شنبه، ۰۵ مهر ۹۳ - ۰۶:۵۵

استاندار اردبیل از خرید زمین برای تولید دارو از ذرت خبر داد و گفت: جهاددانشگاهی می‌تواند در راستای توسعه صنعت استان، ارتباط دانشگاه…

استاندار اردبیل از خرید زمین برای تولید دارو از ذرت خبر داد و گفت: جهاددانشگاهی می‌تواند در راستای توسعه صنعت استان، ارتباط دانشگاه و صنعت را افزایش دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در اردبیل، «مجید خدابخش» استاندار اردبیل در نشست با رئیس و مدیران جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل، با تاکید بر نقش جهاددانشگاهی به عنوان رابط علم و صنعت ، افزود: باید برنامه‌های راهبردی در این زمینه انجام شده و در این مسیر گام‌های اساسی برداشته شود.

وی اولین گام برای افزایش سطح زیرکشت فندق در استان اردبیل، وارد کردن فندق در سبد غذایی مردم و صنایع غذایی است اعلام کرد و گفت : برای تحقق این امر ایجاد بسترهای لازم از جمله کارخانه‌ی تبدیلی فندق و تبیین مزایای کشت فندق برای کشاورزان و باغداران لازم است تا با این مردم برای کاشت این محصول اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: پس از تحقق این امر باید تحقیقات لازم برای معرفی ارقام برتر انجام شود.

استاندار اردبیل از ورود جهاددانشگاهی در تحقیقات فندق ابراز خشنودی و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی و سایر مراکز آموزش عالی باید با تحقیق و پژوهش نسبت به معرفی گونه‌های پرمحصول و مقاوم در برابر سرما و کم‌آبی اقدام کنند و در این تحقیقات، احیای جنگل فندقلو باید در اولویت باشد.

وی با یادآوری اینکه اردبیل مستعدترین منطقه برای تولید و پرورش گیاهان دارویی است، تصریح کرد: باید با تحقیقات علمی و پژوهشی راهکارهای جدید و مطمئن برای توسعه‌ی تولید گیاهان دارویی انجام شود تا انجام کارها در این زمینه با موفقیت شایسته و مثبت همراه باشد.

استاندار اردبیل از اختصاص 10 میلیارد ریال اعتبار برای تولید گیاهان دارویی در شهرک صنعتی اردبیل خبر داد و افزود: توسعه‌ی گیاهان دارویی از اولویت‌های بسیار مهم در استان است و با توسعه‌ی این بخش می‌توان رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی را در منطقه شاهد بود.

خدابخش به ورود جهاددانشگاهی استان اردبیل در امر تولید و تحقیقات گیاهان دارویی اشاره و خاطرنشان کرد: باید با استفاده از متخصصان امر برای نهادینه کردن کشت و تولید گیاهان دارویی گام‌های اساسی برداشته شود تا با روش‌های علمی و پژوهشی زمینه افزایش بهره‌وری فراهم شود.

وی از خرید زمین برای تولید دارو از ذرت در استان اردبیل خبر داد و گفت: یک نفر سرمایه‌گذار برای ایجاد این مرکز تولید در استان اردبیل اعلام آمادگی کرده که با انجام مذاکرات و توافق با وی، شاهد راه‌اندازی مرکز تولید دارو از ذرت در استان اردبیل می‌شویم.

به گزارش ایسنا، «رامز نصیری صالح» رئیس جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این واحد در زمینه‌ی گیاهان دارویی و فندق گفت: جهاددانشگاهی با راه‌اندازی مرکز رشد فناوری فرآورده‌های گیاهان دارویی از ایده‌ها و طرح‌های تولیدی با توجیه اقتصادی بالا حمایت می‌کند و برای به ثمر رسیدن آنها، تسهیلات کم‌بهره در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.

وی از تشکیل پرونده برای چهار طرح مرتبط با گیاهان دارویی در این مرکز خبر داد و افزود: برای ارائه‌دهندگان این طرح‌ها فضای فیزیکی، امکانات آزمایشگاهی و تسهیلات کم‌بهره مورد نیاز داده می‌شود تا برای تحقق ایده‌های خود تلاش کنند و به مرحله تجاری‌سازی برسانند.

وی از اجرای طرح شناسایی ژنوتیپ‌های فندق جنگل فندقلو در جهاددانشگاهی واحد استان اردبیل خبر داد و تصریح کرد: برنامه‌ریزی برای کشت فندق در 50 هزار هکتار زمین انجام شده که با تحقیقات علمی و پژوهشی و حمایت دولت این امر می‌تواند در زمان مشخص انجام شود.

وی کمک به احیای جنگل فندقلو و توسعه‌ی کشت فندق در استان را از برنامه‌های اساسی جهاددانشگاهی اعلام و خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی با راه‌اندازی مزرعه گیاهان دارویی در جهت فرهنگسازی کشت و مصرف این گیاهان گام برداشته است.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل از بررسی گونه‌های مختلف گیاهان دارویی در استان خبر داد و گفت: با تحقیقات علمی و پژوهشی انجام شده تولید گیاهان دارویی در استان رونق می‌گیرد.

نصیری صالح در پایان مساعدت مسئولان استانی در راه‌اندازی آزمایشگاه مرکز رشد گیاهان دارویی و حمایت مالی و معنوی از تحقیقات فندق را خواستار شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *