دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۹:۰۴

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حمیدی، عصر دوشنبه در همایش روز ملی خانواده و تجلیل از خانواده های موفق روستایی گفت: خانواده و…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حمیدی، عصر دوشنبه در همایش روز ملی خانواده و تجلیل از خانواده های موفق روستایی گفت: خانواده و نقش آن در اجتماع بر هیچ کس پوشیده نیست و خداوند در قرآن می فرماید ما شما را زوج آفریدیم و این اهمیت نقش خانواده از خلقت بشر را نشان می دهد.

وی افزود: در قانون اساسی کشور اسلامی ما نیز در مقدمه آن در باره خانواده و نقش آن بحث شده است. تحکیم بنیاد خانواده به قدری در ایران اسلامی مهم است که یک دادگاه ویژه به نام دادگاه خانواده متشکل از یک قاضی خانواده و یک مشاور زنان و خانواده وجود دارد که در صورت امکان به سازش تبدیل شود.

وی بیان کرد: در اسلام از فرد به جامعه می رسیم ولی در جوامع غربی از جامعه به فرد می رسند، اسلام بیان می کند که فرد ابتدا باید تزکیه و پاک شود تا جامعه پاک و تزکیه شود.

حمیدی خاطرنشان کرد: تزکیه امری فردی ولی تعلیم امری فردی و اجتماعی است. در زمان گذشته خانواده به صورت گسترده وجود داشت که از محاسن آن می توان به استفاده از تجربیات پدر در جلوگیری از خطرات و تهدیدات خانواده توسط سکان خانوده همانا پدر نام برد.

وی تصریح کرد: امروزه خاناوده ما هسته ای شده است و گاها سال ها فرزندان، والدین خود را نمی بینند و فاصله ها زیاد شده است ، این امر باعث آسیب پذیر شدن خانواده ها شده است و دشمن از این هسته ای شدن در جهت آسیب رساندن به خانواده که نهایتا به آسیب جامعه می انجامد استفاده می کند.

معاون استاندار گلستان اضافه کرد: خانواده نقش اصلی در اصلاح، توسعه ، موفقیت و تربیت جامعه دارد تکلیف تک تک ما در جامعه امروزی توجه به تهدیدات دشمن است و در حیطه های فرهنگی باید به جنگ دشمن برویم و با استفاده از ارزش ها و فرامین و تمسک به قرآن و الگو قرار دادن آن در جامعه می توان از این تهدیدات جلوگیری کرد.

در ادامه سکینه جمعه نیا مشاور امور بانوان فرمانداری گنبد هم گفت : خانواده یک سرمایه برای جامعه محسوب می شود، خانواده های موفق سفیران موفق در جامعه هستند که باید آن را به دوستان و دیگران انتقال دهند تا جامعه موفق را رقم بزنیم.

وی افزود: خانواده اولین مدرسه فرزندان است که رفتارهای انجام شده در آن تمام عمر در ذهن آنان می ماند، یک خانواده موفق، خانواده چند لایه و عمیق است که دارای یک قاعده است و بر اساس آن قاعده، افراد خانواده برنامه های خود را می چینند و اهدافی را تعیین می کنند.

وی تصریح کرد: در فرمانداری برنامه های خوبی برای رسیدن به خانواده مطلوب در شهرستان طراحی شده است و در این خصوص کارگروه از حوزه های مختلف پزشکی، قضائی، اقتصادی، بنیاد شهید و کسانی که تاثیرگذار هستند به صورت تیم مشورتی تشکیل دادیم تا برنامه های اجرایی در شهرستان از این مسیر بگذرد.

حسین جدیدی مشاور و کارشناس خانواده نیز گفت: انسان خلیفه خدا در زمین است و بی تردید باید به مانند کسی که آن را خلق کرده است رفتار کند.

وی افزود: انسان هایی که در کنار هم زندگی می کنند باید با هم رشد کنند و این لازمه ادامه زندگی است.

وی خانواده موفق را خانواده ای دانست که تمام اعضای آن با یکدیگر ارتباط خوبی داشته باشند و افزود: یک فرد باید سه ارتباط صحیح داشته باشد، ارتباط با خود، ارتباط با خدا و ارتباط با دیگران، و اگر مشکلی در هر زمینه وجود داشته باشد مطمئنا در ارتباط یکی از این سه مورد دچار مشکل هستیم.

جدیدی درباره ویژگی خانواده موفق گفت: روابط بین اعضا گرم، گفتمان اتفاق افتد، تلاش برای رشد و شکوفایی تک تک اعضا، عدم ایرادگیری، باید گفت خانواده موفق خانواده ای است که شکرگزار باشد گله گذاری نکند و شادی خود را حفظ کند.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.