پنجشنبه، ۱۶ مرداد ۹۳ - ۰۷:۲۵

معاون فرهنگی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین با بیان اینکه خبرنگاری شغلی مقدس است، از خبرنگاران به عنوان مجریان اصلی امر…

معاون فرهنگی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین با بیان اینکه خبرنگاری شغلی مقدس است، از خبرنگاران به عنوان مجریان اصلی امر به معروف و نهی از منکر، نسبت به مسئولان جامعه یاد کرد.

حجت ‌لاسلام عباس نظری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه قزوین گفت: از جمله عوامل تاثیرگذاری در ارتقاء جامعه در بخش‌‎های مختلف، بحث تبلیغ و پیام‌رسانی است و کار خبرنگاری از این منظر، امری مهم در کمک‌رسانی و پیشرفت جامعه است.

وی افزود: خبرنگاران می‌توانند با ارسال پیام، تغییرات بنیادی و اساسی در ابعاد مثبت و منفی اجتماع ایجاد کنند.

معاون فرهنگی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین با بیان اینکه پیامبران نخستین خبرنگاران نظام آفرینش بوده‌اند، ادامه داد: لزوم خبر و خبرنگاری دینی ریشه قرآنی دارد، چنانچه در قرآن سوره‎ای به نام « نبا» وجود دارد و «نبی» هم به معنای کسی است که خبر می‌دهد.

وی تصریح کرد: ابلاغ و رساندن پیام الهی، یکی از وظایف انبیاء بوده و بر طبق همین وظیفه بود که پیامبر اسلام (ص) با نزول آیه « یا ایها الرسول بلغ بما انزل الیک» مامور شد تا در غدیر خم، پیام اکمال دین را به مردم ابلاغ کند.

نظری اظهارکرد: در آموزه‌های دینی توجه ویژه‌ای به علم، آگاهی و معرفت شده است چنانچه مطابق حدیثی از امام‌علی(ع)، بدترین دشمن انسان جهل و نادانی معرفی شده است.

معاون فرهنگی و پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین گفت: کسی که در جایگاه خبر و خبرنگاری قرار می‎‌گیرد باید خود را آگاهی‌رسان جامعه در موضوعات مختلف و روشنی بخش اذهان مردم فرض کند تا بتواند مهم‌ترین وظیفه خود را انجام دهد.

وی افزود: اطلاع از شاخصه‌های اطلاع رسانی و رعایت اخلاق حرفه‌ای، حفظ حریم و حرمت افراد از جمله مواردی است که خبرنگاران باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

نظری یادآور شد: از آنجا که خبرنگاران در بخشی از مسئولیت خویش با آبرو و حیثیت افراد و گروه‌ها ارتباط دارند باید در امر اطلاع‌رسانی و کار خبری خود با دقت برخورد کنند تا خدای نکرده حرمت افراد خدشه‌دار نشود.

معاون پژوهشی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین تاکید کرد: خبرنگاری اگرچه دارای سختی‌های زیادی است اما حرفه‌ای مقدس و دارای اثرات زیادی در ارتقاء سطح فکری جامعه است.

وی با اشاره به وجوب اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه خاطرنشان کرد: خبرنگاران با توجه به ارتباطات و برخوردهای خود با مسئولان مختلف جامعه، می‌توانند با عملکرد خود به عنوان بهترین مجریان و منادیان امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه الهی در جامعه ظاهر شوند.

نظری افزود: خبرنگاران با اطلاع‌رسانی نکات مثبت و مطبوع عملکردها می‌توانند امر به معروف و با اعلام و جلوگیری از اقدامات نابجا و غیرضروری نهی از منکر را در برخورد با مسئولان جامعه به نمایش گذارند.

نتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *