شنبه، ۰۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۷

به گزارش ایرنا، سد چری که در بالادست روستایی دو هزار و 500 نفری به همین نام از توابع بخش مرکزی فاروج واقع…

به گزارش ایرنا، سد چری که در بالادست روستایی دو هزار و 500 نفری به همین نام از توابع بخش مرکزی فاروج واقع شده، در چند روز اخیر به کلی خشک شد و ماهیان این سد که پیش از این در باتلاقی از لوش و لجن شناور بودند، تلف شدند.

شاهدان محلی با تایید این موضوع گفتند: اکنون هزاران قطعه ماهی مرده در مخزن این سد خشکیده، که بر اثر تابش آفتاب بوی تعفن گرفته اند، قابل مشاهد است.

به گفته آنان، آب سد چری به علت کاهش بارندگی ها از اوایل امسال رو به کاهش نهاده بود که در هفته های اخیر به پایین ترین سطح خود رسید و بتازگی کاملا خشک شده است.

بخشدار بخش مرکزی فاروج نیز با تایید خشک شدن سد چری، دلیل آنرا کاهش شدید آب سد به علت خشکسالی و از سویی رها کردن اندک آب پشت سد برای آبیاری زمین های کشاورزی پایین دست عنوان کرد.

ˈمهدی عطارانˈ به ایرنا گفت: یکی از تعهدات وزارت نیرو هنگام ساخت سد، واگذاری حق آبه کشاورزانی بود که تا قبل از ایجاد سد، براساس حق آبه های عرفی تعیین شده، مزارع خود را از رودخانه های مسیر آبیاری می کردند.

وی افزود: با افت شدید سفره آب های زیر زمینی و نزولات جوی، آب سد چری هم رو به کاهش نهاد اما به رغم این کاهش، کشاورزان بر انجام تعهدات صورت گرفته در واگذاری حق آبه، بر رهاسازی آب پشت سد برای آبیاری زمین های خود اصرار داشتند.

وی گفت: آب سد چری از سرشاخه های رودخانه روستای ˈپرکارˈ تامین می شده است.

سد چری که در 10 کیلومتری شهر فاروج از توابع خراسان شمالی ساخته شده به لحاظ اهمیت چهارمین سد در بین پنج سد این استان است که توان تنظیم سالانه شش میلیون متر مکعب آب را دارد.

این سد از نوع سازه خاکی با هسته رسی است که ارتفاع دیواره آن 42 متر، طول تاج 404متر، عرض دیواره در پی 220 متر و عرض تاج 8 متر و سرریز سد از نوع لبه پهن جانبی است.

عملیات اجرایی سد چری در سال 1371 آغاز شد و در سال 1377 به پایان رسید که شبکه آبیاری و زهکشی آن در شرایط پرآبی یکهزار و 100 هکتار از زمین های پایین دست سد را پوشش می دهد.

شهرستان فاروج با 52 هزار نفر جمعیت در 90 کیلومتری بجنورد، دروازه شرقی استان خراسان شمالی محسوب می شود. ک/4

7187/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.