یکشنبه، ۱۱ اسفند ۹۸ - ۱۲:۱۵
خداحافظی ماریا شاراپووا

خبر خداحافظی ماریا شاراپووا این ورزشکار جذاب دنیای تنیس بسیار حیرت انگیز است. در ادامه نگاهی به زندگی این ورزشکار پر استعداد و…

خبر خداحافظی ماریا شاراپووا این ورزشکار جذاب دنیای تنیس بسیار حیرت انگیز است. در ادامه نگاهی به زندگی این ورزشکار پر استعداد و حرفه ای خواهیم داشت. با ما همراه شوید.

وقتی ماریا شاراپووا برای اولین بار عنوان تنیسور شماره یک دنیا را از آن خود کرد تنها ۱۸ سال داشت. ۱۵ سال بعد، یعنی پس از کسب این عنوان برای ۵ بار، ۵ پیروزی در مسابقات گرند اسلم، مهم ترین مسابقات تنیس سال و ۳۶ عنوان قهرمانی و همینطور گرفتن عنوان پردرآمدترین ورزشکار زن دنیا برای ۱۱ سال متوالی، شاراپووا از به سر رسیدن دوران حرفه ای خود خبر داد.

شاراپووای ۳۲ ساله چند روز قبل در یادداشتی برای وبسایت ونتی فر اعلام کرد وقتش رسیده با ورزشی که «دنیا را به او نشان داد» خداحافظی کند و آماده است تا «کوه دیگری را فتح کند و در زمین دیگری مسابقه دهد».

اما دوران حرفه ای این ستاره ی تنیس – که رسانه ها لقب «ملکه یخی» را به او داده بودند – فقط با کسب جایزه و عناوین قهرمانی همراه نبود. بعد از مثبت شدن تست دوپینگ شاراپووا در سال ۲۰۱۶، زندگی حرفه ای این تنیسور روس برای همیشه دگرگون شد و او دیگر هرگز نتوانست جایگاه سابقش را به دست آورد.

کسب افتخارات حیرت انگیز

ماریا در ۱۴ سالگی به اولین زن روس تبدیل شد که در صدر رده بندی های دنیای تنیس قرار گرفت و به این ترتیب به همین زودی پا به دنیای تنیس حرفه ای گذاشت.

شاراپووا در سال ۲۰۰۴ در سن ۱۷ سالگی، بعد از پیروزی در مسابقات تنیس ویمبلدون، که یکی از چهار رویداد بزرگ ورزش تنیس محسوب می شود، با غلبه بر سرنا ویلیامز، تنیسور مشهور، به یک ستاره ی جهانی تبدیل شد.

شاراپووا در یادداشت خود برای وبسایت ونتی فر گفته آن زمان اهمیت پیروزی اش را درک نکرده بود و وقتی بزرگ تر شد به بزرگی آن پی برد. او البته از این موضوع اظهار خوشحالی کرده. شاراپووا گرچه جایگاه بالایی در تنیس به دست آورده بود اما این موضوع هرگز این احساس را برای او نداشت که به بازیکنان دیگر برتری دارد. او گفته همیشه خود را در شرف سقوط از یک صخره می دید، به همین دلیل به رقابت کردن ادامه می داد تا بفهمد چطور باید به بالا رفتن از این کوه ادامه دهد. پیروزی در مسابقات تنیس آزاد آمریکا، عنوان تنیسور شماره یک دنیا را در ۱۸ سالگی برای او به ارمغان آورد.

ماریا پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد: ۳۶ عنوان قهرمانی و یک مدال نقره ی المپیک کسب کرد و ۲۱ هفته نفر شماره یک تنیس دنیا بود. طبق گزارش وبسایت فوربس، شاراپووا ۱۱ سال متوالی پردرآمدترین ورزشکار زن دنیا بود. بخش اعظم درآمد او از قراردادهای تبلیغاتی اش با شرکت هایی مثل نایکی و پورشه بود.

ماریا شاراپووا روز چهارشنبه ی هفته ی گذشته در حالی خبر خداحافظی خود از دنیای ورزش را اعلام کرد که طی سال گذشته به دلیل جراحت شانه اش به ندرت در مسابقات شرکت کرده بود.

خبر بازنشستگی شاراپووا با واکنش تعدادی از همقطاران ورزشکارش مواجه شد و آن ها او را از «اسطوره» های دنیای ورزش خواندند. نواک جوکوویچ، تنیسور مشهور هم درباره ی خداحافظی ماریا شاراپووا گفته:

«او تأثیر زیادی بر ورزش، نه فقط تنیس زنان، بلکه به طور کلی ورزش تنیس داشته.»

زندگی عاشقانه

مانند هر سلبریتی دیگری که در کانون توجه قرار دارد، زندگی عاشقانه ی ماریا هم همیشه سوژه ی نشریات زرد بود. شاراپووا در سال ۲۰۰۸ مدت کوتاهی با آدام لوین، خواننده ی مشهور در رابطه بود. آن ها در جشن تولد ۱۸ سالگی ماریا با یکدیگر آشنا شده بودند.

جز آن، ماریا مدتی با اندی رادیک، تنیسور، چارلی ابرسول، تهیه کننده ی تلویزیون، ساشا ووجاسیک، بسکتبالیست و گریگور دیمیتروف، تنیسور در رابطه بود. شاراپووا از سال ۲۰۱۸، با الکساندر گیلکس، تاجر بریتانیایی در رابطه است.

گیلکس هم‌دانشگاهی هری، نوه ی ملکه ی بریتانیا و همسر سابق میشا نونو است، زنی که هری و مگان مارکل را باهم آشنا کرده بود. گیلکس مالک و هم‌مؤسس شرکت Paddle8 است، یک پلتفرم حراج آنلاین برای آثار هنری و کلکسیون ها. او ۳ سال متوالی در فهرست صدتایی قدرتمندترین چهره های دنیای هنر حضور داشت. منابع متعددی ارزش خالص ثروت حال حاضر شاراپووا را حدود ۱۳۵ میلیون دلار گزارش کرده اند.

باهم در میهن پست تصاویری از زندگی و خداحافظی ماریا شاراپووا از زمین تنیس را تماشا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *