یکشنبه، ۱۷ بهمن ۹۵ - ۰۴:۴۶
خفاش‌ بات

در بین موجودات پرنده خفاش پیچیده ترین نوع سیستم پروازی را دارد و هم اکنون در یک پروژه دانشگاهی محققان موفق به ساخت…

در بین موجودات پرنده خفاش پیچیده ترین نوع سیستم پروازی را دارد و هم اکنون در یک پروژه دانشگاهی محققان موفق به ساخت خفاش‌ بات شده اند . این پروژه دانشگاهی مشترک میان دانشگاه کل‌تک کالیفرنیا و سازمان ناسا به رهبری یک دانشمند ایرانی بود .

خفاش‌ بات ساخته شده توسط این گروه از محققان دقیقا مشابه بال ها و نوع حرکت آنها در یک خفاش معمولی طراحی شده است . آنها ابتدا با بررسی بال های خفاش متوجه وجود ۴۰ نقطه اتصال درون بال ها شدند و سپس با استفاده از میله‌ های فیبر کربنی این اتصالات را در مفصل‌ های چاپ‌ شده ایجاد کردند . در این اتصالات ۹ مفصل کلیدی وجود دارد که همین مسئله پرواز ساکت را برای خفاش به وجود می آورد .

میله های فیبر کربنی که در بال ها یه کار گرفته شده از جنس سیلیکون  بوده و دارای ضخامت ۵۶ میکرون است . استفاده از جنس سیلیکون و همچنین ضخامت بسیار پایین میله ها باعث شده که وزن خفاش‌ بات تنها ۹۳ گرم باشد البته طول هر کدام از بال های این ربات نیز در حدود سی سانتی متر است . وزن بسیار پایین خفاش‌ بات امکان مانور های پروازی ویژه ای را به آن می دهد که حرکت آن را کاملا طبیعی جلوه خواهد داد .

خفاش ها می توانند در حین پرواز یک بال را بصورت ثابت نگه داشته و بال دیگر را حرکت دهند در حقیقت آنها می توانند کنترل مجزایی روی هر کدام از بال های خود داشته باشند و البته سیستم کنترلی خفاش‌ بات نیز دقیقا به همین شکل طراحی شده است . این سیستم کنترلی می تواند انرژی مورد نیاز موتور های بکار گرفته شده درون بال ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد بطوریکه مسئله باتری و انرژی مصرفی ربات را بهبود بخشیده است .

خفاش‌ بات توسط  گروهی از دانشمندان دانشگاه کل‌تک به رهبری علی رضا رمضانی و همکاری آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا ساخته شده است .

با هم در میهن پست تصاویری از خفاش‌ بات که توسط یک دانشمند ایرانی طراحی شده را تماشا می کنیم .

[highlight]منبع [/highlight]: engadget

3 دیدگاه برای “خفاش‌ بات توسط یک دانشمند ایرانی در کالیفرنیا ساخته شد + عکس”

  1. فروتن گفت:

    برای چه کاری ساخته شده.جاسوسی؟

  2. آنیتا گفت:

    آفرین به ایرانی

  3. رضاعبدی گفت:

    ظاهرش هم پیچیده ست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *