یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۹

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد مویدی زاده عصر شنبه در جلسه کارگروه سازماندهی کودکان کار و خیابانی شهرستان دامغان که با حضور…

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد مویدی زاده عصر شنبه در جلسه کارگروه سازماندهی کودکان کار و خیابانی شهرستان دامغان که با حضور مدیرکل دفتر  اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان، کارشناسان دفتر امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان سمنان و جمعی از روسا ادارات و موسسات عمومی شهرستان دامغان در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: در حال حاضر 34 هزار کودک بی سرپرست و بدسرپرست در مراکز تحت پوشش بهزیستی کشور نگهداری می شوند.

وی خاطر نشان ساخت: کودکان کار و خیابانی واقعیت های جامعه هستند و نباید از آن فرار کنیم و بلکه باید در ساماندهی آنان همه دستگاه های متولی همت گمارند.

معاون سیاسی امنیتی فرماندار شهرستان دامغان تصریح کرد: متأسفانه یکی از دردهای اجتماعی این است که در جامعه شاهد کودکان و نوجوانانی هستیم که به جای آموختن دانش و مهارت در حال کار در خیابان برای گذران امرار معاش هستند.

مویدی زاده به تعداد کودکان کار و خیابانی که از اتباع کشورهای دیگر هستند نیز اشاره داشت و افزود: برابر بررسی های به عمل آمده بخشی از کودکان کار و خیابانی از اتباع بیگانه و دیگر کشورها هستند.

وی گفت: تعداد کودکان کار و خیابانی کشورمان از کشورهای همسایه کمتر است و نباید این کودکان را جز کودکان ایرانی بدانیم.

تعداد کودکان کار و خیابانی رابطه معکوسی با سرمایه اجتماعی دارد

معاون سیاسی امنیتی فرماندار شهرستان دامغان با اشاره به اینکه تعداد کودکان کار و خیابانی رابطه معکوسی با سرمایه اجتماعی دارد اظهار داشت: هر چه سرمایه اجتماعی بیشتر شود تعداد کودکان کار و خیابانی کمتر می شود.

مویدی زاده یادآور شد: 85 درصد از کودکان کار و خیابانی در کشور در خانواده های با جمعیت پنج نفر به بالا زندگی می کنند که 60 درصد این کودکان با خانواده های خود، 9 درصد با دوستان و 12 درصد دیگر نیز با طرق دیگر زندگی می کنند.

وی به مشکل شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت مانند شهرستان دامغان در بحث جمع آوری و نگهداری کودکان کار و خیابانی اشاره داشت و گفت: نبود ارگانی برای جمع آوری کودکان کار و خیابانی و مکانی برای نگهداری آنها یکی از مشکلات در این شهرها است.

کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه فاقد شناسنامه و هویت هستند

مدیرکل دفتر امور اتباع خارجه استانداری سمنان نیز در این جلسه با بیان اینکه بخشی از کودکان کار و خیابانی غیرایرانی هستند اظهار داشت: اغلب این افراد از اتباع بیگانه غیرمجاز هستند که به صورت غیرقانونی در کشور ساکن شده و فرزندان خود را وسیله ای برای امرار معاش خانواده خود قرار داده اند.

سید امیر علوی تصریح کد: کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه فاقد شناسنامه و هویت هستند که به صورت غیر مجاز وارد کشور شدند و به همین دلیل با مشکل تحصیل مواجه هستند.

وی اضافه کرد: این دسته از کودکان به همراه خانواده های خود جمع آوری و به اردوگاه مراقبتی استان تحویل و سپس اقدامات بعدی در خصوص آنها انجام می شود.

مدیرکل دفتر امور اتباع خارجه استانداری سمنان گفت: بر اساس قوانین وضع شده هرگونه اشتغال و استخدام اتباع خارجی غیرمجاز تخطی از قانون محسوب شده و با کارفرمایان متخلف برابر قانون برخورد خواهد شد.

پدیده کودکان کار به مرز هشدار رسیده است

معاون مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان نیز در این جلسه با بیان اینکه پدیده کودکان کار به مرز هشدار رسیده است اظهار داشت: همه کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه با این معضل مواجه اند.

حسین انصاری فر افزود: موضوع کودکان کار و خیابانی در ایران یک موضوع با اهمیت بوده و یکی از مشکلات کشور عدم هماهنگی بین سازمان های ارائه کننده خدمات حمایتی و آسیب های اجتماعی است.

وی تصریح کرد: تلاش برای کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقا کیفیت زندگی گروه های آسیب پذیر از جمله راهبردهای اصلی سلامت اجتماعی است.

معاون مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری سمنان گفت: امروزه به علت آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد، طلاق، بی سرپرستی و بد سرپرستی کودکان از خانه های خود فرار کرده و به شهرهای بزرگ می روند و با کارهای پست چون دست فروشی، واکس زنی، گل فروشی و … می پردازند.

در این جلسه هر یک از حاضران به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های خود در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابانی در شهرستان دامغان پرداختند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *