سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۱

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی گفت: رقابت منفی هتلداران در مشهد و سوءاستفاده مسافران فرصت‌طلب منجر به زیان هتل‌ها می‌شود. به گزارش خبرنگار…

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی گفت: رقابت منفی هتلداران در مشهد و سوءاستفاده مسافران فرصت‌طلب منجر به زیان هتل‌ها می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان٬ محمد قانعی در نشست بررسی چالش‌های حوزه هتلداری و خدمات اقامتی شهر مشهد که شب گذشته، 24 شهریورماه، به همت پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی برگزار شد٬ بیان کرد: هتل‌های مشهد اغلب با زیان مواجه می‌شوند به این دلیل که هتلداران خود با هم رقابت منفی دارند و باعث سوءاستفاده برخی مسافران به ویژه مسافران اصفهانی می‌شود.

قانعی با اشاره به رتبه ایران در جذب گردشگر طی سال‌های قبل از انقلاب اظهار کرد: ایران رتبه اول را در منطقه جنوب شرق آسیا٬ هندوستان و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس داشت و با انقلاب شکوهمند ایران شرایط فرهنگی کشور به کلی متحول شد.

وی یادآور شد: پس از انقلاب، کشور ما درگیر جنگ تحمیلی شد و شرایط بدی نیز برای هتلداران پیش آمد که طی آن انگیزه‌ای برای هتلداری و انتقال و آموزش این دانش در کشور وجود نداشت و مسئولان نیز نگاه خوبی نسبت به آن نداشتند اما از سال 70 به بعد با افزایش گرایش گردشگران به مشهد مواجه شدیم.

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از سال 80 موج سفرهای درون کشوری شروع شد و سال 85 نزدیک 86 مهمانپذیر در مشهد بود که طی مدت زمان اندکی این رقم به 186 عدد رسید.

وی به میانگین سنی هتل‌های مشهد اشاره کرد و افزود: این میانگین در مشهد 6 سال است که در سایر شهرهای ایران، این عدد بیش از 20 سال است.

وی گفت: باید میان سازمان‌ها از جمله شهرداری آستان قدس و دیگر سازمان‌های مربوط هماهنگی قوی‌تر شود.

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی با بیان اینکه سواد نیروها در هتل‌ها بالاست ولی آموزش مرتبط با هتلداری ندیده‌اند، تصریح کرد: دو سال پیش برای احداث دانشگاه هتلداری در دانشگاه فردوسی کلنگ زنی کردیم اما تا الان اقدامی صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در ارتباط با مالکیت هتل‌ها قانون خاصی که بازدارنده باشد نیست و در ارتباط به موضوع گردشگر سلامت هم در حال تنظیم آیین‌نامه‌ هستیم.

در ادامه، سید جواد موسوی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی از نداشتن آمار دقیق مسافران در مشهد انتقاد کرد و گفت: تاکنون کارشناسی در زمینه میانگین سنی کسانی که به مشهد می‌ایند انجام نشده است ولی اخیرا نرم افزاری طراحی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: 28 دستگاه با سازمان گردشگری مرتبط هستند که اگر همکاری نکنند امکان توسعه در این صنعت وجود ندارد. ظرفیت حمل‌و‌نقل و پارکینگ‌ها در مشهد متناسب با تعداد مسافران است؟

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.