چهارشنبه، ۲۴ آبان ۹۶ - ۰۲:۲۳
خانه ‌های فراموش شده

خانه ‌های فراموش شده عنوان پروژه عکاسی لارنت کراننتال هنرمند فرانسوی است. او در این پروژه عکاسی به مستند سازی زندگی شهروندان کهن…

خانه ‌های فراموش شده عنوان پروژه عکاسی لارنت کراننتال هنرمند فرانسوی است. او در این پروژه عکاسی به مستند سازی زندگی شهروندان کهن سال پاریس پرداخته است. در ادامه برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید.

خانه ‌های فراموش شده در حقیقت عنوان پروژه عکاسی است که در آن تصاویری از ساختمان های بسیار بزرگ پاریس که روزی میزبان خانواده های بی شماری بوده را در خود جای داده.

در طول چهار سال گذشته عکاس فرانسوی لارنت کراننتال (Laurent Kronental)، در حال مستند سازی زندگی شهروندان کهنسال پاریس است که این روزها در پروژه‌ های مسکونی و بزرگی ساکن هستند که اکثرا بین دهه‌ ۱۹۵۰ تا ۱۹۸۰ ساخته شده‌ اند. این خانه‌ ها به نوعی بازتاب زندگی مدرنی بود که مردمان آن دوران در ذهن خود تصور می‌ کردند. این عکاس حس می‌ کرد که می‌ بایست در قالب این پروژه و مستند‌ سازی، روایت‌ گر زندگی نسلی باشد که امروزه مورد غفلت واقع شده‌ اند.

این سازه‌ ها در زمانی احداث شدند که شهر پاریس با بحران مسکن مواجه بود. زمانی که این شهر شاهد افزایش سیل مهاجران خارجی و مهاجرت به مناطق شهری بوده و مردم در جستجوی زندگی راحت توام با جریان مدرنیته رهسپار این شهر بودند. عکاس به سراغ ساکنان این روز های این مجتمع‌ های مسکونی آمده است. افرادی که روز های زندگی خود را یکی پس از دیگری در این جنگل‌ های سیمانی سپری کردند. او سعی کرده با سایه روشن‌ های ملایم و گاهی تند و تیز، وضعیت این آرمان‌ شهر روزهای قدیم و ساکنان کهن سال امروزش را به تصویر بکشد.

این ساختمان‌ های خاکستری رنگ و ساکنان مسن آنها در کنار هم و با هم پا به سن گذاشتند و هر دو نشانه‌ هایی از گذر عمر را بر پیکر خود دارند. اما در عین حال آنها در صلح و آرامش و با وقار به زندگی خود ادامه می‌ دهند. شاید سن و سالی از آنها گذشته باشد، ولی با یادآوری روزهایی که سرشار از امید و آرزو به آینده‌ ای بهتر گذشت، هنوز هم می‌ توان جریان زندگی را هر چند آرام و منزوی سپری کرد.

عکاس این خانه‌ های مناطق حومه‌ ای شهر و مردمان ساکن آن را در حالی به نمایش گذارده که اندک اندک در حال محو شدن هستند. و همراه آنها، آن مدینه‌ فاضله و ذهنی نسلی قدیمی نیز رفته رفته در گذر زمان از نظرها گم می‌ شود.

باهم در میهن پست تصاویری از خانه ‌های فراموش شده ‌ی پاریس از دریچه دوربین عکاس فرانسوی را تماشا خواهیم کرد.

 

[highlight]منبع[/highlight]    boredpanda

5 دیدگاه برای “خانه ‌های فراموش شده ‌ی پاریس از دریچه دوربین عکاس فرانسوی”

 1. رويان گفت:

  با تمام قدیمی بودنشون عالیه👍

 2. دانيال گفت:

  معماری عالی و جالب

 3. ليلي گفت:

  خیلی جالبن

 4. روحي گفت:

  نمای ساختمون ها از الان بهتره 👍

 5. ماري گفت:

  آخی داخل خونه رو 😊

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.