چهارشنبه، ۰۶ خرداد ۹۴ - ۰۶:۱۲

به گزارش میهن پست – محمدباقر نوبخت در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره ضرورت اصلاح حامل های انرژی گفت: براساس تجربه ای که…

به گزارش میهن پست – محمدباقر نوبخت در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره ضرورت اصلاح حامل های انرژی گفت: براساس تجربه ای که سال گذشته درخصوص افزایش قیمت بنزین داشتیم و کنترل به موقع دولت قطعاً این افزایش قیمت هم تأثیری بر افزایش قیمت دیگر اقلام نخواهد گذاشت.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها مصوب سال ۸۹ ما  ملزم به اجرای این قانون بودیم، خاطرنشان کرد: بر اساس این قانون این افزایش قیمت و تأمین منابع نهایتاً بین یارانه بگیران تقسیم خواهد شد.

نوبخت با اشاره به تک نرخی شدن بنزین گفت: این گرانی در جهت نزدیک شدن به قیمت جهانی و جلوگیری از قاچاق بی رویه بنزین و نهایتاً افزایش مصرف و تاثیراتش بر محیط زیست صورت گرفته است. براساس قانون بودجه سال ۹۴ دولت می بایست ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت ها، منابع کسب می کرد و در جهت تامین هزینه های یارانه ها آنها را صرف می کرد.

خرید بنزین سوپر فقط ۱۲۰۰تومان

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با بیان اینکه براساس مصوبه دولت عرضه بنزین سوپر با قیمت ۸۰۰ تومانی متوقف شده است، گفت: بنزین سوپر از امروز صرفا با یک قیمت ۱۲۰۰ تومانی انجام می‌شود.سید ناصر سجادی در گفتگو با مهر درباره توقف عرضه بنزین با قیمت ۸۰۰ تومان، گفت: براساس مصوبه دولت، امکان خرید بنزین سوپر صرفا با قیمت ۱۲۰۰ تومانی در جایگاه‌های سوخت وجود دارد و حتی آن دسته از افرادی که در کارت هوشمند سوخت خود دارای سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی هستند، نمی‌توانند بنزین سوپر را با قیمت ۸۰۰ تومان خریداری کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اعلام اینکه براساس مصوبه دولت، قیمت بنزین سوپر از امروز به صورت یک نرخی و با قیمت لیتری ۱۲۰۰ تومان در جایگاه‌های کل کشور عرضه می‌شود، در عین حال اظهار داشت: امکان خرید بنزین معمولی با قیمت ۷۰۰ تومان برای خودروهای شخصی تا شهریور ماه امسال وجود دارد.

این مقام مسئول با اشاره به ذخیره بیش از دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین ۷۰۰ تومانی در کارت هوشمند خودروهای شخصی، اظهار داشت: روز گذشته به دلیل اجرای طرح یکسان‌سازی قیمت بنزین، متوسط مصرف این فرآورده نفتی با افزایش قابل توجهی روبرو شده است.

سجادی با اشاره به افزایش قابل توجه مصرف بنزین و حتی پیش‌بینی عبور مصرف این فرآورده نفتی از مرز ۸۰ میلیون لیتر در روز، بیان کرد: اما در روز شنبه تا دوشنبه هفته جاری، مصرف بنزین کشور عادی بوده و با افزایش قابل توجهی همراه نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین درباره واریز سهمیه بنزین آزاد با دو قیمت ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ تومان در کارت‌های هوشمند سوخت، توضیح داد: براساس نرم‌افزار سامانه هوشمند سوخت، باید در کارت‌های سوخت همواره یک سهمیه‌ واریز شود که این کار انجام شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: براساس برآوردهای انجام شده، بیش از ۹۸ درصد مردم ماهانه بیشتر از ۱۰۰ لیتر بنزین مصرف نمی‌کنند.

سجادی همچنین با بیان اینکه از ساعت ۲۴ امروز (چهارشنبه _ ششم خرداد ماه) طرح یکسان‌سازی قیمت بنزین با حضور گسترده نیروهای شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در سطح جایگاه‌های سوخت کشور با موفقیت و بدون حادثه‌ای انجام شده است، بر این اساس شامگاه گذشته جایگاه‌های سوخت کشور با تراکم قابل توجه خودروها روبرو بوده‌اند اما طرح یکسان‌سازی قیمت‌ها بدون هیچ‌گونه حادثه خاصی انجام گرفته است.

خرید و فروش گسترده بنزین هفتصد تومانی

یک مقام مسئول با بیان اینکه سهمیه بنزین هفتصد تومانی تاکسی‌ها امشب می‌سوزد از خرید و فروش گسترده سهمیه‌های بنزین هفتصد تومانی در حاشیه جایگاه های سوخت توسط رانندگان تاکسی خبر داد.ناصر رئیسی فر امروز در گفتگو با مهر با بیان اینکه تا ساعت ۲۴ امشب سهمیه بنزین هفتصد تومانی تمامی تاکسی ها، خودروهای عمومی، وانت بارها و آژانس های تاکسی می سوزد، گفت: از ساعت ۲۴ امشب طرح یکسان سازی قیمت بنزین در کل کشور اجرا می شود.

رئیس انجمن کارفرمایی جایگاهداران سوخت کشور با اعلام اینکه کل سهمیه باقی مانده خودروهای عمومی در کنار سهمیه واریز شده برای خرداد ماه هم تا ساعت ۲۴ امشب می سوزد، تصریح کرد: مسئولان شرکت ملی پالایشی و پخش فرآورده های نفتی کوچکترین اطلاع رسانی به جایگاهداران سوخت سراسر کشور نکرده اند.

این مقام مسئول همچنین با اشاره به رونق بازار خرید و فروش کارت سوخت و سهمیه های بنزین در حاشیه جایگاه ها، بیان کرد: در طول ۲۴ ساعت گذشته صف‌های طولانی در پیش روی جایگاه‌های بنزین به وجود آمده که علت اصلی هجوم رانندگان تاکسی و خودروهای عمومی به جایگاه‌ها، خالی کردن کارت‌های بنزین از سهمیه‌های هفتصد تومانی است.

وی با بیان اینکه هر تاکسی می تواند در طول شبانه روز ۱۸۰ لیتر بنزین خریداری کند، تصریح کرد: اکثر رانندگان تاکسی در حاشیه جایگاه‌های سوخت اقدام به فروش سهمیه‌های هفتصد تومانی خود به مردم می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.