پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۲۶

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری چهارشنبه شب در جلسه بررسی همکاری مشترک بین دانشگاه فردوسی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری…

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری چهارشنبه شب در جلسه بررسی همکاری مشترک بین دانشگاه فردوسی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سازمان مرکزی این دانشگاه، اظهار کرد: در حال حاضر یکی از دغدغه‌های جدی ما در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان فرهنگسازی است و در این مسیر باید برخی فرهنگ‌ها متحول شده و تغییر کند.

وی ادامه داد: قانون شرکت‌های دانش‌بنیان باید عملیاتی شود و بی تردید فرهنگ پشت سر این قانون نیازمند ترویج است.

وی از ابلاغ آئین‌نامه تجاری‌سازی فناوری دانشگاهای کشور تا هفته آینده خبر داد و افزود: این آئین‌نامه تا هفته آینده ابلاغ می‌شود و بر این مبنا با فروش هر شرکت دانش‌بنیان، 5 درصد برای توسعه زیرساخت‌ها، به دانشگاه‌ها داده می‌شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه  فناوری‌ها به غیرقابل تجاری‌سازی و تجاری‌سازی تقسیم می‌شود، تصریح کرد: تجاری‌سازی ارتباط  تنگاتنگ و تعیین کننده ای با اقتصاد دارد و در این راستا نیازمند وام و هزینه هستیم.

ستاری یادآور شد: برای حرکت در مسیر تجاری سازی باید تسهیلات بلافاصله در اختیار قرار گیرد و نباید برای ارائه این تسهیلات، ضمانت‌های سخت وجود داشته باشد زیرا این امر روند تجاری سازی را با مشکل روبرو می کند.

وی بیان کرد: خراسان رضوی نیز پتانسیل های بسیاری در حوزه فناوری و تجاری‌سازی در حوزه گیاهان دارویی دارد و این بخش ارزش افزوده بسیاری نیز خواهد داشت.

به گفته وی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حوزه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان هزینه‌ای برای زیرساخت‌ها پرداخت نمی‌کند.

ستاری با اشاره به راه‌اندازی شعبات استانی بنیاد نخبگان عنوان کرد: هدف فعال‌سازی بنیاد نخبگان استانی این است که نخبگان در استان خود  باقی بمانند و در حقیقت بومی گزینی صورت پذیرد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در زمینه راه‌اندازی صندوق نوآوری عنوان کرد: اعضای این صندوق، هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند و و در حقیقت افرادی به عنوان عضو انتخاب شده اند که به امور فناوری آشنایی کامل دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.