یکشنبه، ۱۹ فروردین ۹۷ - ۰۲:۳۵
خطوط نازکا

خطوط نازکا مجموعه‌ای از خطوط مرموز بر روی زمین است که در صحرای نازکا، یک دشت خشک واقع شده که این دشت به مسافت 80…

خطوط نازکا مجموعه‌ای از خطوط مرموز بر روی زمین است که در صحرای نازکا، یک دشت خشک واقع شده که این دشت به مسافت 80 کیلومتر بین شهرهای نازکا و پالیا در پرو کشیده قرار گرفته است. این خطوط توسط فرهنگ نازکا بین 2 هزار سال قبل از میلاد تا 700 آن به شکل مرموزی بر روی زمین ، آن هم در ابعاد و اشکال مختلفی رسم شده‌ است.

صدها شکل منحصر به‌ فرد موسوم به خطوط نازکا در صحرای نازکا در کشور پرو در حالی در ارتفاع قابل مشاهده است که تا به حال خطوط نازکا به عنوان مرموزترین خطوط ترسیم شده بر روی زمین کشف و شناخته شده است.

خطوط نازکا

تصویری فرضی از نحوه ترسیم خطوط نازکا توسط مردم سرزمین نازکا

خطوط نازکا از نظر پیچیدگی از خطوط ساده تا اشکالی همانند مگس‌ مرغ ، عنکبوت، میمون و مارمولک و … ترسیم شده است که اغلب گفته می‌شود ، خطوط نازکا به جز از هوا و فضا ، بر روی زمین آن هم به صورت خطوط منسجم چندان قابل تشخیص نیستند و از این رو حدس زده می‌شود که مردم نازکا هرگز نتوانستند کاری را که خلق کرده‌اند را به صورت منسجم ببینند. اما این خط‌ ها و شکل‌ ها از فراز تپه‌ ها و کوه‌های اطراف دیده می‌شود و کشف آن‌ ها نیز نخست از فراز یکی از کوه‌ های محل رخ داد.

خطوط نازکا

تصویری هوایی از منطقه و خطوط نازکا در کشور پرو

خطوط مرموز نازکا با برداشتن سنگ‌ ریزه‌ هایی با پوشش اکسید آهن که سطح صحرای نازکا را پوشانده ، ساخته شده است و در جاهایی که این سنگفرش برداشته شده، تضادی با رنگ روشن سطح زیری بوجود می‌آمد.

سه تصویر بالا ، جدیدترین تصاویر رصد شده سال 2018 توسط پهپاد باستان شناس در این منطقه است است

در این دشت چند صد خط ساده و شکل‌های هندسی و همچنین بیش از 70 شکل حیوان، حشره و انسان وجود دارند. مساحتی که این خطوط را پوشش می‌دهد، تقریبا 500 کیلومتر مربع بوده است و بزرگ‌ترین شکل‌ها در حدود 270 متر درازا دارد. این خطوط به دلیل خشکی بسیار زیاد، باد کم و شرایط آب و هوایی ثابت منطقه نازکا، باقی‌مانده‌اند. صحرای نازکا که یکی از خشک‌ترین مناطق زمین است و دمای آن در تمام سال در حدود 25 درجه سانتیگراد می‌باشد، و همچنین کمبود باد کمک کرده این خطوط تا به اکنون قابل رویت باقی نگهداشته شوند.

خطوط نازکا

این در حالی است که در بررسی‌ های جدید پهپادها در صحرای نازکا منجر به کشف خطوط «نازکای جدیدی» در این محل شده است. حکاکی‌های جدید تصاویری از جنگجویان و حیوانات را نشان می‌دهد که در این میان باستان‌شناسان بیش از 50 خط نازکای جدید در پرو پیدا کرده‌اند. این خطوط مرموز توسط ساکنان باستانی این منطقه ساخته شده است.

خطوط نازکا

از زمان کشف این خطوط نازکا فرضیه هایی مبنی بر شیوه‌ ها و انگیزه‌ های ایجاد آن ها اراده شده است که در این میان توضیح باستان‌ شناسی در مورد اینکه چه کسی آن ها را ساخته: برای مثال اینکه مردم نازکا خطوط را با استفاده از وسایل ساده و تجهیزات زمین‌ پیمایی و نقشه‌برداری ایجاد کرده‌اند. تیرک‌ های چوبی در انتهای برخی خطوط (که برای آزمایش کربن 14 مورد استفاده واقع شده) و سفال‌ هایی که در برخی از مناطق نازکا پیدا شده، این فرضیه را نادرست می دانند.

خطوط نازکا

علاوه بر این محققان از جمله جو نیکل با استفاده از تکنولوژی ساده که در دسترس مردم نازکا بوده، و بدون دید هوایی شکل‌ ها را دوباره ایجاد کرده اند. با نقشه‌ های دقیق و تکنولوژی ساده یک تیم از افراد توانستند حتی اشکالی بزرگ‌ تر را در طی چندین روز خلق کنند. البته برخی نظریه پردازان نیز با اشاره به اینکه مردم دوران باستان قادر به خلق چنین خطوطی با استفاده از ابزارهای ابتدایی نبوده اند آن ها را به موجودات فرازمینی نیز نسبت می دهند.

12 دیدگاه برای “خطوط نازکا ، مرموزترین خطوط باستانی ترسیم شده بر روی زمین + عکس”

 1. رزیتا گفت:

  بواسطه این مطلب با این خطوط آشنا شدم..مرررسی

 2. سپیده گفت:

  چه قدمتی داشته و ما ازش بیخبر بودیم

 3. سپهر گفت:

  چه تنوعی هم داره

 4. راستگو گفت:

  خیلی جالب بود

 5. منصوره گفت:

  یعنی مردم اون منطقه هیچوقت نتونشتن اونچه رو که خلق کردن از دور ببینن؟

 6. ردایی گفت:

  از عجایب باستانی به شمار میره

 7. عجمیان گفت:

  عجب نگاره هایی

 8. جودی گفت:

  این نگاره ها خیلی عظیم هستن

 9. مریم گفت:

  من که باورم نمیشه همچین چیزی وجود داشته باشه

 10. علی اکبر گفت:

  انگیزه و هدفشون از طراحی این خطوط چی بوده

 11. جبرئیلی گفت:

  عجب خط پر رمز و رازی

 12. ملکشاه گفت:

  کاش میشد از نزدیک رفت و این تصاویر رو دید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.