دوشنبه، ۱۱ خرداد ۹۴ - ۰۸:۴۵

میهن پست – شاید بسیاری از خانم ها تصور می کنند که رنگ آمیزی و آرایش ناخن فقط در این زمان توسط بانوان…

میهن پست – شاید بسیاری از خانم ها تصور می کنند که رنگ آمیزی و آرایش ناخن فقط در این زمان توسط بانوان انجام می شود، خوب است بدانید که تاریخچه رنگ کردن ناخن ها به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد و بهتر است بدانید که بانوان گذشته تنها از حنا و رنگ های طبیعی معدودی استفاده نمی کردند بلکه رنگ های متنوعی در رنگ آمیزی ناخن به کار می بردند.

اما بعدها در حدود قرن۱۹ میلادی، روغن های معطری به بازار آمد که بانوان به وسیله یک چرم آن را به روی ناخن هایشان می مالیدند و براق می کردند، لاک هایی با شکل و شمایل امروزی، در حدود سال ۱۹۳۰ به بازار عرضه شد که با استقبال فراوان زنان مواجه شد و بازار پر رونقی پیدا کرد و حالا با نام لاک و با تنوع زیاد در دسترس شماست.

و حالا این سبک از رنگ آمیزی ناخن ها خطراتی دارد که بیشتر خانم ها از آن بی اطلاع هستند.

لاک های ناخن حاوی بسیاری عوامل شیمیایی خطرناک برای سلامتی هستند بنابراین این مواد ممکن است باعث آسم، مشکلات پوستی وحتی سرطان سینه شوند.

یکی از اصلی ترین مواد موجود در لاک به عنوان تغییردهنده غدد درون ریز شناخته شده است. دیگرترکیبات موجود در لاک نیز تاثیرات جدی بر سلامتی دارد. بهتر است هنگام انتخاب، انواع لاک های با پایه آب خریداری شود زیرا مواد خطرناک ذکر شده را ندارد.

لاک ناخن براساس تحقیقات پزشکان مجموعه‌ای متشکل از چندین نوع ماده شیمیایی بسیار سمی و با قابلیت مرگ آوری در افراد است.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]لاک ناخن نوعی مادّهٔ شیمیایی است که برای زیبایی به ناخن‌های دست یا ناخن‌های پا زده می‌شود. البته گاهی اوقات از لاک برای محافظت از ناخن‌ها استفاده می‌شود. این ماده دارای ۳ نوع مادّهٔ شیمیایی خطرناک فرمالدئید، فتالات و تولوئن است.[/box]

پژوهشگران دانشگاه استنفورد در یک تحقیق تکان دهنده دریافته‌اند مواد شیمیایی که در محصولات زیبایی و مراقبتی ناخن مانند لاک‌ها بکار می‌رود مواد سمی و بالقوه خطرناک برای سلامت بدن هستند.

گفتنی است، از جمله ترکیبات اصلی در این محصولات زیبایی می‌توان Toulene، فرمالوئید و فتالات ibutyl را نام برد که هر سه مولدی بسیار سمی هستند.

کارشناسان اعتقاد دارند، قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی می‌تواند به سیستم عصبی بدن و سطح تعادل هورمون‌ها آسیب بزند و سبب ابتلا به بیماری‌هایی مانند انواع سرطان‌ و مشکلات باروری شود.

کارشناسان رنگ موجود در این مواد بویژه تولوشن را که باعث ایجاد رنگهای زیبا می‌شود را یک عامل مخرب برای ایجاد مشکلات باروری و نیز تخریب سیستم‌های عصبی بدن می‌دانند.

فرمالوئید نیز که یک ماده اصلی در سخت کردن و خشک کردن رنگ این وسایل است یک عامل سرطان‌زای بسیار خطرناک است.

خانم ها توجه کنند که در زمان بارداری هر نوع تماس فیزیکی یا تنفسی با مواد شیمیایی را باید به دقت کنترل کرد تا در حد امکان عوارض لاک کاهش یابد.

خطرات استفاده از لاک

خطرات استفاده از لاک

همان گونه که رایج است در لاک از ماده فرمالدئید استفاده می شود که فرمالدئید به عنوان یک سخت کننده در لاک ناخن مورد استفاده قرار می گیرد. تنفس در محیطی که مملو از فرمالدئید باشد، می تواند باعث بروز حساسیت در چشمان، بینی، گلو و ریه ها شود که در دوران بارداری ممکن است شدت یابد.
هر چند قرار گرفتن مکرر شما در برابر این ماده شیمیایی صحیح نیست، اما از این بابت تاثیری متوجه فرزند متولد نشده شما نمی باشد. این موضوع بدان دلیل است که فرمالدئید با سرعت بسیار بالا در بدن شما شکسته می شود.
تولوئن برای کمک کردن به لغزنده شدن لاک بر روی ناخن ها به آن اضافه می شود. تنفس در بخار تولوئن نیز می تواند موجب تحریک چشم ها، گلو و ریه های انسان شود. همچنین قرار گرفتن در برابر حجم زیاد این ماده می تواند موجب تخریب سیستم عصبی و نارسایی در جنین شود.

حال اگر مجبور به استفاده از لاک برای زیبایی ناخن خود هستید حتما به ایم موارد توجه کنید:

• حداکثر یک بار در هفته از لاک حاوی این مواد استفاده کنید.
• قبل از استفاده از لاک، درب ها و پنجره ها را بطور کامل باز کنید.
• در حالیکه منتظر خشک شدن لاک ناخن های خود هستید، دستان خود را کاملا دور از بدن نگاه دارید. و بر روی ناخن های خود فوت نکنید. زیرا با این کار میزان بیشتری از بخارات حاصل از مواد شیمیائی را در هر بار تنفس وارد ریه های خود می کنید.
• حتی الامکان از پاک کننده های لاک ناخن که فاقد استون می باشند، استفاده کنید. هرچند که استون نیز شما و فرزند متولد نشده شما را چندان در معرض خطر قرار نمی دهد.
• پس از پاک کردن لاک ناخن، دستان خود را با آب و صابون بشوئید تا هرگونه ذرات باقی مانده مواد شیمیائی از دستان شما جدا شود.
• برای اطمینان بیشتر می توانید از برند هایی که عاری از فرمالدئید و تولوئن باشد استفاده کنید.

با در نظر گرفتن این نکات ساده، بدون هیچ نگرانی درمورد سلامت دوران بارداری تان، می توانید از زیبایی ناخن های لاک زده و حتی کاشته شده خود لذت ببرید.

البته فراموش نکنید که پزشکان عدم استفاده از این مواد را توصیه اکید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.