جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۹:۳۶

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال، ظهر پنج شنبه در شانزدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه‌های علمیه…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد فرخ فال، ظهر پنج شنبه در شانزدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه‌های علمیه قم که با حضور آیت الله جوادی آملی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: حوزه علمیه قم جنبه مرکزیت برای حوزه‌های علمیه سراسر کشور دارد و هم از نظر تعداد طلاب و هم مقام علمی شهره آفاق است و در این راستا نیازمند استدلال و برهان نیست.

مدیر حوزه‌های علمیه استان قم، گفت: اگر در کنار عظمت حوزه علمیه قم هیچ حرکت تکاملی و ارتقایی و روبه رشدی نداشته باشیم خسارت خواهیم دید.

وی با بیان اینکه نباید در تاریخ ثبت شود که حوزه علمیه با این عظمت، روزهایی را گذراند که هیچ حرکت تکاملی و ارتقایی را نداشته است، افزود: وظیفه ما این است که چالش‌های حوزه علمیه را مورد بررسی قرار دهیم و راه کار‌هایی را تدوین و به مدیریت عالیه حوزه به منظور تصمیم گیری تقدیم شود.

حجت الاسلام فرخ فال، با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه علمیه قم اکثر طلاب به صورت آزاد تحصیل می‌کنند افزود: هم اکنون ۱۳ هزار نفر از طلاب حوزه علمیه در مدارس سطح یک و مراکز تخصصی مشغول تحصیل هستند.

وی ابراز داشت: بیش از ۴ برابر این جمعیت در حوزه آزاد تحصیل می‌کنند و باید بررسی شود وضعیت حوزه آزاد ما با حفظ ارزش‌های سنت سلف حوزه در این مقاطع تحصیلی چه چالشی‌هایی دارد که باید برای آنان راه کاری اندیشید.

مدیر حوزه‌های علمیه قم، عنوان کرد: حوزه آزاد ما بسیار محسنات دارد، از جمله کرسی‌های درس متعدد و انتخاب استاد به صورت آزادانه اما باید توجه داشت بعد از این طلاب در ۶ سال تحصیل در سطح اول وارد حوزه آزاد می‌شوند با توجه به اینکه برنامه ریزی منسجمی در این دوره وجود ندارد اغلب مشکلاتی برای طلاب پیش می‌آید وبی‌انگیزه بودن آنها برای حضور در کلاس‌های درس یکی از این آفات است.

طرح ساماندهی سطوح عالی حوزه‌های علمیه

وی با اشاره به طرح ساماندهی سطوح عالی حوزه‌های علمیه اظهار داشت: هدف طرح ساماندهی سطوح عالی حوزه‌های علمیه، حفظ ارزش‌های حوزه آزاد به گونه‌ای است که طلاب با نظم و قانونمندی در یک حرکت تکاملی مسیر تحصیل را ادامه دهند.

فرخ فال، ابراز داشت: در سه سال قبل در طول هفته یک بار در کلاس‌ها حضور و غیاب صورت می‌گرفت و در سال جاری با تصویب شورای عالی و مدیریت حوزه‌های علمیه، حضور و غیاب را در سطح عالی به هفته‌ای سه روز ارتقا دادیم که نتیجه همکاری بزرگان حزوه و اساتید این بود که از ۸ هزار نفر محصلی که در سطح عالی تحصیل می‌کردند این آمار در سال جاری به ۱۱ هزار نفر رسیده است.

وی تصریح کرد: یکی از سنت سلف حوزه و از ارزش‌هایی که در حوزه آزاد وجود داشت، ارتباط صمیمی بین طلبه و استاد بود که این امر امروز دچار چالش و خدشه جدی شده است که باید آن ترمیم کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه استان قم، گفت: سامانه جامع اساتید و طلاب سطوح عالی طراحی شده تا ارتباط طلبه با استاد بیشتر شده و هم آینده نگری برای انتخاب استاد و محدود درس در این روش وجود دارد و هم کنترل حضور طلاب در کلاس‌ها مورد ارزیابی قرار گیرد.

حجت الاسلام فرخ فال ابراز داشت: در این سامانه علاوه بر بیوگرافی استاد چندین جلسه از دروس اساتید نیز برای ارزیابی طلاب در سامانه قرار داده می‌شود تا طلاب با نوع بیان و شیوه تدریس آن استاد آشنا شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.