پنجشنبه، ۲۷ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۰

استاد گروه معارف دانشگاه پیام نور خر‌م‌آباد، معرفی آگاهانه، دقیق و مبتنی بر فرهنگ قرآن و اهل‌ بیت(ع) و شفاف‌سازی درباره اهداف دین…

استاد گروه معارف دانشگاه پیام نور خر‌م‌آباد، معرفی آگاهانه، دقیق و مبتنی بر فرهنگ قرآن و اهل‌ بیت(ع) و شفاف‌سازی درباره اهداف دین اسلام را از مصادیق جهاد فرهنگی برشمرد.

محمد تقوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه لرستان، اظهار کرد: با توجه به اینکه در کشور ما سرانه مطالعه کتاب پایین است و این معضل باید به شیوه‎‌های ممکن برطرف شود، از طرفی ضرورت روزافزون گسترش مسائل فرهنگی و اعتقادی باید اطلاع‌رسانی شود، مراجعه به منابع یادگیری باید به شیوه‌ای نو و متفاوت از گذشته باشد.

وی ادامه داد: استفاده از فضای مجازی این فرصت را فراهم می‌سازد که افراد بیشتری در زمان کمتری به فضاهای مجازی مانند تلویزیون، اینترنت و برنامه‌های موجود در گوشی‌های همراه مراجعه کنند و استفاده ببرند.

تقوی اضافه کرد: گران بودن قیمت کتاب‌ها و در دسترس نبودن برای عموم جامعه، باعث شده که ما بیشتر مطالب خود را به‌صورت خطابی یاد بگیریم تا برهانی، از این‌رو فضاهای مجازی گوناگون بهترین مکان برای ارائه مسائل به‌صورت خطابی است.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: سال‌های متمادی است که ما احکام شرعی و مذهبی خود را از طریق خطابه یاد گرفته‌ایم. با توجه به مشغله کاری مردم، لازم و ضروری‌ است، طریقی اعمال شود که در آن بیشترین و بهترین خطابه‌های دینی و معرفتی لازم به‌واسطه فضای وسیع مجازی به مردم منتقل شود.

تقوی یادآور شد: ارائه مسائل مورد نظر در فضاهای مجازی همراه با برنامه‌ریزی، موقعیت‌شناسی و زیباشناسی باعث می‌شود که نه تنها جامعه مذهبی کشور ما در کوتاه‎‌ترین مدت ممکن تحت‌ تأثیر این برنامه‌ها قرار گیرد بلکه در وسعتی بیشتر و فرامرزی این برنامه‌ها روی دیگران هم اثرگذار باشد.

وی تصریح کرد: هجوم روزافزون رسانه‌های مختلف بیگانه به فرهنگ، اعتقادات و مذهب و دین، غیرقابل چشم‌پوشی است، لذا ما نباید دست روی دست بگذاریم و در مقابل عمل مداخله‌گرایانه و خانمان‌سوز و حساب‌شده آنها، ساکت باشیم، زیرا در مقابل هر عملی باید عکس‌العملی از جنس همان عمل، منتها زیباتر، بهتر، پرمحتواتر و جذاب‌تر باشد.

تقوی تاکید کرد: برنامه‌های تهاجمی غرب و فرهنگ آنها به‌گونه‌ای‌ است که تمام افراد جامعه ما را هدف قرار داده‌اند و برای تمام سطوح سنی ما برنامه دارند، از این رو نباید برنامه‌های ما در این جنگ نرم نیز مختص قشر خاصی و به‌صورت موقت و زودگذر باشند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه وجود برنامه‌های مدون، مرتب، دائمی و کارشناسی‌ شده، می‌تواند نیاز افراد را رفع کند، تصریح کرد: یعنی هر وقت هرکس می‌خواهد برای دستیابی به مقوله‌ای به فضای مجازی مراجعه کند باید آن برنامه در دسترس باشد، پس کثرت برنامه‌ها هم باید لحاظ شود، البته کثرت مفید و کیفیتی، نه کثرت غیرمفید و کمیتی.

تقوی گفت: در فضاهای مجازی ارزان قیمتی که در دسترس همگان قرار دارد می‌توان با دقت عمل و هدف‌گذاری و بهینه‌سازی روش‌ها به اهداف کلان سیاسی و دینی دست یافت. معرفی درست و شفاف فرهنگ اصیل و نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و ابعاد مختلف آن بر همه ما واجب است، ولی چه مقدار از مردم ما با قرآن و مسائل قرآن آشنایی دارند؟ چند درصد مردم، امامان ما را درست می‌شناسند؟ خیلی‌ها فقط نام آنها را می‌دانند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.