جمعه، ۱۳ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۶

دیدار تیم های ملی فوتبال فرانسه و آلمان همواره با خاطره یکی از شرم آورترین حوادث تاریخ مسابقات جام جهانی همراه خواهد بود….

دیدار تیم های ملی فوتبال فرانسه و آلمان همواره با خاطره یکی از شرم آورترین حوادث تاریخ مسابقات جام جهانی همراه خواهد بود.

به گزارش ایرنا؛ دیدار نیمه نهایی جام جهانی 1982 که در آن هارالد شوماخر دروازه بان آلمان با یک خطای وحشیانه بر روی پاتریک باتیستون بازیکن تیم فرانسه، وی را راهی بیمارستان کرد، به عنوان بدترین تکل در تاریخ فوتبال یاد می شود.

این مسابقه گرچه یکی از زیباترین بازی های تاریخ جام های جهانی از آب درآمد و میشل پلاتینی با نبوغ بالایش هر چه در توان داشت رو کرد ولی پاس دقیق او به باتیستون موجب تک به تک شدن این بازیکن با شوماخر و بعد مصدومیت شدیدش شد.

شوماخر از دورازه بیرون آمد و در حالی که هنوز چند متری با هم فاصله داشتند باتیستون به توپ ضربه زد و ضربه اش به بیرون رفت ولی شوماخر به شکل ناجوانمردانه و بسیار خشنی بر روی سر بازیکن فرانسوی پرید. در اثر این برخورد دو دندان، سه دنده و یکی از مهره های کرم باتیستون شکست و وی به حالت اغما فرو رفت.

میشل پلاتینی بعدا در مود این صحنه گفت: به شدت ترسیده بودم چون باتیستون اصلا حرکت نمی کرد. فکر کردم که او مرده است.

بعد از این صحنه باتیستون را به بیمارستان منتقل کردند ولی از همه جالب تر واکنش داور بود که در قبال این حرکت فقط ضربه دروازه اعلام کرد.

بعدها تمامی کارشناسان داوری بدون شک حکم به اخراج شوماخر به عنوان کمترین جریمه ممکن دادند.

فرانسه در آن مسابقه بازی 3 بر یک باخته را به تساوی کشاند اما در ضربات پنالتی که شوماخر در آن نقش کلیدی داشت نتیجه را به آلمان واگذار کرد تا فرانسه با ستاره های بزرگی مثل پلاتینی، آلن ژیرس، ژان تیگانا و لویی فرناندز حذف شود.

باتیستون هم با وجود صدمات شدید، بهبودی کامل خود را به دست آورد و اکنون که در 57 سالگی مدیر آکادمی فوتبال باشگاه بوردو است، هیچ کینه ای از شوماخر به دل ندارد.

وی در مورد آن بازی گفت: شوماخر می خواست به هر قیمتی شده به پیروزی برسد.

شوماخر هم بعدا ادعا کرد که نمی دانسته برخورد او چقدر جدی بوده و جمع شدن بازیکنان فرانسه در اطراف باتیستون نیز باعث شده نتواند او را ببیند.

ژرارد هولیه سرمربی سابق تیم ملی فرانسه این دیدار را نقطه عطف فوتبال فرانسه می داند.

وی گفت: پس از آن بود که مردم فرانسه به فوتبال علاقه پیدا کردند. همه حس قربانی بودن داشتند و ما در فرانسه قربانی ها را دوست داریم. این اتفاق موجب وحدت ما شد. دو سال بعد هم قهرمانی در اروپا را کسب کردیم.

هولیه که اکنون به عنوان عضو گروه مطالعات فنی فیفا فعالیت می کند، معتقد است: شوماخر اگر حالا چنین خطایی را انجام می داد، دیگر نمی توانست بازی کند و پرونده اش به همان کمیته انضباطی می رفت که لوییس سوآرز را به دلیل گاز گرفتن یکی از بازیکنان چهار ماه محروم کرد.

حالا جمعه شب قرار است دو تیم فرانسه و آلمان بعد از 32 سال دوباره در جام جهانی برابر هم به میدان بروند.

این مسابقه در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی 2014 در ورزشگاه ماراکانا در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.