شنبه، ۳۰ شهریور ۹۸ - ۰۴:۵۲
خطر ابتلا به آلزایمر

استفاده منظم از سونا در حالی می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد که یک پژوهش توسط محققان دانشگاه شرق فنلاند انجام…

استفاده منظم از سونا در حالی می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد که یک پژوهش توسط محققان دانشگاه شرق فنلاند انجام و این نتیجه به دست آمده است که استفاده منظم از سونا سبب کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و انواع دیگر بیماری‌های زوال عقل می‌شود. محققان در این پژوهش به بررسی بیش از ۲۰۰۰ مرد سالم بین سنین ۴۲ تا ۶۰ سال که در شرق فنلاند زندگی می‌کردند پرداختند. در ادامه به میهن پست همراه شوید.

برای آزمایش کاهش خطر ابتلا به آلزایمر در آغاز دوره این پژوهش این مردان به سه گروه تقسیم شدند: آن هایی که یک بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند ، آن هایی که دو تا سه بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند و کسانی که چهار تا هفت بار در هفته از سونا استفاده می‌کردند.

پس از حدود ۲۰ سال دانشمندان مجددا این افراد را مورد بررسی قرار داده تا ببینید که چند نفر از این افراد دچار آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل شده‌اند یا خیر ، که در این میان آن ها دریافتند که خطر ابتلا به آلزایمر در افرادی که ۴ تا ۷ مرتبه در هفته از سونا استفاده کردند ۶۶ درصد کمتر و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر ۶۵ درصد در آنها کمتر از سایر افراد است.

خطر ابتلا به آلزایمر

این در حالی است که پژوهش‌های پیشین نیز نشان داده‌اند که استفاده مکرر از سونا به طور قابل توجهی خطر ابتلا به آلزایمر ، مرگ ناگهانی در اثر مشکل قلبی ، خطر مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر و سایر حوادث قلبی و همچنین مرگ و میر کلی را کاهش می‌دهد.

دلیل اینکه چرا استفاده از سونا هم برای قلب و هم برای مغز مفید است هنوز مشخص نشده اما چیزی که واضح بوده و در این پژوهش مشخص شده این است که استفاده مکرر از سونا بر سلامت قلب و عروق و مغز و به ویژه در کاهش خطر ابتلا به آلزایمر تاثیر دارد و همچنین احساس در طول استفاده از سونا نقش مهمی در کاهش این بیماری و مرگ و میر بازی می‌کند.

[highlight]منبع[/highlight]   newatlas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.