دوشنبه، ۰۵ آبان ۹۳ - ۰۳:۳۴

کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت – درمان شهرستان بوئین زهرا گفت: یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی، «خودآگاهی» است که شامل توانایی شناخت خود…

کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت – درمان شهرستان بوئین زهرا گفت: یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی، «خودآگاهی» است که شامل توانایی شناخت خود و آگاهی از خصوصیات، نقاط ضعف و قوّت، خواسته‌ها، ترس‌ها و انزجارها است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، محمد افشار در کارگاه «مهارت‎‌های خودآگاهی و جرأت­مندی» با عنوان اینکه برای بیشتر افراد، توصیف ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری خود برای دیگران، کاری سخت و دشوار است، اظهارکرد: رشد «خودآگاهی» به فرد کمک می‌کند تا متوجه شود که آیا تحت استرس قرار دارد یا نه؟

وی با تصریح به اینکه به طور معمول، «خودآگاهی» پیش شرط ضروری روابط اجتماعی و روابط بین فردی موثر و همدلانه‌ است، گفت: در این مهارت فرد می‌آموزد که با تکیه بر نقاط قوّت خود برای بهبود نقاط ضعفش تلاش کند و البته آگاهی از نقاط ضعف، باعث می‌شود که فرد تسلط بیشتری بر خود داشته باشد.

کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت – درمان شهرستان بوئین زهرا با بیان اینکه افرادی که در زمینه «خودآگاهی» شناخت پیدا می‌کنند، دارای رفتار «جرأت‌مندانه» می‌شوند، خاطرنشان کرد: هر احساسی، جزء اضطراب، به ‌راحتی ابراز می‌شود و نتیجه آن، حرکت به سوی اهداف و مقاصد شخصی، بدون ضایع کردن حق دیگران است.

افشار یادآور شد: در رفتار «پرخاشگرانه» فرد با تهدید کردن و تضییع حق دیگران، توهین آمیز برخورد می‌کند و در رفتار «منفعلانه» نیز فرد با عذر‌خواهی افراطی و کوچک انگاری خود، تمامی افکار، احساس‌ها و حقوق شخصی خود را به نفع طرف مقابل نادیده می‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *