغذا دانست: “آن ها سرشار از پروتئین ، مواد معدنی و اسیدهای آمینه هستند.”

به گفته سازمان جهانی غذا و دارو – فائو – ۱۹۰۰ نوع حشره به عنوان خورده می‌شوند. رایج‌ترین حشراتی که خورده می‌شوند عبارتند از: سوسک‌ها، زنبورها، زنبورمورچه‌ها (wasp)، ملخ ها، ملخ آفت، جیرجیرک‌ ها، موریانه‌ ها ،سنجاقک‌ ها و مگس‌ ها.

پرورش آن ها برای محیط زیست بهتر از پرورش دام و طیور است. حشرات می‌توانند از ضایعات طبیعی تغذیه کنند، گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کنند و زمین کمتری را قیاس با دام و طیور اشغال می‌کنند.

 حشره خواری

حشرات چون خونسرد هستند راندمان آن ها از نظر تبدیل غذا به توده بدنی بالا است. بطور متوسط از دو کیلو غذا یک کیلو حشره تولید می‌شود در حالی‌که هشت کیلو غذا یک کیلو به وزن دام اضافه می‌کند.

آیا در کشورهای غربی و بخصوص اران هم روزی حشره خوار خواهند شد ؟ خوردن حشرات به تدریج از کاری بسیار غریب و ماجراجویانه به کاری اشناتر بدل می‌شود و در بسیاری از کشورها یا رستوران‌های حشرات راه ‌افتاده‌اند یا حشرات را می‌توان در بعضی فروشگاه‌ها پیدا کرد.

تجربه نشان داده که رفتار مصرف‌کنندگان به مرور زمان تغییر می‌کند و همینطور هم ذائقه مردم. آموزش و اگاهی‌رسانی هم در تغییر نگرش مردم موثر است. شاید چند دهه پیش هم میگو موجودی زشت و چندش‌آور به نظر می‌رسید اما اکنون بسیاری از مردم آن را با لذت می‌خورند و مزه‌اش را دوست دارند.

 حشره خواری

تقریبا تمام مراجع بزرگ ایران خوردن تمام حشرات به جز ملخ را حرام می‌دانند، بنابراین اگر فتوای مراجع تغییر نکند فقط ممکن است خوردن ملخ رواج پیدا کند.

[highlight]منبع[/highlight]  bbc

یک دیدگاه برای “پیام حشره خواری های اخیر آنجلینا جولی چیست ؟”

  1. مهری گفت:

    جالب بود..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.