چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۹۳ - ۱۱:۲۴

یک کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با اشاره به اینکه زنان چه در دنیای واقعی و چه در فضای مجازی به امنیت نیاز دارند، گفت:…

یک کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با اشاره به اینکه زنان چه در دنیای واقعی و چه در فضای مجازی به امنیت نیاز دارند، گفت: متأسفانه گاهی این نیاز امنیتی در فضای سایبر نادیده گرفته می­‌شود.

«مهدی ورمزیار» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، اظهار کرد: مزاحمت اینترنتی شامل استفاده از اینترنت، پست الکترونیک و یا دیگر ابزار ارتباطی الکترونیک، عاملی برای ایجاد مزاحمت دیگران می­‌شود.

وی افزود: برای مثال مزاحم می‌­تواند بر آشکار کردن ویژگی­‌های شخص قربانی و ارسال پیامدهای تحریک‌کننده به نشریه‌های الکترونیکی و اتاق­های گپ­‌زنی باعث شود بینندگان، پیغام­‌های آزار‌دهنده را به قربانی برگردانند.

این کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با اشاره به اینکه زنان چه در دنیای واقعی و چه در فضای مجازی به امنیت نیاز دارند، خاطرنشان کرد: متأسفانه گاهی این نیاز امنیتی در فضای سایبر نادیده گرفته می­‌شود.

ورمزیار خاطرنشان کرد: از مصادیق ناامنی، خشونت­‌های کلامی و نوشتاری است که از طریق چت بصورت جملات نوشتاری و بکارگیری کلمات رکیک و آزاردهنده علیه زنان و یا حتی تخریب و حمله به سایت زنان برای اعمال خشونت و ابراز قدرت علیه آنان انجام می‌شود.

وی، تصریح کرد: وجود تصاویر مستهجن و پورنوگرافیک در اینترنت به مردان می­‌آموزد که زنان موجوداتی آسیب­پذیرند و باید مورد استفاده و پرخاشگری، تجاوز جنسی و آزار باشند.

این کارشناس ارشد جامعه‌شناسی افزود: فعالیت­‌های پورنوگرافیک علامت تداوم سیستم مرد‌سالاری است، چون این مردان هستند که آشکار و پنهان میل به برتری خود را با سوءاستفاده جنسی از زنان نشان می­‌دهند، این تصاویر، زنان را مطیع و تسلیم­‌پذیر نشان می‌­دهد.

سوءاستفاده از زنان در فضای مجازی

ورمزیار با تأکید بر اینکه فضای حاکم بر نت کاملاً مجازی است و در بسیاری از مواقع غیراخلاقی، گفت: در این فضا بسیاری از مردان با جلب احساسات زنان و اغفال آن‌ها به بهانه‌های دوستی، عشق و یا ازدواج آن‌ها را مورد سوءاستفاده‌های احساسی، جنسی و مالی قرار می­‌دهند.

وی افزود: دوستی و یا ازدواج اینترنتی از موارد، مورد استفاده جوانان است اما از آن‌جا که شبکه‌ی نت تعیین‌کننده این روابط است نه نظارت اجتماعی خانواده و جامعه، اکثریت قریب به اتفاق این ارتباطات مجازی، آسیب‌دهی زیادی را به زنان وارد می­‌کنند.

این کارشناس جامعه‌شناسی با اشاره به اینکه این فریب از دروغ­‌پردازی­‌های اتاق­های چت می­‌تواند آغاز شود، یادآور شد: دریافت ایمیل­‌های مبتذل و ورود به اطلاعات و تصاویر زنان در حالت‌­های مستهجن در اینترنت که این خود از پیامدهای ارتباط در فضای مجازی است. شناخت چند جانبه زن در فضای مجازی، برای توسعه‌ی جایگاه زنان در ایران، تبیین و شناخت جایگاه زنان در فضای مجازی اهمیت بسزایی دارد.

ورمزیار خاطرنشان کرد: بر همین اساس این موضوع، باید مورد توجه خاص سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان فرهنگی اجتماعی جامعه قرار گیرد تا در آینده نه چندان دور زن ایرانی بتواند همراه با پیشرفت در دیگر حوزه‌ها، حضور زنان در فضای مجازی بتواند بیش از پیش موجبات توسعه‌ی آنان را در دنیای واقعی نیز فراهم کرده و عقب‌ماندگی‌های زنان در حوزه‌های مختلف را از مردان در جامعه در حال گذار ما با سرعت بیش‌تری جبران کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.