شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۳۲

به گزارش میهن پست – اولین جشن «رسانه‌ها در حوزه سینما» از ۵ فیلمساز از جمله ابراهیم حاتمی‌کیا و رسول صدرعاملی که از…

به گزارش میهن پست – اولین جشن «رسانه‌ها در حوزه سینما» از ۵ فیلمساز از جمله ابراهیم حاتمی‌کیا و رسول صدرعاملی که از حوزه رسانه و خبرنگاری وارد عرصه فیلم‌سازی شدند تقدیر می‌کند.

نشست خبری اولین جشن رسانه ها در حوزه سینما روز شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه با حضور حمیدرضا دیبایی دبیر این جشنواره در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد. وی با اشاره به این مطلب که اولین جشن رسانه ها در روز ۲۶ اردیبهشت ماه همزمان با سالروز ولادت ابوالقاسم فردوسی در سالن ایوان شمس برگزار می شود، گفت: بر اساس سیاست های جدید بنیاد سینمایی فارابی که از آن جمله می توان به تحکیم فضای فکری، فرهنگی و هویتی اشاره کرد، اولین جشن رسانه ها در حوزه سینما در سالروز تولد حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار خواهد شد. چراکه شاهنامه حکیم فردوسی به عنوان سند رسای ما ایرانی ها و رسانه برتر ایرانیان در زبان پارسی به شمار می رود.

وی ادامه داد: برگزاری جشن رسانه ها در حوزه سینما یکی از مهمترین حلقه های مفقوده در سینمای ایران بود که خوشبختانه امسال اولین دوره از این جشن برگزار می شود. این جشن در بخش هایی چون خبر، گزارش، گفتگو، یادداشت، نقد و عکس خبری برگزار و در هر رشته ۳ برگزیده انتخاب می شود. همچنین در بخشی دیگر از این جشن به بهترین برنامه های رادیویی و تلویزیونی که از بعد از انقلاب به حوزه سینما پرداخته شده است و ۲ برنامه تلویزیونی و یک برنامه رادیویی انتخاب و معرفی خواهند شد.

KYAROSTAMI

دبیر جشن رسانه‌ها در حوزه سینما با اشاره به اینکه داوری ۲ بخش رسانه های مکتوب و رادیو و تلویزیون متفاوت است، بیان کرد: بعد از اعلام فراخوان ۳۶۷ اثر از سوی اهالی رسانه به دبیرخانه جشن ارسال شد که از این میان نه تنها اسامی خبرنگاران جوانی که دستی در آتش دارند دیده می شود، بلکه نام افراد به نام نیز دیده می شود.

دیبایی با اشاره به این مطلب که برای نفرات اول در هر بخش یک تندیس جشن و جایزه نقدی و برای نفرات دوم هر بخش لوح زرین و جایزه نقدری در نظر گرفته شده است، گفت: سید مهدی شجاعی، محمد حسین لطیفی، طهماسب صلح جو، اکبر نبوی و شهرام جعفری نژاد داوری بخش آثار مکتوب را برعهده دارند. همچنین محمدرضا جعفری جلوه مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مهدی مسعود شاهی، بهمن حبشی و محمد پرویزی به عنوان کارگردان این جشن اعضای شورای سیاستگذاری اولین جشن رسانه ها در حوزه سینما را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به این مطلب که برخی از دوستان سینماگر در ابتدا فعالیت خود را با کار رسانه ای آغاز کرده اند، توضیح داد: در ابتدا فکر می کردیم که تعداد این افراد در سینمای ایران بسیار اندک است اما بعد از تحقیقات متوجه شدیم این تعداد از سینماگران به ۱۰۰ نفر می رسند. به همین دلیل در بخشی از این جشن از سینماگرانی که کار خود را با فعالیت در حوزه رسانه آغاز کرده اند نیز تقدیر خواهیم کرد که از آن جمله می توان به ابراهیم حاتمی کیا، رسول صدرعاملی، ابوالحسن داوودی، علی معلم و فریدون جیرانی اشاره کرد.

دبیر اولین جشن رسانه ها در حوزه سینما ادامه داد: در حوزه سینما از منتقدانی چون جواد طوسی، طهماسب صلح جو، مسعود فراستی و محمد تقی فهیم نیز تقدیر می شود. در واقع در حوزه تقدیر و بزرگداشت ها سعی شده تا تمامی گرایشات فکری مورد توجه قرار گیرند.

وی در رابطه با برگزاری جشن رسانه ها در حوزه سینما تاکید کرد: این جشن در روز ۲۶ اردیبهشت ماه در سالن ایوان شمس برگزار می شود و در این مراسم قرار است علیرضا قربانی به اجرای کنسرت موسیقی «خشت و خاک» که در رابطه با شاهنامه فردوسی است، بپردازد.

IMAGE634564424069744339

مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به این مطلب که بودجه برگزاری این جشن چندان زیاد نیست، گفت: علاوه بر تمام بخش های اعلام شده، از فعال ترین و تاثیرگذار ترین خبرنگار در سال های اخیر حوزه سینما نیز تقدیر خواهد شد. اثرگذاری در حوزه سینما، پیگیری های خبری و وفادار بودن به رسانه ای که در آن فعالیت می کند از جمله مواردی است که در انتخاب این خبرنگار مورد توجه قرار گرفته است. البته در تلاش هستیم تا در سال آینده برگزیده این بخش توسط خبرنگاران حوزه سینما انتخاب شود.

دیبایی در بخش پایانی سخنان خود گفت: در اولین جشن رسانه ها در حوزه سینما بخش ویژه بزرگداشت نیز برگزار می شود. در این بخش از ۳ سینماگر تاثیرگذار نیز تقدیر خواهد شد که از آن جمله می توان به شهید مرتضی آوینی به عنوان نشانه گذار، منتقد و خبرنگار، رسول ملاقلی پور و سردار شهید حسن باقری معروف به شهید افشار به عنوان خبرنگار اشاره کرد.

دبیر اولین جشن رسانه ها در حوزه سینما افزود: جشن منتقدان سینمای ایران برای بنیاد سینمایی فارابی بسیار ارزشمند بوده و ما همیشه از آن حمایت می کنیم اما جشن رسانه ها کمی مفصل تر برگزار می شود و به خصوص به بخش خبر اهمیت بیشتری داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.