دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۲

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری، رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد و استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد…

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نصیری، رئیس مؤسسه معارف وحی و خرد و استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد نوسلفی گراهای تکفیری و اقدامات جنایتکارانه آنها در جهان اسلام گفت: جریان سلفی گری و نو سلفی گری دو خاستگاه اصلی دارد. خاستگاه اعتقادی آن به تفکر منحرفانه ابن تیمیه در سده چهارم بر می گردد، چرا که افراط گری، تندروی، تعرض به اهل بیت و اهانت به شیعه در آثارش موج می زند. وی در کتاب «منهاج السنت النبویه» به تمام وجه و به بدترین صورت به آموزه های تشیع حمله می کند. بعد هم شاگردانش به این مسئله دامن می زنند و در برداشت غلط منفی و متحجرانه از دین و آیات و روایات تفکر ناب و عقلانی تشیع را زیر سوال بردند. البته حتی بسیاری از همراهان و معاصران ابن تیمیه کتابها و نوشته های او را مردود دانسته اند.

وی در ادامه گفت: اما خاستگاه سیاسی تندروی تکفیری به حدود دویست سال قبل و به اقدامات انگلستان بر می گردد. توطئه استعمار و روباه پیر که در هندوستان فرقه “غازیانه” را پایه گذاری کرد و در پیدایی دین سیک تأثیرگذار بود. در ایران هم فرقه بابیه و بهائیه را و بعد در حجاز همین وهابیت را توسط محمدبن عبدالوهاب با تفکرات غلطش پایه گذاری کرد.

نصیری در ادامه سخنانش اظهار داشت: تفکر و خاستگاه سیاسی تکفیری در عصر خودش با حمایت بریتانیا آغاز شد و صدمات و ضرباتی به اماکن مقدسه در خود مکه و مدنیه وارد کرد. اینها افکارشان را توسعه دادند و حاصل تفکرات متحجرانه و خشک و بی روح آنها، ممنوع کردن زیارت قبور، شفاعت، توسل و حتی زیارت قبر پیغمبر و اهل بیت بود و آنها این مسائل را شرک قلمداد کردند و چه شیعه و چه سنی (البته شیعه را بیشتر) را در ارتباط با این مسائل محکوم به اعدام و قتل و غارت کردند. این تفکرات تقریبا در لابلای کتاب های آنها در 200 سال گذشته مسکوت مانده بود که بعد از قضیه سوریه کاملا خودش را آشکار کرد، اما به واسطه جنایت هایی که در جهان اسلام کردند و خونهایی که ریختند همه دنیا فهمیدند که این قضیه چه بوده است.

وی بیان کرد: البته تفکرات افراطی قبل از این در 11 سپتامبر و در جریان طالبان افغانستان خودش را نشان داد، شدت قباحت و زشتی این تفکر که مخالف تمام موزه ها و آثار هنری و باستانی و مخالف هرگونه حضور زنان در اجتماع است و شاهد هستیم که به بریدن دست افراد بخاطر رأی دادن و مضروب کردن یک دختر به خاطر شیعه بودن و سوزاندن آنها و دهها جنایت دیگر در افغانستان و پاکستان اقدام کرده اند. البته همین تفکر ضرباتش را به آمریکا و اروپا در 11 سپتامبر زد و همین تفکر خودش را در نیجریه در بوکوحرام و در جبهه الشباب در کنیا و بعد سوریه و بعد در عراق نشان داده است.

