سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۱۱:۵۹

یک جامعه‌شناس گفت: امروزه در واقع خانه‌ها به خوابگاه تبدیل شده و کاهش رفت‌وآمدها در فامیل مشکلاتی را برای جوانان ایجاد کرده است….

یک جامعه‌شناس گفت: امروزه در واقع خانه‌ها به خوابگاه تبدیل شده و کاهش رفت‌وآمدها در فامیل مشکلاتی را برای جوانان ایجاد کرده است.

حسین امیری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، با اشاره به اینکه شبکه‌های اجتماعی گرایش به متزلزل کردن خانواده دارند، اظهار کرد: خانواده اساس و بنیان هر جامعه‌ای است، خانواده‌ها در گذشته به صورت گسترده بوده اما امروزه هسته‌ای شده است.

وی تصریح کرد: استفاده جوانان از تکنولوژی امروز نظیر هندزفری و شبکه‌های اجتماعی به دلیل وجود خصیصه بارزی به نام نوخواهی است که رابطه مستقیم با ایده‌آل‌های جوان دارد. استفاده از هندزفری در دنیای مجازی در جوانان الزاما به این معنا نیست که جوان، جامعه سنتی خود را فراموش کرده است بلکه این یک خواستگاه درونی در جوان بوده و نمی‌تواند منافاتی با دنیای پیرامون وی داشته باشد.

امیری با اشاره به اینکه جلوگیری از افراط و تفریط در تکنولوژی نیاز به آموزش دارد، گفت: باید از قضاوت‌های ارزشی جلوگیری کرده و تنها تک‌رفتارهای جوانان را نبینیم. نمی‌توانیم این امر را یک پدیده ناخوشایند بدانیم، دنیای امروز دنیای مجازی است یعنی مرزها برداشته شده است و انسان‌ها سریع‌تر به اخبار و تکنولوژی دسترسی دارند.

وی با بیان اینکه باید قواعد روش‌شناسی را به جوانان آموزش دهیم، افزود: جریان جامعه‌پذیری از طریق اجتماع، خانواده، آموزش و پرورش و رسانه‌ها صورت می‌گیرد در واقع جامعه‌پذیری به مانند یک دیگ اجتماعی است که تمام افراد در آن حضور دارند و در جریان جامعه‌پذیری قرار می‌گیرند.

این جامعه‌شناس اظهار کرد: تعارض میان خانواده و اجتماع و سایر نهادهای جامعه‌پذیری می‌تواند موجب بروز ناهنجاری در افراد شود.

وی در خصوص مصداق‌های تک‌رفتاری در جوانان اظهار کرد: جوان طبع داغی دارد و تک‌رفتاری وی در پرخاشگری، صدای بلند و در برخی موارد به صورت تخریبی مانند خالکوبی و استفاده از مشروبات الکلی ظهور و بروز می‌یابد. اتفاقی که در جامعه ایران افتاد و تعداد فرزندان در خانواده‌ها کاهش یافت سبب شد تا فرزندان جبران احساس بی‌برادری و بی‌خواهری خود را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنند.

وی با بیان اینکه صله رحم و صحبت‌کردن با خانواده در گذشته باعث آرامش افراد می‌شد، افزود: در پی تغییر هرم جمعیتی کشور شاهد عوارضی هستیم که البته می‌توان گفت در حال حاضر در مرحله ظهور اولیه است و در سال‌های آینده با عوارض دیگری مواجه خواهیم شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *