جمعه، ۰۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۴۲

ˈحبیب الله حقیقیˈ پنج شنبه شب در مشهد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: براساس مصوبه کمیسیون روز پنج شنبه…

ˈحبیب الله حقیقیˈ پنج شنبه شب در مشهد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: براساس مصوبه کمیسیون روز پنج شنبه برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالای خراسان رضوی، مقرر شد مسوولان ذیربط این استان با مسوولان ولایت هرات افغانستان رایزنی ها و مذاکرات لازم جهت احداث این خط لوله را انجام دهند تا در آینده نزدیک شاهد تسریع در اجرای این طرح مهم باشیم.

وی گفت: در بخش دیگر از این جلسه مقرر شد برای کاهش تقاضا، سوخت به قیمت های تعادلی از طریق جایگاههای عرضه فرآورده های نفتی و یا تعاونی مرز نشینان و منطقه اقتصادی دوغارون به افغانستان عرضه شود.

وی برخورد با قاچاق سوخت و تلاش برای کاهش این معضل از طریق راهکارهای لازم و اصولی را سیاست اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور ذکر کرد و گفت: سال گذشته بالغ بر 80 میلیون لیتر سوخت قاچاق در کشور کشف شد که 3،5 میلیون لیتر آن مربوط به استان خراسان رضوی است.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور با اشاره به دیگر مصوبات این جلسه گفت: با توجه به نیاز خراسان رضوی به آزمایشگاه تخصصی فرآورده های نفتی بر اساس دیگر مصوبه کمیسیون فوق مقرر شد ادارات ذیربط نظیر استاندارد نسبت به شناسایی و توان سنجی بخش خصوصی برای ایجاد این مرکز اقدام کنند.

حقیقی گفت: با توجه به ظرفیتهای خراسان رضوی برای صادرات طلا و جواهر آلات ، این ستاد آمادگی دارد در صورت ایجاد بسترهای لازم توسط گمرکات، بستر تاسیس گمرک تخصصی طلا و جواهر آلات و سنگهای قیمتی در گمرکات استان را فراهم کند.

وی بیان کرد: با ایجاد گمرک تخصصی طلا و جواهر آلات و سنگهای قیمتی در گمرکات خراسان رضوی تمامی تجارت و مبادلات این بخش در سطح کشور تنها از طریق این گمرکات انجام می شود.

وی خاطر نشان کرد: همچنین با توجه به درخواست ایجاد گمرک تخصصی تجهیزات پزشکی در خراسان رضوی ستاد مرکزی مبارزه باقاچاق کالای کشور آمادگی خود را برای پیگیری ایجاد این گمرک اعلام کرد.

حقیقی در ادامه افزود: بخش اعظم مشروبات الکلی که از نوار مرزی شمال غرب کشور وارد ایران شده و به استانهای مختلف و از جمله استان خراسان رضوی قاچاق می شود، از اقلیم کردستان عراق وارد کشورمان می شود.

وی گفت: بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب در قالب دستور تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر اهمیت پیگیری مقوله مقابله با قاچاق کالا از مبداء ، مذاکراتی با مسوولان اقلیم کردستان عراق برای برخورد و جلوگیری از این قاچاق به کشورمان انجام شده و آنان قول مساعد برای پیگیری این مساله را داده اند.

حقیقی اظهار داشت: به دنبال تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس شورای اسلامی در دیماه و ابلاغ آن و لازم الاجرا شدن این قانون از اسفندماه پارسال، مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با سفر به استانهای مرزی از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات آنها در برخورد با معضل قاچاق کالا قرار می گیرند.

وی گفت: با توجه به ظرفیتهای خراسان رضوی به خصوص از حیث همجواری با کشورهای افغانستان و ترکمنستان و معضل قاچاق کالا و از جمله سوخت در این منطقه نخستین سفر طی دو روز گذشته به این استان انجام و از مناطق مرزی تایباد بازدید به عمل آمد.ک/2

7490/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.