سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۱۱:۱۵

سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی مستقیم به قالیبافان منجر به خروج بخشی از قالیبافان…

سرپرست مرکز ملی فرش ایران گفت: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت یارانه نقدی مستقیم به قالیبافان منجر به خروج بخشی از قالیبافان از گردونه تولید شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، “حمید کارگر” در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه ارائه تسهیلات لزوماً اتفاق خوبی نیست، افزود: گاهی ارائه تسهیلات و پرداخت نقدینگی به قالیباف آسیب زاست به طوریکه دریافت یارانه نقدی توسط قالیبافان باعث شد شغل قالیبافی به ویژه در مناطق روستایی و خانوارهای پرجمعیت مقرون به صرفه نباشد و مشابه این ماجرا در تسهیل دادن به قالیبافی قابل مشاهده است.

حامی پرداخت تسهیلات به پشتیبانان تولید فرش دستباف هستیم

وی با اشاره به اینکه ارائه تسهیلات مستقیم به قالیباف مشوق، کمک کننده و رونق دهنده فرآیند تولید فرش دستباف نیست، اظهار کرد: این اعداد کوچک لزوما صرف قالیبافی نمی شود بنابراین حامی پرداخت تسهیلات به صورت هدفمند به پشتیبانان و عاملان تولید به شکل متمرکز و غیرمتمرکز هستیم.

کارگر تصریح کرد: در این راستا مرکز ملی فرش اخیراً تفاهم نامه‌ای با صندوق مهر امام رضا(ع) به امضا رسانده که آیین نامه اجرایی آن در حال تدوین است و پس از تدوین نهایی به استان‌ها ابلاغ می شود و پشتیبانان تولید می توانند از تسهیلات ارزان قیمت تا سقف 100 میلیون تومان استفاده کنند.

وی در ادامه به نامگذاری سال اشاره و تاکید کرد: به جرات می توان گفت کمتر کالایی را می توان پیدا کرد که در حد و اندازه فرش دستباف ایرانی از وجهه اقتصادی و فرهنگی برخوردار بوده و با قدمت کمیته دو هزار و 500 ساله نماد و مصداقی از کالاهای بیانگر شعار امسال باشد.

ما خود در حق فرش دستباف اجحاف می کنیم

کارگر با بیان اینکه فرش یک هنر ناب، فاخر و تمام عیار است، اظهار کرد: ما خود در حق فرش دستباف اجحاف کرده و آن را هنر نمی شناسیم در حالیکه مجامع دنیا و موزه ها فرش را به عنوان هنر به رسمیت می شناسند.

وی با اشاره به اینکه فرش هنر ما محسوب می شود، تصریح کرد: فرش کم و بیش با خرده فرهنگهای منطقه آمیخته شده و دلیل شناسایی طرح و نقش، تضادها، شلوغی و خلوتی بافت فرش از این امر نشات می گیرد.

به گفته سرپرست مرکز ملی فرش ایران، صنعت فرش بافی با کمترین سرمایه اشتغالزایی می کند و برای کشاورزان در کنار کشاورزی شغل مکمل و منبع ارتزاق محسوب می شود و از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری می کند.

وی افزود: صنعت فرش به لحاظ اقتصادی و ارزآوری به عنوان مهمترین اقلام صادراتی مطرح بوده و جمعیت زیادی در کشور وابسته به فرش بافی هستند به طوریکه نزدیک به یک میلیون فرش باف در کشور تخمین زده شده است و با مشاغل جانبی فرشبافی مانند رنگرزی، رفوگری، ریسندگی، فروشندگی و … جمعیت قابل توجهی درگیر تولید و توزیع فرش می شوند.

کارگر با بیان اینکه منشور چند وجهی هنر، فرهنگ و اقتصاد بی بدیل است و توجه به فرش دستباف عزم ملی می طلبد، ادامه داد: همه اصحاب هنر، صنعت، اقتصاد و رسانه باید به فرش توجه داشته باشند چراکه نفع آنها شامل حال تمام ایران است.

وضعیت صادرات فرش خوب نیست

وی در ادامه به بیان گزارش وضعیت صادرات فرش پرداخت و گفت: وضعیت صادرات نه تنها در استان همدان بلکه در کل کشور طی دو سال گذشته خوب نبوده به طوریکه تا پایان سال گذشته ازرش صادرات فرش دستباف 314 میلیون دلار توسط گمرگ جمهوری اسلامی ایران اعلام شده که در دهه اخیر کمترین عدد صادراتی بوده است در حالیکه در دهه قبل سالانه به طور متوسط 500 میلیون دلار صادرات بدون احتساب صادرات چمدانی و یا کم اظهاریها، داشتیم.

وی در ادامه به تاثیرگذاری تحریم ها در کاهش صادرات فرش اشاره کرد و افزود: مدت چهار سال است که صادرات 25 درصدی فرش به آمریکا ممنوع شده و این امر ضربه بزرگی به صنعت فرش وارد کرده است.

وی ادامه داد: تورم داخلی، افزایش هزینه‌های حمل و نقل بین المللی، افزایش هزینه‌های بیمه ارسال محصولات، مشکلات و نوسانات نرخ ارز و مشکل نقل و انتقال ارزی و بانکی از پیامدهای تحریم به شمار می آید که با بهبود مناسبات سیاسی و مراودات مرزی در حال حل است.

وی تصریح کرد: در سه ماهه اول سالجاری یک میلیون تن فرش دستباف به ارزش 57.47 میلیون دلار صادر شده که رشد 23.7 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد.

کارگر اظهارامیدواری کرد: امسال بتوانیم به عدد بسیار بالاتری از 400 میلیون دلار به عنوان هدفگذاری صادراتی برسیم که تحقق این مهم متاثر از اقتصاد و عوامل داخلی کشور و بهبود مناسبات و روابط سیاسی کشور است.

وی راهکارهای بهبود صادرات مرکز ملی فرش را بازاریابی دانست و افزود: تسهیل تجارت و وصل شدن به بازارهای هدف به شکل بهینه با ابزار تبلیغات، برگزاری نمایشگاه های تخصصی فرش در خارج از کشور، اعزام هیاتهای تجاری به نمایشگاه ها و بازارهای هدف و پذیرش هیات های تجاری از جمله این راهکارها به شمار می آید.

باید صنعت فرش در همدان مجددا رونق یابد

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در ادامه گفت: در گذشته استان همدان با تمام شهرستانهایش به عنوان قطب فرش شناخته شده بود و برای حفظ پیشینه پر قدرت نیازمند رونق مجدد است هر چند لزوما استفاده از طرحهای قدیم به معنای درجا زدن و پایبندی به سنتها نیست اما باید با نیاز بازار و سلیقه و خواست جدید مصرف کنندگان مطابقت دهیم و طرحها را باز آفرینی و احیا کنیم و این امر وداع با اصالت طرحهای گذشته محسوب نمی شود.

وی با تاکید بر اینکه امروز ناگزیر به اتصال طرحهای جدید بدون انقطاع با طرحهای قدیمی و گذشته هستیم، ادامه داد: نه تنها به پژوهش بر روی سلیقه و شناخت بازار معتقدیم بلکه باید سلیقه مخاطب هم شناسایی شود.

کارگر در ادامه گفت: در مرکز ملی فرش ایران با تاکید وزیر به منظور تامین و توزیع مواد اولیه با کیفیت، با قیمت، دسترسی و توزیع جغرافیایی مناسب به دنبال طرحی برای ساماندهی تامین و توزیع مواد اولیه هستیم که در حال بررسی است.

وی به بیان مقوله های حمایتی از صنعت فرش پرداخت و اظهار کرد: برای جلوگیری از کپی طرحها باید طراحان و نقاشان بلافاصله طرح و نقش تولیدی را پس از طی مراحل قانونی به نام خود ثبت کنند همچنین بحث مناطق جغرافیایی فرش کشور در حال انجام است.

بزودی فرش ایران ثبت بین المللی می شود

سرپرست مرکز ملی فرش ایران تصریح کرد: قدم اصلی و برون مرزی در این راستا ثبت بین المللی است به طوریکه در سه سال اخیر در سازمان مالکیت معنوی فکری WIPO براساس معاهدات لیسپون مذاکرات و مراوداتی برای ثبت فرش ایران جزو کالاهای بین المللی انجام شده است و بزودی به نتیجه مطلوب دست خواهیم یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه می خواهیم فرش بافی هنر تلقی شود و قیمت گذاری بر روی آن صورت نگیرد، ادامه داد: قیمت فرش ایرانی نسبت به فرش رقبا بالاست و در بازارهای جهانی برند محسوب می شود اما باید بیش از گذشته تقویت و آسیبهای پیش روی برطرف شود.

وی همچنین به شکل گیری شورای فنی و یا شورای مزد اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف این شورا ارزش گذاری برای فرشهای قالیبافان است.

کارگر در ادامه بر نگاه دانشگاهی و آکادمیک به حوزه فرش تاکید کرد و افزود: نفس ایجاد رشته دانشگاهی فرش اتفاق فرخنده ای است اما رشد قارچ گونه آموزش عالی فرش بلای بزرگی برای هنر فرش دستباف محسوب می شود که مخالف آن هستیم چراکه بدون برنامه و غیرهدفمند است.

وی خاطرنشان کرد: دولت قبل در هر سفر استانی با کپی برداری از مصوبات استانها و با بی برنامگی و غیرهدفمند، اقدام به راه اندازی رشته فرش می کرد به طوریکه متقاضیان در شهرهای نزدیک به هم آموزش می بینند و امروز داوطلبی وجود ندارد و مرکز ملی فرش مخالف راه اندازی مرکز آموزش عالی جدید در این رشته بوده و موافق تقویت، تجهیزات و توسعه مراکز موجود است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *