یکشنبه، ۰۱ تیر ۹۳ - ۰۵:۲۲

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سردار «محمدرفیع رفیعی نیا» روز یکشنبه در دومین همایش معاونین و مدیران آموزشی سازمان ها و دستگاه های…

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سردار «محمدرفیع رفیعی نیا» روز یکشنبه در دومین همایش معاونین و مدیران آموزشی سازمان ها و دستگاه های دولتی افزود: در شرایط کنونی در معرض آلودگی، خطر و آسیب ها قرار داریم و باید به تربیت درست پلیس پرداخته تا خودنگهدار باشند و چنانچه دارای مشکلاتی هستند دوام آورده و خلافی مرتکب نشوند.

وی با بیان اینکه در زمینه تربیت پلیس اقداماتی انجام شده، گفت: مسایل فناوری آموزشی که از جامع ترین سیستم های آموزشی است در نیروی انتظامی فعال شده و آموزش الکترونیکی نیز دارای شرایط خوبی است.

** با امکانات موجود به تربیت پلیس می پردازیم

رفیعی نیا با بیان اینکه با امکانات موجود به تربیت پلیس می پردازیم، افزود: مساله تیراندازی برای پلیس در عین اهمیت،با سایر موارد متفاوت است، زیرا پلیس باید بگونه ای آموزش ببیند تا برای دستگیری متهم در محدوده بازار به شکلی به او شلیک کند که گلوله به مردم اصابت نکرده و از سوی دیگر به قلب یا سر متهم اصابت نکند تا او زنده دستگیر شود.

** نیروی انتظامی باید از سارقان جلوتر عمل کند

وی با اشاره به آموزش های ویژه در اداره ویژه ناجا و دفتر تحقیقات راهبردی گفت: باید نیروی انتظامی از نظر فنی از سارقان جلوتر عمل کنند، به همین منظور در تمام حوزه های انتظامی، مرکز تحقیقات کاربردی که وظیفه تطبیق دستاوردهای پلیس کشورها و آخرین یافته ها و تجربیات انتظامی کشور را دارد، راه اندازی شده است.

به گفته رفیعی نیا، اکنون در 34 مرکز انتظامی استان و 15 استان و هنگ مرزی مرکز تحقیقات کاربردی راه اندازی شده است.

وی با اشاره به مجتمع آموزش پلیس های تخصصی گفت: این مجتمع ها شامل پلیس راهور، آگاهی، پیشگیری، فتا، مبارزه با مواد مخدر و اطلاعات و امنیت عمومی است.

معاون تربیت و آموزشی نیروی انتظامی، فرماندهی مستقل ناجا را شامل فرماندهی های مرزبانی، یگان های ویژه، دانشگاه علوم انتظامی، دژبان کل و حفاظت از شخصیت ها برشمرد.

وی گفت: دانشکده های علوم و فنون اطلاعات آگاهی، علوم و فنون انتظامی، فنون مرزی، فرماندهی و ستاد، علوم و فنون اداری و پشتیبانی از جمله دانشکده های نیروی انتظامی محسوب می شوند.

رفیعی نیا ادامه داد: افسران نیز از طریق کنکور سراسری و همچنین فارغ التحصیلان فوق دیپلم و لیسانس سایر دانشگاه ها نیز جذب می شوند و افراد کنکوری چهار سال و فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها بین شش تا یک سال در نیروی انتظامی آموزش می بینند.

** عضویت 370 نفر در هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی

وی افزود: اکنون 370 نفر عضو هیات علمی دانشگاه علوم انتظامی هستند که 110 نفر آنها از وزارت علوم و بقیه از داخل نیروی انتظامی مشغول به تدریس هستند.

رفیعی نیا گفت: هنرستان بهیاری ناجا نیز از سال دوم دبیرستان، اقدام به جذب افراد می کند و همچنین مرکز درجه داری ناجا در استان های مشهد، اصفهان، کرج و مرزن آباد فعال بوده و هر یک از مراکز دارای ظرفیت دو هزار و 500 نفر است که بین شش تا 9 ماه افراد در آن دوره های آموزشی را می گذرانند.

وی با اشاره به اقدامات نیروی انتظامی در حوزه آموزشی گفت: انعقاد تفاهمنامه آموزشی و پژوهشی با دانشگاه ایران برای توسعه بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا از جمله اقداماتی است که انجام شده و به این منظور سال گذشته پنج میلیارد تومان برای بورسیه کارشناسی ارشد و دکترا افراد هزینه کردیم.

رفیعی نیا، ارایه خدمات آموزشی به یگان های انتظامی قوای مجریه و قضاییه، همکاری آموزشی با سازمان فنی و حرفه ای، هلال احمر، آموزش و پرورش، تعاملات آموزشی با پلیس کشورهای اسلامی و همسایه را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه آموزش عنوان کرد.

به گفته وی، تهیه و تصویب بیش از یکهزار عنوان برنامه تحصیلی، تهیه، تدوین و تالیف بیش از 900 عنوان کتاب آموزشی و مستند سازی تجربیات خدمتی کارکنان در قالب 35 عنوان کتاب آموزشی، از دیگر اقدامات معاونت آموزش و تربیت ناجا است.

معاون تربیت و آموزش نیروی انتظامی گفت: در سال 70 با ادغام ژاندارمری، شهربانی، کمیته و پلیس، واحد تربیت، آموزش و تربیت بدنی در نیروی انتظامی راه اندازی شد و در سال 76، معاونت آموزش در استان ها شکل گرفت و در نهایت در سال 90 واژه تربیت به آموزش نیز اضافه شد.

رفیعی نیا با اشاره به فعالیت 34 فرماندهی استانی در سطح کشور افزود: البته کیش و تهران بزرگ در قالب فرماندهی بصورت ویژه دیده شده است، بگونه ای که اکنون فرمانده ویژه غرب تهران در شهریار و فرمانده ویژه شرق تهران در ورامین مستقر است.

وی با بیان اینکه 15 استان مرزی در کشور وجود دارد گفت: در این استان ها عنصر آموزش برای پرسنل پیش بینی شده و 14 پادگان در سراسر کشور نیز به آموزش سربازان و درجه داران می پردازد.

رفیعی نیا، شناسایی، ممیزی و جذب مدرسان و مربیان مورد نیاز مراکز اجرایی آموزشی، برنامه ریزی برای استانداردسازی فضای آموزشی، تامین امکانات برای فضاهای نوین آموزشی و نظارت و پایش در حسن اجرای آموزش ها در تمام مراکز اجرایی آموزش را از وظایف معاونت آموزش ناجا برشمرد.

وی با اشاره به آموزش حدود 38 هزار نفر در مراکز آموزشی ناجا گفت: اکنون هشت هزار نفر در دانشگاه های علوم انتظامی، شش هزار درجه دار با مدرک دیپلم، 20 هزار سرباز از بیسواد تا دکترا و بین پنج تا شش هزار نفر در مجتمع های آموزشی استان ها و مرزبانی ها مشغول به تحصیل هستند.

به گفته وی، پرسنل نیروی انتظامی برای اخذ ترفیع باید بین یک تا شش ماه دوره آموزشی را گذرانده تا موفق به اخذ ترفیع شوند.

اجتمام(3) ** 9105 ** ن.س ** 1071

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.