پنجشنبه، ۰۹ مرداد ۹۳ - ۰۵:۱۰

ˈعباس رجاییˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: سیاستهای روشن در نظام آزاد سازی نرخ محصولات کشاورزی راهگشاست و در هر…

ˈعباس رجاییˈ روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: سیاستهای روشن در نظام آزاد سازی نرخ محصولات کشاورزی راهگشاست و در هر دو روش بازار آزاد رقابتی یا اقتصاد دستوری باید به بهترین شکل توازن در دو کفه تولید و مصرف رعایت شود.

وی بیان کرد: اگر رویه حمایت و راهبری این حوزه اقتصاد دستوری است باید طبق قانون نظام جامع دامپروری، نرخ تضمینی شیر خام تعیین شود که در این صورت قیمت تمام شده تولید شیر با یک درصد سود لحاظ می شود.

نماینده اراک، کمیجان وخنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات رسیده به کمیسیون کشاورزی مجلس نرخ اعلام شده دولت برای شیر 14 هزارو 400 ریال در هر کیلوگرم است که این نرخ زیر قیمت تمام شده واقعی است.

رجایی ادامه داد: اگر نرخ اعلامی دولت در چرخه تولید رعایت شود و صنایع لبنی آن را در خرید شیر از دامدار رعایت کنند می توان گفت مسایل اقتصاد دستوری در نرخ گذاری شیر و همچنین حق دامدار رعایت شده اما عدول از آن و تمسک به نرخ گذاری عرضه و تقاضا دردی را در تنطیم بازار داخلی و صادرات این محصول دوا نمی کند.

وی اظهار کرد: راهبرد حیاتی و کلان کشور در حوزه محصولات لبنی این نیست که مسابقه قیمت در حوزه شیر و لبنیات برگزار شود چرا که این محصولات در سبد غذایی خانوار جزو خوراکیهای پایه است و اگر قیمت آن برای مصرف کننده گران شود ممکن است به حذف از سبد غذایی خانوار بینجامد که با زیان جدی در سلامت همراه است.

رییس فراکسیون غذایی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر سیاست بازار رقابت در نرخ گذاری شیر و لبنیات دنبال شود باید رقابت موثر با در نظر گرفتن میانگین سطح درآمدی مصرف کننده ملاک باشد.

رجایی ادامه داد: در هر دو سیاست حوزه اجرا باید برای حمایت از تولید با خطرپذیری بالا و حمایت از سرانه مصرف شیر و لبنیات در سبد غذایی خانوار موشکافانه عمل شود و حمایت یارانه ای را در دو ضلع این معادله با تدبیر به کار گیرد.

وی گفت: حمایت یارانه ای از تولید کننده به این معناست که 20 تا 30 درصد قیمت شیر خام به صورت نقدی یا علوفه ارزان قیمت دراختیار تولید کننده قرار گیرد.

نماینده اراک، کمیجان و خنداب افزود: حمایت یارانه ای از مصرف کننده نیز به مفهوم شیر ارزانتر با پوشش یارانه دولتی یا پرداخت مستقیم نقدی به خانوار در حوزه بخشی از قیمت شیر است.

رجایی گفت: در نشست اخیر کمیسیون کشاورزی مجلس با ارکان تولید و توزیع شیر، صنایع لبنی مدعی شدند که قیمت اعلامی برای شیر را عملیاتی نمی کنند و اتحادیه دامداران نیز بالاترین نرخ خرید شیر در کشور را تا امروز 11 هزار ریال در هر کیلوگرم اعلام کرد که این به معنای روی کاغذ ماندن عدد تکلیفی در نرخ گذاری شیر است.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: رقم یارانه شیر سال گذشته با تاخیر زیاد محقق شد و دولت نیز اعلام کرده این برنامه تا پایان شهریور ماه ادامه دارد.

رجایی افزود: برای نیمه دوم امسال نیز دورنمای روشن برای تحقق کامل یارانه شیر وجود ندارد و در این فضا حمایت کامل از تولید کننده میسر نیست.

وی اظهار کرد: آنچه مسلم است شیر و صنایع لبنی از موضوعات مهم و اولویت دار برای خانواده هاست و باید یک بار برای همیشه راهبردهای قوی همراه با سیاستهای جانبی حمایتی و اثرگذار در این بخش عملیاتی شود.ک/3

560/559/ 684

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.