جمعه، ۱۲ بهمن ۹۷ - ۰۸:۲۸
حمله قلبی در افراد

حمله قلبی در افراد این روزها و به دلیل فشارهای ناشی از زندگی روزمره ، همه روز بیشتر و بیشتر می شود. استرس…

حمله قلبی در افراد این روزها و به دلیل فشارهای ناشی از زندگی روزمره ، همه روز بیشتر و بیشتر می شود. استرس ، مشکلات خانوادگی ، مشاغل سنگین و پر استرس از یک طرف و از طرفی دیگر تغذیه و نحوه استراحت توسط افراد هم در حمله قلبی بی تاثیر نبوده است که در این میان نشستن بیش از حد جلوی کامپیوتر برای فعالیت‌ های شغلی هم شامل همین مورد می‌شوند.

با این حال و در خصوص حمله قلبی در افراد، محققان انگلیسی دریافته‌ اند افرادی که بیشتر از 4 ساعت در روز را به تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر اختصاص می‌دهند، خطر مواجهه با حوادث قلبی-عروقی مانند حمله قلبی را 125 درصد بیشتر می‌کنند.

ارتباط کم خوابی و حمله قلبی در افراد : بسیاری از بزرگسالان باید شبانه ۷ تا ۹ ساعت بخوابند، اما معمولا بسیار کمتر می‌خوابند و خطر مواجهه با پیامدهای این کم‌خوابی را به زندگی‌شان اضافه می‌کنند. طبق مطالعه منتشرشده در Scandinavian Journal of Work، Environment & Health، مردانی که شبانه کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند، ۵ برابر بیشتر از مردان دیگر با خطر بروز حمله قلبی مواجه هستند. یکی از دیگر از مطالعات ژاپنی نشان می‌دهد که همین میزان از خطر برای زنانی که شبانه کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند نیز وجود دارد.

شرایط اقلیمی و حمله قلبی در افراد : مطالعات نشان داده‌اند که زندگی در شهرها و مناطق خیلی سرد یا خیلی گرم می‌تواند افراد را در معرض مواجهه با حمله قلبی قرار بدهد. محققان دریافته‌اند که قرار گرفتن در معرض دمای پایین‌تر از منفی ۸ درجه سانتی‌گراد در دو روز متوالی، شانس مواجهه با حمله قلبی را ۳۶ درصد بیشتر می‌کند. همچنین بعد از رسیدن دمای هوا به ۲۰ درجه سانتی‌گراد، این میزان خطر به‌ازای هر درجه افزایش دما، بیشتر می‌شود.

عصبانیت و حمله قلبی در افراد : عصبانیت شدید و ناگهانی، یکی از عامل‌هایی است که می‌تواند خطر مواجهه با حمله قلبی را به‌طور قابل توجهی افزایش بدهد. محققان دانشگاه استرالیا در یکی از مطالعات‌شان به این نتیجه رسیده‌اند که در فاصله ۲ ساعت پس از خشم و عصبانیت شدید، شانس مواجهه افراد با حمله قلبی ۸.۵ برابر افزایش می‌یابد. این عصبانیت‌های شدید با تنش در سطح بدن و سفت کردن دندان‌ها یا مشت کردن دستان همراه هستند. بنابراین، هرچه بیشتر عصبانی شوید، شانس مواجهه با حمله قلبی را هم بیشتر می‌کنید.

حمله قلبی

ارتباط طلاق و حمله قلبی در افراد : طلاق واقعا یکی از عواملی است که می‌تواند برای قلب مشکل ایجاد کند. محققان دانشگاه دوک در مطالعات اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند که زنانه مطلقه، ۲۵ درصد بیشتر از زنان متاهل با احتمال بروز حمله قلبی مواجه هستند. به‌علاوه، زنانی که ۲ بار یا بیشتر طلاق گرفته‌اند، خطر مواجهه با حمله قلبی را ۷۷ درصد بیشتر می‌کنند. جالب است بدانید که اگر مردان حداقل ۲ بار طلاق بگیرند، خطر مواجهه با حمله قلبی را ۳۰ درصد افزایش می‌دهند و یک بار طلاق گرفتن هیچ تغییری در شانس مواجهه با حمله قلبی برای آنان ایجاد نمی‌کند.

تماشای تلویزیون و مانیتور و حمله قلبی در افراد : نشستن بیش از حد جلوی کامپیوتر برای فعالیت‌های شغلی هم شامل همین مورد می‌شوند. محققان انگلیسی دریافته‌اند افرادی که بیشتر از ۴ ساعت در روز را به تماشای تلویزیون یا کار با کامپیوتر اختصاص می‌دهند، خطر مواجهه با حوادث قلبی-عروقی مانند حمله قلبی را ۱۲۵ درصد بیشتر می‌کنند. نشستن طولانی‌مدت، ذخیره لیپوپروتئین لیپاز را تخلیه می‌کند که نوعی آنزیم برای تجزیه چربی‌ها است و فعالیت مناسبش مانع از انسداد عروق خونی می‌شود. پس اگر بیشتر وقت خودتان را پشت میز می‌گذرانید، هر ۲۰ دقیقه بلند شوید و کمی قدم بزنید.

تاثیر هوای آلوده بر حمله قلبی : هوای آلوده هم برای قلب شدیدا مضر است و هم برای ریه‌ها. محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده‌اند که قرار گرفتن افراد در معرض ذرات معلق و هوای آلوده، شانس مواجهه با حمله قلبی را در فاصله ۲ ساعت پیش از تجربه اولین علائم حمله قلبی، ۴۸ درصد افزایش می‌دهد. این خطر در ۲۴ ساعت اولیه قبل از مواجهه با شروع علائم به ۶۹ درصد می‌رسد.

یک دیدگاه برای “حمله قلبی در افراد با کدام عوامل می تواند شدت بیشتری بگیرد ؟”

  1. دیبا گفت:

    تماشای تلویزیون هم تاثیر داره؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.