خطای مغز
خطای مغز و خطای دید راز توت فرنگی‌ هایی هستند که قرمز دیده می شوند

خطای مغز و خطای دید راز توت فرنگی‌ هایی هستند که قرمز دیده می شوند !

مغز انسان چندان هم که نشان می دهد بی عیب و نقص کار نمی کند . به تازگی عکسی از تعدادی توت فرنگی در اینترنت منتشر شده که بدون اینکه رنگ قرمزی داشته باشند قرمز دیده می شوند و این دقیقا همان خطای مغز و خطای دید است . در ادامه با میهن پست همراه شوید .

خطای مغز و خطای دید در حقیقت باعث می شوند که انسان اجسام را با رنگ واقعی آن ها مشاهده کند . اگر چه این رنگ بصورت واقعی در این اجسام وجود نداشته باشد . اگر بخاطر داشته باشید چند سال پیش در فضای مجازی عکسی از یک لباس منتشر شده بود که رنگ دقیق آن مشخص نبود یعنی هر کس یک رنگ متفاوت را از آن می دید ، اینبار نیز تصویر چند توت فرنگی روی یک شیرینی سر و صدای زیادی به پا کرده است .

اگر به این تصویر نگاهی بیاندازید ، می توانید تشخیص دهید که توت فرنگی ها کاملا قرمز رنگ هستند اما در حقیقت این چنین نیست . البته این مسئله ربطی به کیفیت پایین عکس ندارد و باید بدانید که واقعا هیچ کدام از پیکسل های تصویر دارای رنگ قرمز نیستند .خطای مغز و خطای دید باعث بروز این مشکل شده است بطوری که مغزتان به خاطر پس‌ زمینه آبی فریب خورده و توت فرنگی ها را قرمز می بیند .

عکس توت فرنگی ها را ابتدا  آکیوشی کیتائوکا در توییتر خود منتشر کرد و پس از آن این عکس به سرعت در شبکه های اجتماعی دیگر بار ها  به اشتراک گذاشته شد . پس از آن – بیل کانوی – متخصص درک بصری این عکس را بصورت دقیق مورد پردازش قرار داد .

بیل کانوی ، در مورد خطای مغز و خطای دید به هنگام دیدن این توت فرنگی ها می‌ گوید:

مغز هر بیننده با دبدن این توت فرنگی ها به او چنین فرمان می دهد ، نوری که روی این توت‌ فرنگی‌ ها می‌ تابد یک جز آبی دارد. بنابراین آبی را از همه پیکسل‌ ها کم کن وقتی این عنصر آبی را از پیکسل‌ های خاکستری حذف می‌ کنی، آنچه می‌ ماند تنها رنگ قرمز است.

منبع : petapixel

یک دیدگاه

  1. مطلب جالبی بود.سپاسگزارم

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*