شنبه، ۱۶ اسفند ۹۳ - ۰۶:۴۴

به گزارش میهن پست – در همین راستا همزمان با حضور ناوگروه ایرانی در این تنگه یک ناو نظامی آمریکایی با شماره بدنه…

به گزارش میهن پست – در همین راستا همزمان با حضور ناوگروه ایرانی در این تنگه یک ناو نظامی آمریکایی با شماره بدنه DDG-60 و نام PAUL HAMILTON و یک ناوچه سنگاپوری از کنار ناوهای ایرانی عبور کردند.ناوگروه سی و سوم ارتش جمهوری اسلامی در ادامه ماموریت خود و پس از ترک بندر جاکارتا اندونزی وارد تنگه مالاکا شد تا با عبور از آن مسیر خود را به سمت هند ادامه دهد.

حضور ناوشکن های ایران در اقیانوس آرام

حضور ناوشکن های ایران در اقیانوس هند

این برای دومین بار است که یک ناوگروه ایرانی از تنگه مهم مالاکا عبور می‌کند. پیش از این ناوگروه بیست و چهارم متشکل از ناوشکن «سبلان» و ناو لجستیک «خارک»، با عبور از اقیانوس هند، خلیج بنگال از تنگه مالاکا  عبور کرده بود و برای اولین بار وارد بزرگترین اقیانوس جهان(آرام) شد.

این تنگه به دلیل نزدیکی به کشورهایی چون چین، ژاپن، مالزی و سنگاپور و تردد زیاد کشتی‌های نفتکش، تجاری، تفریحی و نظامی از اهمیت خاصی برخوردار است و عبور و مرور از آن کمی مشکل.

تنگهٔ مالاکا (که در کنار تنگه‌های هرمز و باب المندب مهمترین مثلث تجارت دریایی جهان را تشکیل می‌دهند)، آب‌راهی درمیان سوماترا و شبه‌جزیره مالایاست که دریای آندامان در اقیانوس هند را به دریای چین جنوبی در اقیانوس آرام متصل می‌کند و کشور سنگاپور نیز در جنوبی‌ترین نقطه این تنگه واقع شده است.

دومین حضور ناوگروه ایرانی در تنگه مالاکا

دومین حضور ناوگروه ایرانی در تنگه مالاکا

نام این تنگه برگرفته از نام بندر مالاکا در مالزی است که در سده‌های 16 و 17 میلادی از اهمیت به‌سزایی برخوردار بود.
تنگهٔ مالاکا، قیفی‌شکل بوده و مساحتی در حدود 65 هزار کیلومتر مربع را در می‌گیرد.این تنگه با 800 کیلومتر طول، بین 50 تا 320 کیلومتر عرض دارد که باریکترین قسمت آن در جنوب تنگه واقع شده و به سمت شمال عریض‌تر می‌شود.

تنگه مالاکا یکی از مهمترین گذرگاه‌های دریایی جهان شناخته می‌شود و از مهمترین بندرهای آن می‌توان به بندر بِلاوان در اندونزی و بندرهای ملاکا و پِنانگ در مالزی اشاره کرد.

بنا بر برخی آمار منتشر شده، نزدیک به یک چهارم از محموله‌های نفت خام دنیا از این تنگه عبور می‌کنند که پس از تنگه هرمز مهمترین شاهراه حمل و نقل دریایی نفت در دنیا بشمار می‌رود.
با شکل‌گیری پدیده شوم دزدان دریایی در منطقه خلیج عدن و تنگه باب‌المندب و حضور ناوگان دریایی حدود سی کشور جهان ازجمله ایران در این منطقه، در سالهای اخیر بواسطه ناامن شدن این منطقه برای دزدان دریایی، دامنه عملکرد آنها به سمت تنگه مالاکا نیز کشیده شده است.

این ناوگروه متشکل از ناو پشتیبانی بندرعباس و ناو رزمی نقدی سفر خود را از اوایل بهمن‌ماه با ماموریت محافظت از خطوط مواصلاتی کشتی‌ها و آموزش دانشجویان دانشگاه امام خمینی(ره) نوشهر آغاز کرده است.

عبور ناوشکن «سبلان» و ناو لجستیک «خارک» از اقیانوس هند

عبور ناوشکن «سبلان» و ناو لجستیک «خارک» از اقیانوس هند

ناوگروه 33 همچنین در راستای ماموریت خود روز بیستم بهمن‌ماه در بندر کلمبو واقع در سریلانکا پهلو گرفته بود و 3 روز در این کشور حضور داشت که فرماندهان و دانشجویان این ناوگروه در مراکز علمی و دریایی سریلانکا حضور یافته بودند.

پس از آن این ناوگروه جمهوری اسلامی روز 8 اسفندماه 93 و پس از گذشتن از خط استوا در بندر«تانجوگ پریوک» اندوزی پهلو گرفت.

بازدید ایرانیان مقیم اندونزی از یگان‌های شناور ایران در بندر جاکارتا، دیدار فرماندهان ناوگروه با معاون عملیات ناوگان غرب اندونزی و شهردار جاکارتای شمالی و بازدیدفرماندهان و دانشجویان از شناور لجستیک آب-خاکی اندونزی از مهمترین فعالیت‌های صورت گرفته ناوگروه 33 نداجا در اندونزی بود.

منبع: farsnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.