پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۳:۳۵

کارشناس مسئول برنامه ایمن سازی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: انجام خالکوبی بدون رعایت اصول بهداشتی خطر ابتلا به بیماری‌های…

کارشناس مسئول برنامه ایمن سازی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: انجام خالکوبی بدون رعایت اصول بهداشتی خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی از جمله هپاتیت را افزایش می‌دهد.

رضا فاضلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، افزود: در افراد شاغل در سیستم بهداشتی و درمانی، افرادی که از مواد مخدر تزریقی استفاده می‌کنند، کسانی که با خون و فرآورده‌های خونی آلوده در تماسند و افرادی که در تماس نزدیک با بیمار آلوده هستند، خطر ابتلا به بیماری هپاتیت بیشتر است.

وی ادامه داد: هپاتیت نوعی بیماری ویروسی است که با التهاب کبد همراه است و انواع مختلفی دارد. برخی از انواع هپاتیت قابل سرایت و برخی غیرمسری است.

فاضلی اظهار کرد: چنانچه التهاب طی شش ماه بهبود نیابد به هپاتیت مزمن تبدیل می‌شود و اگر بدون درمان رها شود، سبب بروز عوارض احتمالی همچون نارسایی کبد، سیروز کبد، سرطان کبد و در نهایت مرگ می‌شود.

وی یادآور شد: در ایران از سال 1372 واکسیناسیون علیه بیماری هپاتیت برای کودکان شروع شد و برای اینکه این مهم بیشتر محقق شود متولدین سال‌های 68 ، 69 ، 70 و71 نیز در سال‌های اخیر واکسینه شده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.