جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۳:۵۱

خطیب جمعه قم با اشاره به مخالفت صریح اسلام با ترور افراد، عمل ناجوانمردانه اسیدپاشی در اصفهان را محکوم کرد و گفت: اسید…

خطیب جمعه قم با اشاره به مخالفت صریح اسلام با ترور افراد، عمل ناجوانمردانه اسیدپاشی در اصفهان را محکوم کرد و گفت: اسید پاشی به چهره دیگران حرام و موجب کیفر است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمد سعیدی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته قم، با بیان اینکه مداحان باید 4 رکن اساسی را در ماه محرم مدنظر داشته باشند، افزود: بی اخلاقی موجب گریز مردم از دین می‌شود این دعواها و نزاع‌ها و برخورد خشن با آمران معروف و اسید پاشی به چهره دیگران حرام و موجب کیفر است.

سعیدی افزود: تحکیم عقاید مردم به خصوص جوانان در شرایطی که دشمن برای تضعیف اعتقادات شمشیر را از رو بسته است یکی از این ارکان مهم می‌باشد.

وی درباره دیگر ارکان مهم مورد توجه مداحان در ایام سوگواری تصریح کرد: رفع شبهات به عنوان بیماری قلب انسان، تهذیب نفس و توصیه به اخلاق در میان مردم از دیگر ارکان مهم است که مداحان آن را در نظر داشته باشند.

خطیب جمعه قم افزود: چهارمین رکن مهم تعلیم احکام دینی است چراکه جهل احکام شرعی موجب ارتکاب معاصی خواهد شد به خصوص باید احکام عزاداری را به دیگران تذکر دهند تا مردم با این مسائل مهم به خوبی آشنا شوند.

وی با بیان اینکه مداحان الگوی جامعه هستند متذکر شد: مداحان الگوی مهمی در جامعه و به ویژه برای جوانان هستند و باید در قول و عمل مراقب خود باشند تا جوانان از جانب اعمال مداحان در جامعه دچار آسیب و انحراف نشوند.

تولیت آستان حضرت معصومه(س) معرفی و شناساندن امام حسین(ع) به جهان را یکی از رسالت‌های مهم انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: مداحان در سخنرانی‌های خود این اهداف را مطابق با سیره سید الشهدا و احکام دین و امر به معروف و نهی از منکر را به مخاطبین منتقل کنند.

سعیدی به برخی از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب نسبت به رسالت مداحان اشاره کرد و گفت: طبق این منویات مداح باید دارای صوت خوش، سبک مناسب، لفظ و شعر خوب و مضمون مناسب با نیاز جامعه باشد به ویژه اینکه در مداحی تنها صوت خوش کافی نیست و باید در سبک‌ها دقت شود چراکه سبک‌های غیر اسلامی خیانت به جامعه اسلامی می باشد.

وی افزود: مضمون مداحی باید معرفت افزایی داشته باشد همچنین مداحان دو رسالت الهی بر عهده دارند که در برابر خدا خاشع باشند و از بیان حق ترس و واهمه‌ای نداشته باشند.

خطیب جمعه قم حکم رهبر معظم انقلاب به شورای عالی انقلاب فرهنگی را مورد توجه قرار داد و گفت: مفاد آن منشور فرهنگی در سال فرهنگ به شمار می‌رود که طبق آن باید نگاه جبهه‌ای به فرهنگ داشت و با استفاده از فرصت‌ها، مهار تهدیدها با نگاه حکیمانه و هوشمندانه از جمله وظایف اعضای شورا باشد.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان فرمودند که کشور باید با ایده‌های نخبگان و عزم آنها اداره شود و نمی توان تنها با درآمد نفتی کشور را اداره کرد.

سعیدی در مورد سفر حیدر العبادی نخست وزیر عراق به ایران عنوان کرد: این اولین سفر نخست وزیر جدید عراق به ایران بود که وی در این سفر به حضور رهبر معظم انقلاب رسید و رهبر معظم انقلاب پشتیبانی قاطع ایران را از دولت جدید عراق اعلام فرمودند.

خطیب جمعه قم در ادامه با اشاره به درگذشت عالم بزرگوار آیت الله مهدوی کنی گفت: این عالم مدافع سیره امام و یار رهبر معظم انقلاب بود که در حادثه ارتحال ایشان مردم عمق ارادت و ارتباط با علما و خدمت گزاری خود را نشان دادند.

وی با گرامیداشت فرارسیدن ایام محرم و صفر در هفته جاری تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم برخی از ایام را ایام الله نام برده و مومنین را به یاداوری این روزها فراخوانده است چرا که شعائر الله در این ایام به وقوع پیوسته و محرم و صفر از این ایام می باشد.

سعیدی اظهارداشت: حادثه عاشورا چنان ظرفیتی را به وجود آورد که تا روز قیامت الگو و درس شده است زیرا از اهداف مهم آن برپایی عدالت، عدل و دین راستین می باشد. امام حسین(ع) در صدد حاکمیت شریعت و بر هم زدن نظام جور و ستم بود.

وی با بیان اینکه فلسفه قیام امام حسین(ع) ریشه کن کردن فسادها می‌باشد خاطرنشان کرد: این قیام دارای دو بعد ظاهری و باطنی بود که در بعد ظاهری علیه حکومت یزید به پاخاست و در بعد باطنی قیام علیه جهل و زبونی انسان می‌باشد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *