سه شنبه، ۰۸ اسفند ۹۶ - ۰۶:۰۲
خزانه جهانی بذر

خزانه جهانی بذر سوالبارد در حالی به روز خواهد شد که این انباری در جزیره‌ ای دورافتاده در مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ و در…

خزانه جهانی بذر سوالبارد در حالی به روز خواهد شد که این انباری در جزیره‌ ای دورافتاده در مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ و در فاصله هزار و ۳۰۰ کیلومتری از قطب شمال واقع شده و دانه‌هایی از غلات و گیاهانی که در این مرکز جمع‌آوری و نگه‌داری می‌شوند نسخه‌های تکثیرشده و یا کپی شده از دانه‌هایی هستند که در بانک‌های ژن سرتاسر جهان وجود دارند.

نروژ حدود 13 میلیون دلار هزینه خواهد کرد تا خزانه جهانی بذر سوالبارد را ارتقا ببخشد. این خزانه طراحی شده است تا از بذرها و دانه‌ها در برابر حوادثی مانند جنگ هسته‌ای یا بیماری‌‌ ها محافظت کند.

خزانه جهانی بذر سوالبارد در سال 2008 ساخته شد تا از منابع غذایی جهان محافظت کنند. اگر یک فاجعه هسته‌ای یا گرمایش زمین برخی از گیاهان را از بین ببرد، دولت‌ها می‌‌توانند بذر این گیاه خاص را از خزانه بگیرند تا منابع خود را بازسازی کنند.

خزانه جهانی بذر

وزرات بازرگانی نروژ اعلام کرده است که به‌ روز رسانی خزانه جهانی بذر شامل ساخت یک تونل جدید بتنی می‌شود که در کنار آن یک ساختمان خدماتی ساخته تا نیروگاه اضطراری و یخچال‌ها در آن قرار گیرد، همچنین تجهیزات الکتریکی جدید خنک‌کننده نصب خواهد شد که حرارت را از طریق تونل کاهش دهد.

جان جرج دیل، وزیر کشاورزی و مواد غذایی نروژ نیز در خصوص برنامه توسعه خزانه جهانی بذر می‌گوید:

مراحل ساخت‌ و ساز مربوط به توسعه و به روز رسانی خزانه جهانی بذر به‌ زودی آغاز خواهد شد چرا که محافظت از تمامی مواد ژنتیکی وظیفه مهم و بزرگی است و از اهمیت خاصی برای منابع غذایی جهانی برخوردار است.

 

[box type=”shadow” ]این خزانه به وجود آمده است تا در صورت وقوع بلایای طبیعی از بانک‌های ژن جهانی حمایت کند که به عبارتی دیگر هدف از راه اندازی این مرکز چیزی نیست جز این که این انبار، بیمه جهانی برای تضمین بقاء انواع گوناگونی از محصولات غذایی در برابر تهدیداتی مانند بیماری، آفت‌ها، خشکسالی و سایر بلایای طبیعی و گرم شدن کره زمین محسوب می‌شود. [/box]

خزانه جهانی بذر سوالبارد بیش از 5000 گونه بذر گیاه مانند لوبیا، سیب‌زمینی و حبوبات دارد با این حال هنوز جا برای ذخیره‌سازی بیشتر نیز دارد و البته این خزانه می‌تواند 2/25 میلیون دانه از 4/5 میلیون نوع مختلف گیاه و غلات نگهداری کند. اخیرا بیش از 76000 نمونه بذر جدید به این خزانه اضافه شده است که این بدین معناست که نمونه‌های بذر در بانک جهانی ژن به بیش از یک میلیون دانه رسیده است.

خرانه جهانی بذر

بد نیست بدانید که در راستای توسعه و به روز رسانی این خرانه علاوه بر توسعه ساختنان آن محصولاتی نیز از جمله سیب‌زمینی، پیاز و جو هم به این خرانه ارزشمند اضافه شده اند.

خزانه جهانی بذر سوالبارد همچنین از ارزشمندترین کتاب‌های جهان به صورت دیجیتال نگهداری می‌کند. ذخیره‌سازی این کتاب‌ها به صورت دیجیتال به انسان اجازه می‌دهد که کتاب‌ها را در اسفناک‌ترین شرایط، مانند جنگ هسته‌ای، جان سالم به در ببرند.

به جای این که این اطلاعات در هارد درایو یا دیگر تکنیک‌های ذخیره‌ شوند، به صورت فیلم ذخیره شده‌اند. این فیلم‌ها در عمق معدنی به نام «معدن شماره سه» ذخیره شده‌اند و به صورت دائمی در حالت انجماد قرار دارند تا اطمینان حاصل شود که همواره در دمای ثابتی قرار دارند.

اواخر سال 2016، آب شدن خاک منجمد باعث شد که مقداری آب به ورودی تونل راه پیبدا کند. یک دهه قبل، نروژ گفت که ساخت این تسهیلات نه میلیون دلار هزینه داشته است.

در سال 2015، دانشمندان برای اولین بار از ذخایر بانک جهانی بذر سوالبارد استفاده کردند؛ جنگ سوریه باعث آسیب رسیدن به یکی از بانک‌های بذر در نزدیکی شهر حلب شده بود. این دانه‎ها رشد کردند و سال گذشته نمونه‌‌های از آن به خزانه بذر سوالبارد بازگشت.

 

[highlight]منبع[/highlight]   DailyMail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *