شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۳:۴۲

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان از وقوع 12 سیل مخرب طی سال‌جاری در استان سمنان خبر داد. احمد طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار…

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان از وقوع 12 سیل مخرب طی سال‌جاری در استان سمنان خبر داد.

احمد طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سمنان، افزود: این تعداد سیل بالغ بر یکصد میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی، مسکونی، کشاورزی و… استان وارد کرده است.

وی با بیان این‌که سیل همه ساله خساراتی را در بخش‌های مختلف به استان وارد می‌کند، تصریح کرد: تغییر اقلیم در بارش‌ها و تراکم جمعیتی در حاشیه کوهپایه‌ای عامل موثری در تسریع وقوع سیل در این استان است.

طاهری با بیان این‌که زلزله، خشکسالی، سرمازدگی و سیل به ترتیب مهم‌ترین بلایایی هستند که استان سمنان را تهدید می‌کنند، تصریح کرد: آتش‌سوزی در سطح جنگل و مراتع، رانش، برف و کولاک، طوفان و… از دیگر حوادثی هستند که در سطح استان رخ می‌دهد و سبب ایجاد خسارتی می‌شوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان با اذعان به این‌که فرار از حوادث و بلایای طبیعی برای انسان‌ها ممکن نیست، خاطرنشان کرد: باید تدابیری اندیشیده شود تا با پیش‌بینی و پیشگیری، میزان خسارات این بلایا در استان به حداقل ممکن برسد. هم‌چنین با آمادگی نیروهای انسانی و امدادی و نیز آمادگی تجهیزات و ماشین آلات در هنگام بروز حادثه می‌توان تا حد زیادی از خسارات وارده کاست.

وی افزود: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که این بلایا کمترین خسارت را به زیرساخت‌ها و اقتصاد زندگی شهری و روستایی مردم وارد کند و از طرفی با بازسازی و خدمات دهی بعد از حادثه، بخشی از خسارت‌های اتفاق افتاده، جبران شود.

وی اظهار کرد: در همین راستا مدیریت بحران طی سال‌جاری با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی عضو شورای مدیریت بحران و در رأس آن استاندار به عنوان رییس شورای مدیریت بحران، در خصوص دریافت اعتبارات در زمینه خشکسالی، سیل، عشایر، آبفای شهری و روستایی و تسهیلات جهت بازسازی اماکن مسکونی شهری و روستایی خسارت دیده از ناحیه سیل مکاتباتی کرده است.

اختصاص بالغ بر 80 میلیارد تومان اعتبار برای خسارات ناشی از بلایا به استان در سال‌جاری

طاهری از توزیع 10 میلیارد تومان اعتبار برای خسارات ناشی از خشکسالی به دستگاه‌های متولی خبر داد و گفت: هم‌چنین از ابتدای سال جاری بالغ بر 2 میلیارد و 700 میلیون تومان برای خسارات ناشی از سیل و هم‌چنین یک میلیارد و 348 میلیون تومان به عشایر استان که در اثر سیل و خشکسالی خسارات زیادی متحمل شدند، اختصاص یافت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان ادامه داد: بالغ بر 920 میلیون تومان به آبفای روستایی جهت تأمین آب روستایی و 57.5 میلیارد تومان تسهیلات جهت بازسازی اماکن مسکونی شهری و روستایی مصوب و در بین دستگاه‌های اجرایی توزیع شد.

وی تصریح کرد: هم‌چنین امسال اعتباری بالغ بر 15 میلیارد تومان جهت بازسازی و جبران زیان ناشی از حوادث طبیعی برای دستگاه‌های اجرایی نظیر جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آبفای شهری، آبفای روستایی، امور آب در هیأت دولت مصوب و مصوبه آن به استان اعلام شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *