جمعه، ۱۹ آبان ۹۶ - ۰۴:۴۶
مغز انسان

همانطور که می دانید مغز انسان یکی از پیچیده ترین اعضای بدن بشمار می آید که هنوز هم پس از گذشت هزاران سال…

همانطور که می دانید مغز انسان یکی از پیچیده ترین اعضای بدن بشمار می آید که هنوز هم پس از گذشت هزاران سال از تکامل و پیشرفت بشر اطلاعات چندانی از آن نداریم . اما اکنون در این مطلب حقایقی خارق العاده در مورد مغز انسان را جمع آموری کرده ایم که شما را شگفت زده خواهد کرد . با میهن پست همراه شوید .

مغز انسان حدود ۱۵۰۰ گرم وزن دارد و حجم آن نیز در زنان حدود ۱۱۳۰ سانتیمتر مکعب  و در مردان ۱۲۶۰ سانتیمتر مکعب است. اما رازهایی درون این عضو مهم از بدن ما وجود دارد که تاکنون تنها از تعداد محدودی از آنها باخبر شده ایم . رازهایی که در این مطلب آنها را در قالب حقایقی از مغز انسان ارائه خواهیم کرد.

مغز احساس درد ندارد : اگر چه مکانیزم درد در مغز انسان پردازش می شود اما در مغز هیچ گیرنده دردی وجود ندارد و مغز در واقع درد را احساس نمی کند. به همین دلیل می توان جراحی های مغز را در حالی که شخص بیدار و هوشیار است انجام داد بدون این که فرد احساس درد یا ناراحتی داشته باشد.

مغز انسان

باوری نادرست : برخی ادعا می کنند که انسان ها تنها از ۱۰ درصد ظرفیت مغز خود استفاده می کنند. این موضوع حقیقت ندارد زیرا تمامی مغز انسان کاربردی و عملیاتی بوده و هر بخش از آن عملکرد و وظیفه ی خاصی را بر عهده دارد.

مغز انسان

مصرف کننده اصلی اکسیژن : بیش از ۲۰ درصد کل اکسیژن موجود در بدن توسط مغز انسان مصرف می شود.

مغز انسان

افکار منفی : در مغز هر انسانی به طور متوسط در هر روز بیش از ۵۰٫۰۰۰ فکر مختلف می گذرد. بر اساس مطالعات بیش از ۷۰ درصد این افکار معمولا منفی هستند.

مغز انسان

تاثیر جالب شکلات : بوی شکلات از طریق تولید کردن «امواج مغزی تتا» که مسئول آرامش در بدن است باعث می شود که مغز شما نیز آرامش داشته باشد.

مغز انسان

قدرتی فوق العاده : مغز انسان می تواند انرژی لازم برای روشن کردن یک لامپ را تولید کند.

مغز انسان

چربی مطلق : بیش از ۶۰ درصد از مغز از چربی تشکیل شده است که آن را به چربی دار ترین ارگان بدن تبدیل می کند.

مغز انسان

آسیب مغزی : نرسیدن اکسیژن به مغز به مدت بیش از ۵ دقیقه می تواند به آسیب دائمی مغز منتهی شود.

مغز انسان

حسگرهای چشایی : علاوه بر روی زبان، حسگرهای چشایی در روده ها، ریه ها، بیضه ها، پانکراس و مغز نیز وجود دارند.

مغز انسان

مرد در برابر زن : به توجه به سایز بدن زنان و مردان، اندازه ی مغز مردان بزرگ تر از زنان است.

مغز انسان

سریع تر از ماشین های فرمول ۱ : اطلاعات مغزی با سرعتی نزدیک به ۴۲۹ کیلومتر بر ساعت منتقل می شوند که در مقایسه با ماشین های فرمول ۱ که سرعتی پایین تر از ۳۸۴ کیلومتر بر ساعت دارند فوق العاده بنظر می رسد.

مغز انسان

خنگ شدن در اثر رژیم غذایی : خانمها توجه کنید! دانشمندان ثابت کرده اند که رژیم های غذایی سخت و غیر علمی باعث می شود که مغز انسان خودخوری کند.

مغز انسان

رشد محدود : آیا می دانستید که مغز انسان تنها تا سن ۵۰ سالگی رشد می کند؟!

مغز انسان

خمیازه کشیدن : برخی دانشمندان بر این باورند که خمیازه کشیدن اکسیژن بیشتری را به سمت مغز هدایت می کند تا آن را بیدار نگه دارد.

مغز انسان

رفتن به حالت اغما : قرص های خواب آور شما را به خواب نمی برند. آن ها مغز انسان را در حالتی شبیه اغما فرو می برند که لذت و نیروبخشی خواب واقعی را ندارد.

مغز انسان

عرق ریختن :  ۹۰ دقیقه عرق ریختن در روز می تواند مغز شما را به اندازه یک سال گذر عمر کوچک تر کند.

مغز انسان

انجام دادن چند کار به طور همزمان شما را خنگ خواهد کرد : بله در کمال تعجب حقیقت دارد! اما برخی مردم بر این باورند که انجام دادن چند کار به طور همزمان باعث رشد و فعال شدن بیشتر مغز می شود. در واقع بررسی ها عکس این موضوع را به اثبات رسانده اند.

مغز انسان

کورتکس مغز : بخش فوقانی مغز (cerebrum) با استفاده ی بیشتر از آن ضخیم تر می شود.

مغز انسان

مغز در کنترل ناخودآگاه : آیا فکر می کنید که بر زندگی تان کنترل کاملی دارید؟! دوباره فکر کنید! ۹۵ درصد از تصمیمات شما در قسمت ناخودآگاه مغز اتفاق می افتند.

مغز انسان

مغز افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند : اگر به تازگی از مشروبات الکلی استفاده کرده اید و بعضی اتفاقات را به خاطر ندارید باید بدانید که این موضوع بخاطر فراموشی نیست. دلیل واقعی این امر این است که در دوران مستی مغز شما توانایی شکل دادن به خاطرات را ندارد.

مغز انسان

[highlight]منبع  [/highlight] ohfact

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.