این محقق و استاد دانشگاه افزود: حالا شما ببینید وضعیتی که در عراق پیش آمده و این جنایتی که اینها در این مدت کوتاه کردند با کمال قساوت دست و پا و سر بریدن ، آتش زدن و جنایت ما فوق انسانهای معمولی که در جنگ های جهانی اول و دوم هم به این شدت و سرعت و خسارت دیده نشد؛ جنایات داعش روی هیتلر را سفید کرد. از آن طرف هم با کمال گستاخی بیایند این جنایت ها  را فیلمبرداری بکنند و به چشم جهانیان نشان بدهند. ببینید جنایت و جرم اینها کاری کرد که آمریکا و اروپا که در قضیه سوریه از آنها حمایت می کرد و به آنها سلاح و تجهیزات داد و ترکیه هم همینطور ، هرچند ظاهری دست از حمایتشان از اینها برداشتند و از اینها اعلام انزجار کردند. کار این گروه های تکفیری طوری بود که برای اولین بار در عراق تمام گرایش ها و رویکردهای مختلف شیعه و سنی و خود علمای سنی همه اینها یکدست شدند و از شدت جرم و جنایاتی که اینها کردند و مخصوصا در این چند مدت کوتاه فتوای حضرت آیت الله سیستانی که صادر شد و آدم را به یاد فتوای تحرم تنباکو (میرزای شیرازی) انداخت بیش از دو و نیم میلیون نفر از مردم اینجوری تجهیز شدند و اعلام آمادگی کردند حتی ادارات خالی شد و ایشان ناگزیر شد فتوای دوم را صادر کند.

نصیری تصریح کرد: آن خاستگاه و بستر سیاسی اش که بانی اش خود انگلستان بود و بعد آمریکا فقط به خاطر اینکه با ایران مقابله کنند و با تفکر شیعی انقلابی از سلفی ها حمایت کرد این جرمها و جنایات کاری کرد که همه دنیا از اینها روی برگرداندند.

نصیری وی با اشاره به اینکه الان کشورهای اروپایی اعلام خطر می کنند که اگر این گروه ها برگردند و به کشورهای اروپایی بیایند چه آسیب هایی که نمی زنند. چنانچه چندی قبل یکی از اینها به بلژیک برگشت و سه نفر یهودی را کشت.   

نصیری در ادامه سخنانش اظهار داشت: بنابراین از یک منظر نگاه کنیم سرتاپا شر و پلیدی است زیرا تفکر اعتقادی اینها که در دوره خودش چنان زشت و قبیح بود ابن تیمیه وقتی در مسجد بصره از بالای منبر پائین آمد گفت همانطور که خدای متعال شب های جمعه از آسمان اول به آسمان دوم فرود می آید من هم از این پله ها پائین می آیم و او را زدند و زندانی اش کردند. آن تفکر خشک متحجرانه برداشت از دین، در حکومت تشکیل دادند تنها ماندند وخواستند شناعت و کژی و پلشتی این تفکر را آشکار نکنند که ناخواسته دست الهی در کار آمد و آنها به دست خودشان آن تجاوزگری و خشونت خودشان و بی پروایی در جنایت حتی نسبت به زنان، اطفال و سربازان و نگهبانان و زندانیان به هرکسی که رسیدند چنان صریحانه جنایت کردند که حتی علمای سنی در عراق، حاضر نیستند نام اینها را به زبان بیاورند و از اینها حمایت کنند. ما باید رویکردی که خود اینها دارند و زشتی رفتارشان را به دنیا نشان دهیم. باید در شعاع وسیعتری آن را به دنیا نشان دهیم. به نظر می رسد اخبار امروز اینها به شدت تحت تأثیر جام جهانی فوتبال قرار گرفته است. این مسئله مایه تأسف است. مسئله شیعیان عراق و بقاع متبرکه اینها و جنایت تکفیری گاهی وقت ها خبر سوم و چهارم و پنجم صدا و سیما است.

وی بیان کرد: باید خبرها و جریانات عراق و جنایات داعش را که الان اینها خودشان آبروی خودشان را از دست دادند و مرجعیت این طور پیروز مندانه وارد میدان شد، نباید از اینها ساده بگذریم.

این محقق و استاد دانشگاه افزود: این جنایاتی که داعش کرد به حدی است که هر انسانی را متأثر می کند. باید امواج این حادثه  را علما و بزرگان ما افشا کنند و به این مسئله وارد شوند و اظهار نظر بکنند و به هر طریقی جنایات داعش را به دنیا نشان دهیم. از طرف دیگر عظمت و مظلومیت مردم عراق را نشان دهیم. امیدوارم خداوند انتقام سختی از اینها بگیرد و شر اینها را از سر سرزمین های اسلامی بکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.