شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۳:۲۸

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت: تا پایان امسال چهار روستای در معرض خطر رانش زمین در استان جابه‌جا می‎شوند. ستار فرهادی…

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت: تا پایان امسال چهار روستای در معرض خطر رانش زمین در استان جابه‌جا می‎شوند.

ستار فرهادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه چهارمحال و بختیاری، با اشاره به قرار گرفتن برخی روستاهای استان در معرض خطر رانش زمین، افزود: امسال چهار روستای لندی، دره مولا، سرتنگ محمودی و رحیم آباد که در معرض خطر رانش زمین هستند جابه‌جا می‎شوند.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون مطالعات مکان‌یابی 40 روستای استان که در معرض خطر رانش قرار دارند در حال اجراست که تا پایان برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار می‌گیرند.

فرهادی، بحران خشکسالی در کشور را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه در 40 سال گذشته هر 6 سال یکبار، کشور با خشکسالی مواجه می‌شود دیگر نمی‎توان آن را از حوادث غیرمترقبه دانست، برهمین اساس باید با آن سازگار شد.

وی، کم‎آبی را از تبعات خشکسالی دانست و با تاکید بر لزوم مدیریت پایدار منابع آب با توجه به بحران کم آبی، تصریح کرد: همه ساله برای مدیریت منابع پایدار آب مبلغ قابل توجهی هزینه می شود که امسال نیز در این استان 56 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است. از این مبلغ 12 میلیارد تومان در بخش شهری و 27 میلیارد و 240 میلیون تومان در بخش روستایی هزینه شده است.

فرهادی بر ضرورت توسعه سیستم آبیاری نوین در بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: امسال 16 میلیارد تومان در این بخش در سطح استان هزینه شده است.

فرهادی با اشاره به کاهش سطح آب‌های زیر زمینی در استان، تصریح کرد: رویکرد ما در مدیریت آب به سمت تامین آب شرب و کشاورزی از طریق آب‎های سطحی و کاهش برداشت از منابع زیرزمینی بویژه از چاه‎هاست.

وی با بیان اینکه کاهش بارندگی‌ها و تغییرات اقلیمی کل کشور را تحت تاثیر قرار داده است، افزود: هرچند چهارمحال و بختیاری استانی آبخیز است اما کاهش بارندگی‌ها تاثیر زیادی در میزان منابع سطحی و زیرزمینی آن داشته است.

به گفته وی، بیش از 220 روستای استان با تانکر آبرسانی می‌شوند که باید برای تامین آب شرب آنان برنامه‌ریزی موثری صورت گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *