یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۳:۴۹

یک جامعه‌شناس معتقد است: ارتباط خانواده‌های امروزی، موزاییکی شده به این معنا که مانند موزاییک‌های کف اتاق کنار هم هستند اما با هم…

یک جامعه‌شناس معتقد است: ارتباط خانواده‌های امروزی، موزاییکی شده به این معنا که مانند موزاییک‌های کف اتاق کنار هم هستند اما با هم نیستند.

دکتر امان‌الله قرایی‌مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، اظهار کرد: در خانواده‌های امروزی هر کسی کار خود را انجام می‌دهد و اعضای خانواده از درددل یکدیگر آگاه نیستند.

وی افزود: ضرر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی بیشتر از نفع آن است که این امر جوانان را به استفاده از این فضا حریص می‌کند. فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی درمان قطعی نیست و فایده‌ای ندارد و در صورتی که فضای مجازی فیلتر شود، افراد فیلترشکن می‌سازند.

قرایی‌مقدم تصریح کرد: برای اینکه از ورود افراد به شبکه‌های اجتماعی جلوگیری کنیم باید برای نسل نوجوان و جوان در زمینه غنی‌تر کردن اوقات فراغت برنامه‌ریزی دقیق و عملی داشته باشیم. اولین، مهم‌ترین و آسیب‌زاترین عارضه استفاده از شبکه‌های اجتماعی تنهایی افراد است. شبکه‌های اجتماعی به تدریج باعث بریده شدن فرد از جامعه می‌شود.

وی با بیان اینکه باید اوقات فراغت جوانان را غنی کنیم، گفت: غربی‌ها معتقدند در صورتی که یک دلار برای غنی کردن اوقات فراغت جوانان خرج کنیم، هزارها دلار سود می‌کنیم.

استاد دانشگاه خوارزمی تهران با اشاره به اینکه استفاده از فضای مجازی فرد را به ربات تبدیل می‌کند، افزود: رباتی خودخواه و خودگراست که به چیزی احساسی نداشته و وابستگی ندارد و به همین دلیل پیوندهای او با خانواده، گروه و جامعه به تدریج ضعیف و انسان تنها می‌شود.

قرایی‌مقدم خاطرنشان کرد: در صورتی که فرد در دنیای مجازی به آسیب‌های اجتماعی از جمله روابط نامربوط دختر و پسر و فراگیری آموزه‌های نامناسب که عوارضی در پی دارد، نیز روی نیاورد، به اصطلاح در لاک خودش فرو می‌رود.

وی تصریح کرد: هنگامی که انسجام و همبستگی فرد با دیگران بریده شود در آن صورت انسان مانند بادکنکی می‌شود که نخ‌های اتصال آن به اطراف (خانواده، جامعه) بریده و رها می‌شود به همین دلیل به خودکشی روی می‌آورد.

قرایی‌مقدم با بیان اینکه 33 درصد دختران در کشور تجردگرایی دارند، افزود: تجردگرایی به معنای فساد و بریده‌شدن از جامعه است.

وی اظهار کرد: امروزه از اصطلاح «ازدواج سفید» به عنوان هم‌خانه‌ بودن دختر و پسر نام می‌برند در صورتی که این اصطلاح غلطی است و باید گفت «هم‌خانه‌های سیاه»، زیرا ازدواج یک پیوند شرعی، عرفی و قانونی میان زن و مرد است، اینکه یک زن و مرد بدون داشتن پیوند شرعی و قانونی با یکدیگر رابطه داشته باشند از اثرات شبکه‌های اجتماعی است.

این جامعه‌شناس ادامه داد: زمانی که اوقات فراغت پر نمی‌شود جوان به شبکه‌های اجتماعی یا کارهای خلاف گرایش می‌یابد و برنامه‌ریزی‌های غلط، تعصبات و ندانم‌کاری‌ها، علت این موضوع است.

وی تصریح کرد: باید وزارتی برای جوانان تشکیل شود و جوانان برگزیده‌ای که کم هم نیستند، آن را اداره کنند نه سالمندان.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *