جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۰۴:۴۴

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام خدیری در خطبه های امروز نماز جمعه شهر پرند با تسلیت ایام عزای حسینی و شهادت آیت…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام خدیری در خطبه های امروز نماز جمعه شهر پرند با تسلیت ایام عزای حسینی و شهادت آیت الله قاضی طباطبایی نخستین شهید محراب، 13 آبان و روز دانش آموز که مصادف با روز عاشورا شده است را گرامی داشت و گفت: 13 آبان خط و فرهنگی از عاشورا است، کسانی که در این روز در لانه جاسوسی حضور داشتند، شعار “هیهات من الذله”همان شعار روز عاشورای حسین(ع) را تکرار کردند، امروز که جامعه و مردم غرق در عزا هستند، بویژه مسئولان باید پای اصول مانده و پا به پای ولی فقیه حرکت کنند.

وی ضمن گرامیداشت دهه امر به معروف و نهی از منکر در ایام محرم متذکر شد: بعضی از شبکه های معاند، مغرض و جاسوس بیگانه در مساله بسیار دردناک و محکوم اسیدپاشی در اصفهان خواستند تا ساحت کسانی که توفیق درک این فریضه را دارند، بشکنند و اینگونه کارها را به این امر واجب گره بزنند در حالی که خود این کار(اسیدپاشی) منکر است و هیچ دین و کتاب آسمانی برای انجامش دستوری ندارد.

این مسئول ادامه داد: کسانی که در ردیف اجرای این فریضه هستند از این عمل مبری هستند، این حرکات شنیع و زشت را محکوم می کنیم و امیدواریم دستگاه های مسئول که رئیس جمهور هم دستور دادند و دنبال این برنامه هستند، عاملان این حادثه را دستگیر کرده و به اشد مجازات برسانند تا درس عبرتی برای کسانی که امنیت را به مخاطره می اندازند، بشود.

خطیب نماز جمعه پرند، نمازگزاران و عزادران را به برپایی نماز ظهر عاشورا توصیه کرد و با تشکر از عزاداران و هیئات مذهبی اظهار داشت: باید در عزاداری ها همراه با مولا امام زمان(عج) باشیم ضمن اینکه تکیه زدن در کنار مسجد بی حرمتی به مسجد است، باید مسجد را پایگاه قرار دهیم و عزاداران را به مساجد بکشانیم.

اهداف قیام امام حسین(ع) برای مردم تبیین شود

امام جمعه پرند در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت ایام عزاداری محرم، مهم ترین هدف قیام خونین سیدالشهدا(ع) را تشریح و با توجه به روایاتی در این خصوص اظهار داشت: قیام سراسر نور و حق حضرت امام حسین(ع) امروز برای جهان بشریت و عالم اسلام بخصوص جامعه تشیع موجب عزت، عظمت و سرافرازی است و شیعه منهای عاشورا و اسلام منهای محرم، اسلام توخالی است و شیعه بی فرهنگ و معنا است آنچه به شیعه و اسلام معنا و محتوی می بخشد محرم و قیام امام حسین(ع) است.

خدیری یکی از بال های پرواز انسانیت را قیام امام حسین(ع) و محرم دانست و گفت: دهه اول محرم به عنوان دهه امر به معروف و نهی ار منکر نامگذاری شده است؛ اگر بصورت ویژه قیام امام (ع) را بررسی کنیم و اهداف قیام سیدالشهدا را در نظر بگیریم، هر دوست و دشمنی بخواهد تاریخ را ورق بزند به اصل مهم امر به معروف و نهی از منکر می رسد.

این مسئول خاطرنشان کرد: کالبد حرکت امام(ع) این فریضه است و پرچم قیام ایشان امر به معروف و نهی از منکر است، امروز در عزاداری ها باید به وظیفه عمل کرده و این واجب را بیان کنیم و در این راستا نقش طلبه ها، مداحان و شعرا برجسته است، نباید فقط سینه بزنیم و اشک بریزیم و فقط شعر و مقتل خوانده نشود بلکه باید اهداف قیام امام حسین(ع) بیان شود چراکه امام برای ماندگاری خوبی ها به شهادت رسید.

جای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه امروز خالی است

وی با بیان حدیثی از امام محمد باقر(ع) اضافه کرد: ایشان می فرمایند امر به معروف و نهی از منکر راه انبیا و سلاح آنهاست و کسانی که در دنیا افراد صالح هستند، مواظب قلب خود هستند و اهل کدورت نیستند، آدم صالح باید مواظب همه امور خود باشد، امر به معروف و نهی از منکر راه و رسم انسان های صالح است، همه واجبات به واسطه امر به معروف و نهی از منکر پابرجاست و تابع این فریضه هستند، با این فریضه لقمه ها حلال می شوند و حقوق پایمال شده به دست اهل خود و ذی حقان می رسد. با این فریضه زمین آباد شده و بابرکت می شود؛ کارها سامان می گیرد و دشمنان مغلوب می شوند.

خدیری با تاکید بر اینکه خواسته دین از ما برپایی این فریضه است متذکر شد: متاسفانه جای امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه خالی می بینیم، خواسته دین از ما این است که لب خود را با این فریضه تر کنیم، خروج امام(ع) از مدینه به مکه و از مکه به کربلا همراه با زنان و فرزندان و بچه ها حتی فرزند شیرخوار خود برای این فریضه مهم بود؛ باید از عاشورا و قیام حسین(ع) درس گرفت و اهداف ایشان را ادامه داد.

گفتنی است، نمازگزاران پرند پس از مراسم نماز جمعه با شرکت در تجمع و همایش تجدید میثاق با آمر به معروف و ناهی از منکر، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با قرائت بیانیه و لبیک گویان به حسین(ع) حمایت و دفاع خود را از این فریضه واجب الهی اعلام کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *