پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۹

امان الله طوقی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: موقعیت آب و هوایی، تنوع اقلیمی و وضعیت توپوگرافی، این شهرستان را به رویشگاه…

امان الله طوقی روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا افزود: موقعیت آب و هوایی، تنوع اقلیمی و وضعیت توپوگرافی، این شهرستان را به رویشگاه و مامن گیاهان دارویی کمیاب و منحصر بفرد تبدیل کرده است.

وی بیان کرد: بیشترین گیاهان دارویی و گونه های گیاهی بی نظیر و یا کم نظیر سیستان و بلوچستان از جمله ˈدیدار، داروج، بنه، بادام وحشی، درمنه، پونه و کلپوره و زیره سبز ˈ در این شهرستان بویژه اطراف کوه تفتان به عمل می آید.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی که کاشت، داشت و برداشت آنها در چند سال اخیر رونق یافته است علاوه بر خاصیت های درمانی، منبع اقتصادی مهمی برای مردم محلی بویژه روستاییان و کشاورزان خاش محسوب می شود.

مدیر جهادکشاورزی خاش گفت: هم اینک گیاه دارویی زیره سبز در سطح ۲۲ هکتار از زمین های این شهرستان کشت و تولید می شود متوسط عملکرد آن در هکتار بین ۸۰۰ تا هزار کیلوگرم محصول زیره است.

وی ادامه داد :سالانه در مجموع ۱۸ هزار کیلوگرم محصول از سطح این مزارع برداشت و به بازار مصرف استان عرضه می شود.

وی با اشاره به استقبال کشاورزان از کشت های نوین و سودآور در این شهرستان گفت: تقریبا از سه سال پیش یکی از کشاورزان پیشرو منطقه در حاشیه تفتان برای نخستین بار از یک قطعه زمین 180 متری حدود 100 گرم زعفران مرغوب با عطر مناسب برداشت کرد و پس از آن با تلاش مستمر توانسته میزان کشت و تولید خود را تا سه برابر افزایش دهد.

طوقی اظهار داشت: استفاده از گیاهان دارویی موجود در طبیعت مقرون به صرفه بوده و موجب اشتغال زایی نیز می شود، اما بهره برداری غیراصولی این گونه گیاهان را در معرض انقراض قرار می دهد به همین سبب باید روش های صحیح بهره برداری به بهره برداران آموزش داده شود و کشاورزان و روستاییان نیز زمین های خاصی برای کشت گیاهان دارویی در نظر گیرند.

وی ادامه داد: گیاهان دارویی به صورت پراکنده در طبیعت یافت می شوند که جمع آوری آنها نیازمند صرف زمان و نیروی کار زیاد است و از طرفی شاید گیاهان هنگام جمع آوری آلودگی هایی را به همراه داشته باشند، به همین سبب ضروری است زمین های مخصوص و آماده ای برای کشت وسیع گیاهان دارویی در اختیار متخصصان قرار گیرد.

مدیر جهادکشاورزی خاش چهار فصل بودن کشور را مزیت قابل توجهی برای رویش گیاهان دارویی دانست و تصریح کرد: از آنجا که برخی گیاهان به راحتی در مناطق خشک و کم آب رشد می کنند، می توان برای پوشاندن بیابان ها و استفاده از زمین های بایر با حداقل هزینه به کشت گیاهان دارویی پرداخت.

سرمایه گذاری بیشتر و ایجاد صنایع تبدیلی گیاهان دارویی در این منطقه که توجیه اقتصادی زیادی دارد می تواند علاوه بر رونق اشتغال در منطقه، ارزآوری خوبی برای کشور ایجاد کند.

خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان وبلوچستان قرار دارد. ک/3

7312 / 653

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.