سه شنبه، ۰۸ مهر ۹۳ - ۰۳:۲۴

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: دامپزشکی با کنترل بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان و محصولات دامی، موجبات ارتقاء بهداشت عمومی و…

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: دامپزشکی با کنترل بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان و محصولات دامی، موجبات ارتقاء بهداشت عمومی و سلامت شهروندان را فراهم می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر،«حسین رشیدی» صبح امروز(سه‌شنبه هشتم مهرماه) بمناسبت هفته‌ی دامپزشکی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شعار امسال هفته‌ی دامپزشکی، «دامپزشکی در خدمت سلامت» انتخاب شده است.

وی افزود: حفظ و حراست از سرمایه‌ی دامی، مبارزه با بیماری‌های دام، امنیت غذایی و ارتقاء بهداشت عمومی از وظایف اصلی دامپزشکی هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تصریح کرد: دامپزشکی با کنترل بیماری‌های قابل انتقال از دام به انسان و محصولات دامی، موجبات ارتقاء بهداشت عمومی و سلامت شهروندان را فراهم می‌کند.

رشیدی خاطرنشان کرد: در افق 1404، ایران باید کشوری برجسته و برخوردار از دانش پیشرفته، سلامت، محیط زیست مطلوب و امنیت غذایی باشد که در هر کدام از این پارامترها، دامپزشکی بعنوان یکی از ارکان مهم تلقی می‌شود و بدون دامپزشکی آسودگی در امنیت غذایی امکانپذیر نیست.

وی گفت: امروز در دنیا رویکرد «یک جهان و یک سلامت» مطرح است و اینکه سلامت انسان را جدای از سلامت محیط زیست و حیوان نداریم.

50 درصد عوامل بیماریزای انسان از حیوانات منشاء می‌گیرد

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان افزود: بیش از 50 درصد از 1700 عامل بیماریزای انسان، از دام منشأ می‌گیرند و عوامل نوپدید از جمله تب‌های خونریزی‌دهنده، جنون گاوی، عفونت‌های کرونا ویروسی بیش از 75 درصد حیوانات منشأ می‌گیرند و در خصوص کنترل بیماری‌های عفونی انسان باید در مخازن بیماری‌ها از طریق دامپزشکی وارد شویم. از این‌رو نقش مهمی در بهداشت عمومی ایفا می‌کند.

رشیدی تصریح کرد: با توجه به اینکه جمعیت دنیا رو به افزایش است و محدودیت منابع، ایجاب می‌کند بهترین بهره‌برداری را از منابع موجود داشته باشیم و راه آن، افزایش بهره‌وری است.

وی یادآور شد: تنها دستگاهی که می‌تواند کمک موثری در ارتقای بهره‌وری محصولات دامی داشته باشد، دامپزشکی است و به نحو موثری می‌توانیم با کنترل بیماری‌ها این نقش را ایفا کنیم.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: با توجه به توسعه وظایف دامپزشکی در دنیا، باید جایگا این نهاد در حکومت‌ها مورد توجه قرار گیرد و متناسب با نیاز، این جایگاه ارتقا یافته و حمایت شود.

رشیدی درباره سلامت گوشت‌های وارداتی افزود: واردات این محصولات به کشور بنا به سیاست‌های حمایت از تولید داخل در مواقعی افزایش و کاهش می‌یابد و در کشورهایی است که مراقبت لازم انجام و بازرسان ما نظارت می‌کنند و از به‌لحاظ بهداشتی مورد تأئید است.

وی با اشاره به فرارسیدن عید قربان تصریح کرد: توصیه می‌کنیم به لحاظ مشکلات زیست محیطی، تمام کشتارها در کشتارگاه انجام شود. البته دامپزشکی اکیپ‌های سیار دارد که بر کشتار سطح شهر نظارت کند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: دامپزشکی اخیراً در راستای حمایت از تولید داخلی در بحث کیفیت بهداشتی محصولات وارد شده و در سطح ملی استانداردهای لازم در خصوص باقی‌مانده‌ی دارو و … در دست تدوین بوده که در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد.

رشیدی ادامه داد: راهکارهایی در دست است که با اعمال آن، تولیدات دامی قابل ردیابی بوده و با کد رهگیری بدانیم محصول از کجا تهیه شده است و در جهت ارائه و تولید محصولات سالم، بهداشتی و ارگانیک حمایت لازم را داریم.

وی درباره نظارت بر محصولات فرآوری شده اظهار کرد: نظارت بر تولیدات دامی تا زمانی که محصولات خام باشند، با دامپزشکی و در زمان پروسس و فرآوری با دانشگاه علوم پزشکی است.

مصرف محصولات فرآوری شده را محدود کنید

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان ادامه داد: تولید سوسیس و کالباس نیز به همین شکل نظارت می‌شود و در زمینه‌ی مصرف این محصولات تأکید ما براین است که شهروندان تا جایی که می‌توانند از محصولات تازه استفاده کرده و چون مصرف طولانی مدت محصولات فرآوری با مواد نگهدارنده مشکلاتی دارد، مصرف آنها را محدود کنند.

رشیدی توصیه کرد: کارخانجات، مراکز بسته‌بندی و طبخ غذا حتماً فرآورده‌ها را از جاهای مورد تأئید دامپزشکی تهیه کنند و باید تمام این مراکز مواد اولیه مورد نیاز را از جایی تهیه کنند که شناسنامه‌ی بهداشتی داشته باشند.

وی درباره هورمونی بودن گوشت مرغ تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های بی‌مورد در میان مردم این است که در پرورش طیور گوشتی از هورمون استفاده می‌شود. در صورتی که نیاز به این امر نیست و طیور گوشتی با اقدامات اصلاح نژادی در نسل‌های متوالی، با راندمان ضریب تبدیل بالا با استفاده از جیره‌های تعیین شده رشد مناسبی دارند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: در صورت نیاز به آنتی‌بیوتیک نیز دوره‌ی پرهیز دارویی در نظر گرفته می‌شود که باقی‌مانده‌ی دارو دفع شود و گوشت طیور کشتارگاه‌های استان مشکلی ندارد.

مردم با خیال راحت گوشت مرغ مصرف کنند

رشیدی اظهار کرد: ارزیابی‌هایی که تاکنون انجام شده، مورد قابل توجهی از آنتی‌بیوتیک در گوشت طیور وجود نداشته و این گوشت جایگزین مناسبی برای تأمین پروتئین موردنیاز مردم است و با خیال راحت استفاده کنند.

وی درباره‌ی خرید و استفاده‌ی شیر فله‌ای افزود: بهتر است شیر پاستوریزه خریداری و استفاده شود و با توجه به واقعیت موجود، مراکز عرضه‌ی شیرخام تحت نظارت دامپزشکی قرار داده شده و باید مجهز به شیرسردکن باشند و شیر تا حد 4 درجه‌ی سانتی‌گراد خنک شود وگرنه بار میکروبی آن زیاد است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان تصریح کرد: مشکل خاصی در این مراکز دیده نشده و توصیه این است که مردم برای خرید شیر به مراکز دارای ساختار بهداشتی و امکانات شیرسردکن مراجعه و شیر را از مراکز مورد تائید ما تهیه کنند.

وی ادامه داد: نباید شیر به صورت خام استفاده شود و حرارت جوش را تا چند دقیقه ببیند.

رشیدی خاطرنشان کرد: مردم پس از خریداری، گوشت مرغ را در مغازه خرد نکنند چون بعلت آلودگی متقاطع، میکروب به آن منتقل می‌شود هم‌چنین توصیه می‌کنیم گوشت را خودشان در منزل چرخ کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.