یکشنبه، ۱۹ مرداد ۹۳ - ۰۷:۰۷

‌کشاورز نمونه ملی در شهرستان زرندیه گفت: جای خالی تولید دانه‌های روغنی در بخش کشاورزی کشور خالی است. غلامرضا فصیح در گفت‌وگو با…

‌کشاورز نمونه ملی در شهرستان زرندیه گفت: جای خالی تولید دانه‌های روغنی در بخش کشاورزی کشور خالی است.

غلامرضا فصیح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مرکزی- افزود: هم‌اکنون بیش از 90 درصد مواد اولیه روغن مصرفی کشور از خارج وارد می‌شود و راه زیادی تا خودکفایی در این بخش داریم.

وی که واحد تولیدی‌اش در سال‌های 83، 84 و 58 با برداشت شش تن و 250 کیلوگرم دانه روغنی کلزا واحد نمونه تولید این محصول در کشور بود، ادامه داد: علیرغم نیاز کم این محصول به آب و بالا بودن صرفه اقتصادی آن، به دلیل برخی مشکلات و عدم حمایت مسئولان، کشت این دانه روغنی در این مجتمع متوقف شد.

فصیح عملکرد بالای کشت کلزا در زرندیه، ایجاد تنوع زراعی در زمین‌های کشاورزی و مبارزه بیولوژیک با علف‌های هرز را از دیگر مزایای کشت این دانه روغنی در این شهرستان عنوان کرد.

وی گفت: با توجه به شرایط مساعد زرندیه برای کشت دانه‌های روغنی این مجتمع می‌تواند حدود 200 هکتار از زمین‌های کشاورزی را به این کشت اختصاص دهد.

وی اضافه کرد: حلقه مفقوده مدیریت میان تولید کننده و مصرف کننده در بخش محصولات کشاورزی سال‌هاست که کشاورزان را با مشکل مواجه کرده است.

وی که با رعایت اصول فنی کاشت، استفاده از کود و ریزمغذی‌ها و مبارزه به موقع با آفات در سال گذشته موفق به برداشت 13 هزار و 818 کیلوگرم گندم از هر هکتار زمین آبی شد، دارای مزرعه دو هزار و 700 هکتاری است که در آن به کشت گندم و جو می‌پردازد و سال گذشته با برداشت 13 تن و 760 کیلوگرم جو در هکتار رکورد برداشت این محصول را به خود اختصاص داد.

به عقیده وی، اگر دولت و مسئولان با بسته‌های حمایتی و مشوق‌های لازم، چتر حمایتی خود را بر سر کشاورزان نگسترانند، به توسعه کشاورزی کشور و امنیت غذایی خدشه وارد می‌شود.

فصیح گفت: دلالان بیشترین سود حاصل از محصولات کشاورزی را می‌برند و حذف دلالان در این بخش نیازمند اعمال مدیریت صحیح و جدی از سوی مسئولان ذیربط است.

وی بیان کرد: هم‌اکنون بطور مثال انگور تولیدی این شهرستان، از کشاورز هر کیلوگرم دو هزار تومان خریداری می‌شود و در بازار تهران تا شش هزار تومان نیز به فروش می‌رسد، این در حالی است که با توجه به بالا بودن هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی، بیشترین زحمت نیز متوجه کشاورز می‌شود.

فصیح گفت: با توجه به فاصله 80 کیلومتری زرندیه با تهران، سودبری حدود سه برابری توسط واسطه‌ها منطقی نبوده و ضعف مدیریت در این میان احساس می‌شود.

به گفته وی، این مهم موجب می‌شود که تولید محصول برای کشاورز مقرون به صرفه نباشد و از سوی دیگر مصرف‌کننده نیز قدرت خرید این محصولات را ندارد.

وی اظهار کرد: همچنین واردات بی‌رویه و بی‌موقع برخی محصولات کشاورزی نیز بیشترین ضرر را متوجه تولیدکنندگان بخش کشاورزی و دامی می‌کند.

فصیح با اشاره به اقداماتی که در خصوص حذف واسطه‌ها در این بخش انجام داده است گفت: به دلیل کم‌توجهی و عدم همکاری مسئولان تاکنون این مهم محقق نشده است.

کشاورز نمونه منطقه خشکرود شهرستان زرندیه به دلیل آن چه که مشکلات این بخش خوانده شده، اعلام کرده که رغبتی به تولید محصولات کشاورزی ندارد.

زرندیه از شهرستان‌های استان مرکزی است که در 80 کیلومتری جنوب غربی تهران واقع شده و 42 هزار هکتار زمین کشاورزی و باغی دارد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.