چهارشنبه، ۲۱ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۹

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین ˈغلامحسین محسنی اژه ایˈ شامگاه سه شنبه در بدو ورود به استان گلستان در جمع خبرنگاران…

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین ˈغلامحسین محسنی اژه ایˈ شامگاه سه شنبه در بدو ورود به استان گلستان در جمع خبرنگاران در گرگان افزود: تخریب جنگل یکی از علل عمده و اساسی وقوع سیلاب می باشد و از آنجا که بخشی از نیازهای مردم از طریق جنگل تامین می شود، بهره برداری از آن باید، مدیریت شود .

وی تصریح کرد: باید از جنگل ها و مراتع بهره برداری صحیح صورت گیرد و هر جا که پوشش گیاهی و درختی کم شود، بدون شک میزان خسارت در هنگام وقوع سیلاب بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین یکی دیگر از راه های کاهش خسارات ناشی از سیلاب، اجرای طرح های آبخیزداری در ارتفاعات می باشد که باید برای پائین دست نیز رودها، نهرها و حریم رودخانه ها به درستی مدیریت شوند.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، مردم و مسئولین باید در این موارد رعایت کامل داشته باشند و منابع طبیعی، سازمان جنگل ها و وزارت نیرو نیز وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

محسنی اژه ای یادآور شد: بدون شک حفظ جنگل، مراتع و نهرها و رودخانه ها به نفع مردم خواهد بود.

دادستان کل کشور با اشاره به وظیفه قوه قضائیه مبنی بر صیانت از حقوق عامه مردم، اظهار کرد: با توجه به سیلاب های اخیر در استان های مازندران و گلستان، ریاست قوه قضائیه ماموریت اجرای وظایف قوه در این حادثه را به من و هیات همراه واگذار کردند تا بررسی شود آیا دستگاه های مربوطه وظایف خود را به خوبی و درست انجام داده و یا در کارها قصوری صورت گرفته است.

وی ادامه داد: باید بررسی کنیم که چرا سیلاب ها به وقوع می پیوندد و آیا مسئولین پیش از وقوع حادثه مقصر بوده و یا در حین حادثه برای جلوگیری از خسارات بیشتر، اقدامات و وظایف خود را به درستی انجام داده اند و آیا بعد از وقوع حادثه به وظایف خود مبنی بر کمک و امدادرسانی، عمل کرده اند.

نماینده ویژه رییس قوه قضائیه کشور، گفت: مسئولین در حین وقوع حادثه باید تدابیری بیاندیشند تا خسارات وارده جانی و مالی به مردم کمتر شود.

محسنی اژه ای با اشاره به این که هدف از سفر به استان های گلستان و مازندران، دخالت در کارهای اجرائی استان نیست، خاطرنشان کرد: آمده ایم تا بررسی کنیم همه به وظایف خود به خوبی عمل کرده اند و یا قصوری انجام شده تا با خاطیان برخورد قانونی صورت گیرد.

وی در خصوص نتایج سفر خود به استان مازندران گفت: بررسی ها در این استان ادامه دارد و با مردم و مسئولین نیز صحبت شده و علل و عوامل وقوع سیل های اخیر نیز شنیده شده است.

وی ادامه داد: در سال 1391 سیلی در همین منطقه از شهرستان بهشهر نیز به وقوع پیوست و دولت گذشته مصوباتی نیز برای جبران و جلوگیری و پیشگیری از وقوع مجدد آن انجام داد، اما تاکنون کاری از آن مصوبات اجرا نشده و ما نیز در حال بررسی عوامل عدم اجرای مصوبات گذشته هستیم، زیرا اگر آن مصوبات اجرائی می شد، شاید شاهد وقوع سیلاب اخیر و یا این میزان سنگین خسارات نبودیم.

مسحنی اژه ای با اشاره به این که اکنون عزم جدی در استان مازندران از سوی استاندار و مسئولین این استان برای جبران خسارت ها و کاهش خسارات در حوادث ناگوار و غیرمترقبه وجود دارد، یادآور شد: ما وظیفه داریم تا با تدابیر و برنامه های خود از میزان دردها و نگرانی ها و مشکلات مردم بکاهیم.

دادستان کل کشور افزود: در بررسی های اولیه در استان مازندران مشخص شد، پل های ساخته شده بر روی نهرها و رودخانه ها استاندارد نبوده و از سوی دیگر ورود به حریم رودخانه ها نیز از دیگر علل وقوع حادثه اخیر در مازندران می باشد.

وی اظهار کرد: دستگاه های متولی در این بخش ها باید کارهای خود را خوبی انجام دهند و حتی شهرداری ها نسبت به لایروبی نهرها و کانال های شهرداری اقدامات لازم را انجام دهد و نظارت بر عملکرد پیمانکاران به ویژه در بخش ساخت پل ها داشته باشند.

سخنگوی قوه قضائیه قول داد که رییس این قوه در برخورد با متخلفین و کسانی که به صورت غیرقانونی به حریم جنگل ها، مراتع، نهرها و رودخانه ها تجاور می کنند، جدی می باشد و از منابع طبیعی و سازمان جنگل ها و وزارت نیرو خواست تا این تجاوزها را رصد و گزارشات مربوطه را در کمترین زمان ارائه دهند تا اقدامات مقتضی در این زمینه از سوی قوه قضائیه صورت گیرد.

دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه به عنوان نماینده ویژه رییس این قوه جهت بررسی علل و عوامل وقوع سیلاب های اخیر به استان های گلستان و مازندران سفر کرده است.

محسنی اژه ای شامگاه دوشنبه وارد استان مازندران شده بود و روز سه شنبه در جلسه شورای مشورتی دادگستری این استان شرکت و سپس از مناطق حادثه دیده بازدید و در پایان سفر به این استان در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان مازندران شرکت نمود.

وی همچنین شامگاه سه شنبه از طریق راه زمینی وارد استان گلستان شد و در بدو ورود به این استان در گرگان مرکز استان گلستان، مورد استقبال مقامات ارشد گلستانی قرار گرفت.

سخنگوی قوه قضائیه قرار است، روز چهارشنبه در جلسه شورای مشورتی دادگستری گلستان شرکت کند و سپس بازدیدی از مناطق سیل زده گلستان داشته باشد تا از نزدیک با مردم حادثه دیده بحث و گفت و گو نماید و در پایان ضمن شرکت در کنفرانس خبری در جلسه مدیریت بحران گلستان، حضور پیدا کند.

7467/579

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.