شنبه، ۰۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۱

ˈفاطمه اقدسیˈ روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: خود مراقبتی مفاهیم وسیعی دارد و مراقبت در برابر بیماری های واگیردار نیز…

ˈفاطمه اقدسیˈ روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: خود مراقبتی مفاهیم وسیعی دارد و مراقبت در برابر بیماری های واگیردار نیز در این حوزه قرار می گیرد که باید با آنها آشنا بود تا بتوان خود را در مقابل این گروه از بیماری ها محافظت کرد.

وی اظهارداشت: سرماخوردگی که از جمله بیماری های ساده محسوب و در اصل یک نوع بیماری واگیردار بوده و طیف وسیعی از ناخوشی ها را به همراه داشته از طرفی ایدز و هپاتیت نیز از دسته بیماری های واگیردار به شمار می رود که برخی نکات در پیشگیری از این بیماری ها مشترک است.

اقدسی، حفظ و رعایت سلامتی بدن را اولین و مهمترین نکته اصول یک زندگی سالم عنوان کرد و افزود: برای بالا بردن مقاومت بدن در صورت مواجه با عوامل بیماری زا ، استفاده از مواد غذایی سالم و مفید، کنترل وزن و حفظ آرامش فکری و پرهیز از تنش و استرس می باشد.

کارشناس بیماری های شبکه بهداشت ری رعایت اصول بهداشت فردی از جمله کارهای ساده ای مانند شستن مرتب دست ها، رعایت اصول مراقبتی در برخورد با افراد بیمار، انجام واکسیناسیون کودکان و گروه های در معرض خطر و احتیاط در خصوص تماس با حیوانات را ، از مهمترین اقدامات اصولی برای حفظ سلامت بدن بیان کرد.

وی رعایت و حفظ بهداشت محیط کار را از دیگر اصول حفظ سلامت بدن از ابتلا به بیماری ها دانست و گفت: برای مثال نصب توری و پشه بند برای پنجره ها، دفع زباله ها با روش های صحیح، توجه به بهداشت آب و مواد غذایی و پرهیز از استفاده مواد خوراکی غیراستاندار می تواند افراد را در برابر بسیاری از بیماری ها ایمن سازد.

اقدسی افزود: پرهیز و خویشتن داری از رفتارهای پرخطر در پیشگیری از ابتلا به بیماری هایی چون ایدز و هپاتیت بسیار مهم است و از طرفی پایبندی به اصول اخلاقی می تواند فرد را در برابر این گروه از بیماری ها محافظت کند.

1417/1724

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *