دوشنبه، ۱۰ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۲

خالق ولایت دارالمرز گیلان، امروز در گیلان به خاک سپرده می‌شود. محسن آریاپاد، رئیس هیئت مدیره بنیاد فرزانگان امید گیلان در گفت‌وگو با…

خالق ولایت دارالمرز گیلان، امروز در گیلان به خاک سپرده می‌شود.

محسن آریاپاد، رئیس هیئت مدیره بنیاد فرزانگان امید گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، منطقه گیلان، با تسلیت درگذشت استاد خمامی‌زاده، فرهیخته و پژوهشگر گیلانی اظهار کرد: استاد خمامی زاده، سال 1299 در شهر رشت متولد شد و در خانواده‌ای فرهنگی و مذهبی زندگی می‌کرد.

وی با بیان اینکه پدر استاد خمامی‌زاده جزء روحانیون تراز اول استان، بسیار باسواد و تحصیلکرده در حوزه علمیه نجف بوده است، ادامه داد: پدر ایشان به واسطه علم بالا و دینداری، اجازه علمایی چون ملامحمد خراسانی و ملاعبدالله مازندرانی برای اجتهاد را پیدا کرده بود.

آریاپاد ادامه داد: استاد خمامی زاده در دبستان نمره یک رشت واقع در خواهر امام، دوره ابتدایی را گذراند و در مدرسه شاپور (شهید بهشتی کنونی) تا کلاس نهم ادامه تحصیل داد و اساتیدی چون استاد خانلری و استاد سید محمد طیب از اساتید ایشان بودند. استاد سپس به دانشسرای مقدماتی رشت رفت و پس از فراغت به استخدام اداره فرهنگ درآمد و شغل معلمی را برگزید.

وی افزود: استاد خمامی زاده در سال 1323 به عنوان افسر وظیفه احتیاط به باغ شاه تهران اعزام شد تا خدمت سربازی خود را بگذراند و در شهریور سال 1324 با پایان خدمت سربازی برای انجام خدمت فرهنگی به رشت آمد. در سال 1326 از سوی اداره فرهنگ برای ادامه تحصیل در رشته دبیری وارد دانشسرای عالی تهران شد و در رشته تاریخ، جغرافیا و تعلیم و تربیت به عنوان دبیر فارغ التحصیل شد.

آریاپاد خاطرنشان کرد: استاد خمامی زاده انسانی بسیار منضبط، آداب‌دان، فوق العاده دلسوز، مهربان و رئوف بود. دو فرزند پسر و یک دختر از ایشان به یادگار مانده است که آنها نیز مدارج بالای علمی را گذراندند.

وی درباره مسئولیت‌های استاد خمامی زاده، گفت: استاد مسئولیت‌های مختلفی در دوران کاری خود در حوزه‌های آموزش، پژوهش و فرهنگ در استان برعهده داشت و در دوران تصدی خود در مدرسه عالی بازرگانی و دانشسرای رشت دانشجویان زیادی را تربیت کرد که همگی دلسوز فرهنگ جامعه بودند.

شاگرد قدیمی استاد که خود امروز شاگردان زیادی دارد، تصریح کرد: استاد خمامی زاده، مجله فکر جوان را در دانشسرای رشت با کمک دانشجویان و همکاران خود منتشر می‌کرد که در این نشریه به نارسایی‌های فرهنگی نگاه موشکافانه‌ای داشت. ایشان در طول دوران حیات خود نیکوکار بوده و مورد مشورت نیکوکاران زیادی برای خدمت به فرهنگ و پژوهش بودند، از جمله دکتر ابریشم چیان که در طول سالهای گذشته خدمات زیادی را به دانشگاه گیلان ارائه کرده است.

وی با اشاره به آثار استاد خمامی زاده، افزود: اولین کتاب استاد خمامی زاده با عنوان ولایت دارالمرز گیلان در سال 1350 توسط انتشارات بنیاد فرهنگ ایران منتشر شد که به عنوان مرجع، مورد استفاده بسیاری از محققین و دانشجویان قرار می‌گیرد.

آریاپاد ادامه داد: ترجمه صنعت نوغان در ایران نوشته رابینو، دریای خزر ترجمه از پایان نامه دکتر مفخم، گویش گیلکی رشت اثر آرتورکریستن سن دانمارکی، ترجمه ترانه‌های محلی ساکنان کرانه جنوبی دریای خزر اثر الکساندر خودزکو و جنگ تعزیه در ایران اثر الکساندر خودزکو از جمله آثار استاد خمامی زاده در طول حیات ایشان بوده که بسیار مورد توجه مردم، پژوهشگران و گردشگران قرار گرفته است. گویش محلی مردم رودبار اثر ژیلبرت لازا، گویش تالشی مردم ماسوله اثر ژیلبرت لازا، کشت برنج در گیلان و سواحل جنوبی دریای خزر اثر رابینو و لافون، ماسوله شهرکی پیچیده در حریر پندار از جمله آثار در دست چاپ ایشان بوده است.

آریا پاد بیان کرد: ایشان رئیس انجمن مفاخر ادبی هنری ایران بوده است و همچنین عضویت در هیئت مدیره موسسه فرهنگی پژوهشی مهروزان گیلان پژوه، عضویت در انجمن مهرورزان گیل و عضویت در هیئت امنای بنیاد فرزانگان امید گیلان از دیگر فعالیت‌های ایشان در NGOها بوده است، استاد خمامی زاده بیش از 50 سال در بخش‌های مختلف فرهنگی، پژوهشی و علمی برای ارتقای فرهنگ و سطح آگاهی مردم این مرز و بوم تلاش کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *