دوشنبه، ۰۲ تیر ۹۳ - ۱۱:۴۷

به گزارش خبرنگار مهر، حسن امامی بعدازظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: آب مورد نیاز استان از 11 هزار و 740 منبع آبی…

به گزارش خبرنگار مهر، حسن امامی بعدازظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران اظهارکرد: آب مورد نیاز استان از 11 هزار و 740 منبع آبی تامین می شود.

وی با بیان اینکه سالانه یک میلیارد و 207 میلیون متر مکعب در استان برداشت می‌شود، بیان کرد: 185 میلیون متر مکعب از این میزان برداشتی مازاد است.

وی با بیان اینکه 92 درصد آب  استان در بخش کشاورزی استفاده می شود؛ عنوان کرد: اگر 20 درصد راندمان آب در این بخش افزایش یابد کل کسری مصرف آب در استان جبران خواهد شد.

به گفته وی هم اکنون بهره وری بخش کشاورزی در استان 30 درصد است.

افتتاح تصفیه خانه آب بیرجند در شش ماهه اول امسال

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی در ادامه از افتتاح تصفیه خانه آب بیرجند در شش ماهه نخست امسال خبر داد و بیان کرد: امسال یک میلیارد و 850 میلیون تومان از محل اعتبارات شهرهای تنش زا به این پروژه اختصاص یافته است.

امامی بیان کرد: امسال همچنین 50 میلیارد ریال نیز از محل اعتبارات خشکسالی برای این پروژه پیش بینی شده که امیدواریم با تخصیص این اعتبارات بتوانیم هر چه سریع تر این پروژه را به مرحله بهره برداری برسانیم.

وی همچنین با اشاره به پروژه انتقال آب به استان گفت: انتقال آب استان از سد دوستی در حال پیگیری است که تاکنون مطالعات این طرح نیز به انجام رسیده است.

وی با بیان اینکه برای اجرای این پروژه نیاز به اجرای 450 کیلیومتر خط انتقال آب است؛ تصریح کرد: الزامات امنیتی و ژئوپولوتیکی ما را موظف می کند که اب را با هر هزینه ای برای استان تامین کنیم.

مدیرعامل شرکت اب منطقه ای خراسان جنوبی عنوان کرد: همچنین انتقال آب از خط دوم یزد به طبس نیز در حال پیگیری است که امیدواریم با تخصیص لازم که از سوی وزارت خانه اعلام خواهد شد این پروژه را نیز هرچه سریعتر عملیاتی کنیم.

50 درصد دشت‌های خراسان جنوبی ممنوعه شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به 40 محدوده مطالعاتی در استان گفت: از این تعداد 20 محدود ازاد و 20 محدوده به دلیل خشکسالی های فراوانی به حالت بحرانی در آمده است.

وی بیان کرد: هم اکنون در دشت خضری با13.9 میلیون متر مکعب کسری آب، سرایان 25 میلیون متر مکعب، بشرویه 19.4 میلیون متر مکعب، دستگردان طبس 12.9 میلیون متر مکعب و طبس 11 میلیون متر مکعب کسری مخازن آب مواجه هستیم.

وی با اشاره به خشکسالی های 15 ساله پی در پی در استان عنوان کرد: خشکسالی ها موجب افت شدید کیفیت آب در استان شده است.

امامی با بیان اینکه شهرستان قاین در تامین آب کیفی با مواشکل مواجه است؛ تصریح کرد: با توجه به 15 سال خشکسالی حاکم بر استان و برداشت ها که هر روز در حال افزایش است و از طرف دیگر برنامه های بهره وری هر روز شاهد این هستیم که کمیت و کیفیت منابع جبران نمی شود و بلکه در حال تشدید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.