یکشنبه، ۰۹ خرداد ۹۵ - ۰۸:۰۵
حفره عظیم و سیاه‌رنگ در بخش میانی خورشید

مشاهده حفره عظیم و سیاه‌رنگ در بخش میانی خورشید توسط دانشمندان در روزهای اخیر  شاید از احتمال وقوع یک طوفان خورشیدی قدرتمند خبر…

مشاهده حفره عظیم و سیاه‌رنگ در بخش میانی خورشید توسط دانشمندان در روزهای اخیر  شاید از احتمال وقوع یک طوفان خورشیدی قدرتمند خبر می‌دهد که در این میان دانشمندان ناسا پس از بررسی اتمسفر یا کرونای خورشید متوجه یک حفره عظیم تیره رنگ در سطح این ستاره شدند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

مشاهده حفره عظیم و سیاه‌رنگ در بخش میانی خورشید در حالی به عنوان بحث داغ محافل علمی در ناسا بدل گشته است که تصاویر بدست آمده از کرونای خورشید توسط ماهواره رصد خورشیدی یا SDO شکار شده و حاکی از احتمال وقوع طوفان خورشیدی جدید است.

در این میان دانشمندان ناسا معتقدند که حفره‌های موجود در کرونای خورشید عامل اصلی فوران پلاسمای خورشید در فضا هستند. در بیشتر موارد مقداری از پلاسمای خورشید از نیروی جاذبه این ستاره فرار کرده و به فضای اطراف پرتاب می‌شود. در واقع پلاسمای فعال خورشید خطرناک‌ترین تهدید برای ساکنان زمین است.

تصاویر بدست آمده از ماهواره رصد خورشیدی همچنین نشان‌دهنده نقاط خروج ذرات باردار از سطح خورشید است. خروج این ذرات باعث تیره‌تر شدن حفره‌های موجود در کرونا می‌شود.

تولید بادهای مغناطیسی قدرتمند خورشید هم تعادل میدان مغناطیسی زمین را برهم زده و طوفان‌ مغناطیسی یا جئومغناطیسی ایجاد می‌کند. در صورت افزایش قدرت بادهای خورشیدی ساکنان زمین با یک تهدید بزرگ مواجه خواهند شد.

با هم در میهن پست تصاویری از این لکه بزرگ و غول پیکر را که به گفته دانشمندان ۵۰ بابر زمین است را مشاهده می کنیم.

منبع: space

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *