دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۱۱:۰۴

رئیس سازمان تعاون روستایی استان فارس گفت: امسال از ابتدای فروردین‌ماه تاکنون بالغ بر 830 هزار تن گندم از کشاورزان نقاط مختلف استان…

رئیس سازمان تعاون روستایی استان فارس گفت: امسال از ابتدای فروردین‌ماه تاکنون بالغ بر 830 هزار تن گندم از کشاورزان نقاط مختلف استان توسط شبکه‌ گسترده تعاون روستایی خریداری شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، حسن شیبانی دوشنبه 20 مردادماه در یک کنفرانس خبری با یادآوری اینکه خرید محصول گندم علاوه بر تعاون روستایی توسط بخش خصوصی نیز انجام می‌شود، گفت: میزان گندم خریداری شده از کشاورزان در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 130 هزار تن افزایش داشته است.

وی با تصریح اینکه فارس گسترده‌ترین شبکه تعاون روستایی کشور را دارد، خاطرنشان کرد: دوره زمانی برداشت گندم در استان فارس با توجه به وجود اقلیم‌های چهارگانه، از فروردین ماه آغاز می‌شود و تا پایان مرداد ماه ادامه دارد.

شیبانی با بیان اینکه در نقاطی که کارخانه‌های آرد و سیلوهای بخش خصوصی قرار دارد، تعاون روستایی خرید تضمینی را انجام نمی‌دهد، این اقدام را در راستای حمایت از بخش خصوصی دانست و گفت: امسال 3 هزار و 200 تن کلزا و 17 هزار و 500 تن گوجه فرنگی از کشاورزان به شکل تضمینی خریداری شده است.

رئیس سازمان تعاون روستایی فارس با بیان اینکه خرید تضمینی گوجه فرنگی به‌شکل تراکمی از کشاورزان، زمینه افزایش قیمت این محصول از 150 تومان به 350 تومان در محل مزارع را فراهم کرد، گفت: اگر تعاون روستایی ورود نمی‌کرد، اکثر کشاورزان به‌دلیل حجم انبوه محصول کشت شده، متضرر می‌شدند.

او همچنین از خرید تضمینی 10 هزار تن محصول جو، از کشاورزان در فارس خبر داد و گفت: البته حجم تولید محصول جو در استان فارس نزدیک به دویست هزار تن است که با ورود تعاون روستایی، قیمت این محصول حداقل 780 تومان تعیین و زمینه جلوگیری از متضرر شدن کشاورز فراهم شد.

این مقام مسئول گفت: پول گندمکاران را بر اساس چک‌لیست‌های تهیه شده تا تاریخ 5 مرداد ماه امسال، به حساب‌های آنان واریز کرده‌ایم.

شیبانی همچنین از فعالیت 30 تشکل نظام صنفی در فارس خبرداد و با بیان اینکه فارس به لحاظ تعداد نظام‌های فعال صنفی در کشور جایگاه بالایی دارد، خاطرنشان کرد: امسال تعداد زیادی از این نظام‌های صنفی باید انتخابات را برگزار کنند لذا برای حضور گسترده کشاورزان نیازمند همراهی رسانه‌ها هستیم.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان فارس گفت: از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر 41 میلیارد ریال تسهیلات به شبکه تعاونی‌های روستایی در سراسر استان پرداخت شده است.

شیبانی همچنین از خرید بالغ بر 15 هزارتن سایر محصولات شامل رطب، خیار، خربزه، یونجه و … به‌شکل تضمینی از کشاورزان در فارس خبر داد.

این مقام مسئول در بخشی از نشست خبری امروز با بیان اینکه فارس در تعریف و ایجاد سامانه‌های الکترونیکی نیز در کشور جایگاه بسیار مناسبی دارد، گفت: در طول یک‌سال اخیر سه سامانه الکترونیکی تعریف، طراحی و راه‌اندازی شده که دو سامانه قبلی ملی شده است.

شیبانی با بیان اینکه اخیرا سامانه خرید و فروش محصولات کشاورزی پارس، توسط کارشناسان سازمان تعاون روستایی فارس، طراحی و راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: این سامانه نیز به‌زودی در سطح ملی کاربردی خواهد شد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.