شنبه، ۲۸ تیر ۹۳ - ۱۰:۴۱

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، فرهاد بهنیا در نشستی خبری در مورد وضعیت قیمت گذاری خودروها از سوی شورای رقابت،…

به گزارش روز شنبه خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، فرهاد بهنیا در نشستی خبری در مورد وضعیت قیمت گذاری خودروها از سوی شورای رقابت، افزود: مشخص نیست که چرا نماینده قطعه سازان در جلسات شورای رقابت دعوت نمی شود و در تصمیم گیری های این شورا اطلاعات مربوط به قیمت قطعات به درستی منعکس نشده است.

بهنیا ادامه داد: به جز دو و سه جلسه اول شورای رقابت، در هیچ یک از جلسات بعدی این شورا از قطعه سازان دعوت نشد، وگرنه اطلاعات قطعه سازان باعث ایجاد شفافیت در قیمت گذاری خودرو می شد.

وی با بیان اینکه شورای رقابت هیچ اطلاعاتی از شرکت های قطعه ساز در مورد قیمت قطعات نخواسته است، تصریح کرد: اگر قطعه سازان در جلسات قیمت گذاری خودرو حضور داشتند، به طور قطع این حضور اثر کاهشی در قیمت خودرو داشت.

بهنیا اظهار داشت: در این جلسات، از شورای رقابت می خواستیم تا فولاد مبارکه و ذوب آهن را تحت فشار قرار دهد تا قیمت محصولاتشان که مواد اولیه تولید خودرو است را اصلاح کنند.

وی در ادامه در مورد مالیات تجدید ارزیابی اموال واحدهای تولیدی نیز گفت: موضوع تجدید اموال و ارزیابی دارایی شرکت ها از طرف تولیدکنندگان با وزارت اقتصاد مطرح بود که اخیراً مصوب شد شرکت ها در صورتی که نرخ استهلاک را در صورت های مالی خود ذکر نکنند، می توانند از پرداخت مالیات در ارزیابی اموال خود یک بار در هر 5 سال معاف شوند.

وی با بیان اینکه شرکت ها می توانند در هر 5 سال، یک بار تجدید ارزیابی داشته باشند و از پرداخت مالیات معاف شوند، گفت: سازمان امور مالیاتی این مسئله را قبول نداشت و مالیات های سنگینی را از تولیدکنندگان دریافت می کرد، این موضوع را با وزیر اقتصاد مطرح کردیم و مجوز لازم در این مورد صادر شد که بر اساس آن، شرکت ها در تجدید ارزیابی می توانند از پرداخت مالیات معاف شوند.

به گفته وی، این مصوبه در مورد ارزیابی شرکت ها از سال 90 به بعد قابل اجرا است.

بهنیا در ادامه با انتقاد از نرخ بالای سود بانکی، گفت: در حال حاضر سیستم بانکی تسهیلات با نرخ سود 36 درصدی به تولیدکنندگان پرداخت می کنند، در حالی که این رقم در ترکیه 6 درصد، چین 3 درصد و کره 2.5 درصد است.

وی تصریح کرد: مشکلات موجود در بخش تولید و عدم همکاری سیستم بانکی باعث تعطیلی 156 واحد تولید قطعه خودرو شده است.

بهنیا همچنین با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه تولید طی ماه های گذشته، گفت: در ماه های ابتدایی امسال، قیمت محصولات پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم و رزین های رنگی افزایش داشته که متوسط این افزایش قیمت به 35 درصد می رسد.

عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان در مورد مصوبه اخیر دولت برای قیمت گذاری محصولات پتروشیمی بر مبنای ارز آزاد گفت: این مصوبه به ضرر قطعه سازان است، زیرا وقتی محصولات پتروشیمی با نرخ ارز آزاد قیمت گذاری شوند، امکان صادرات این محصولات نیز فراهم است.

وی افزود: هیچ کشوری در دنیا به دنبال خام فروشی مواد اولیه نیست و در این شرایط مشخص نیست که چطور دولت اجازه می دهد مواد خام به نرخ ارز آزاد فروخته شود.

بهنیا در ادامه با اشاره به بخشش مالیاتی 162 شرکت قطعه ساز، گفت: در سال های 91 تا 92، 162 شرکت قطعه ساز خواستار بخشش جرایم مالیاتی بودند که این موضوع را در انجمن پیگیری کردیم و تعداد زیادی از آنها موفق به دریافت این بخشش شدند.

وی تصریح کرد: حدود 12 شرکت قطعه ساز نیز با شرکت های خودروساز مشکل داشتند که مشکل 11 شرکت برطرف شد و در مورد یکی از شرکت ها نیز بنا به درخواست خودش، دخالتی از طرف انجمن صورت نگرفت.

بهنیا همچنین با اشاره به عضویت 670 واحد قطعه ساز در انجمن قطعه سازان، گفت: حدود 270 عضو، حق عضویت خود را به انجمن پرداخت کرده اند که با این پرداخت، اجازه شرکت در انتخابات انجمن قطعه سازان را دارند و بقیه اعضا نیز تا زمان برگزاری انتخابات فرصت دارند که حق عضویت خود را پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: تعیین ضرب الاجل برای شرکت در انتخابات انجمن قطعه سازان و این موضوع که تنها تا 21 تیرماه امکان اعلام کاندیداتوری در این انتخابات وجود دارد، طبق مصوبه وزارت کار غیرقانونی است و اعضا می توانند تا زمان برگزاری انتخابات نسبت به پرداخت حق عضویت و اعلام کاندیداتوری اقدام کنند.

خزانه دارانجمن قطعه سازان همچنین با اشاره به انتخابات هفتمین دوره هیات مدیره انجمن قطعه سازان خودروی ایران گفت: این انتخابات اول مردادماه سال جاری در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار خواهد شد.

بهنیا همچنین با اشاره به عضویت 670 واحد قطعه ساز در انجمن قطعه سازان، گفت: حدود 270 عضو، حق عضویت خود را به انجمن پرداخت کرده اند که با این پرداخت، اجازه شرکت در انتخابات انجمن قطعه سازان را دارند و بقیه اعضا نیز تا زمان برگزاری انتخابات فرصت دارند که حق عضویت خود را پرداخت کنند.

اقتصام (3) ** 1574 ** 1569

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.